Alarmy

Alarmy

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/24/2014, 12:00 AM

Liczba odsłon: 9695

Windows 8 oferuje zestaw narzędzi do zarządzania czasem. Funkcja Alarmy pozwala ustawić budzik czy też powiadomienie, które przypomną użytkownikowi o ważnych terminach czy też obudzą go ze snu. Oprócz tego aplikacja Alarmy posiada dwa dodatkowe moduły - Czasomierz oraz Stoper.

W ekranie Start wpisujemy "alarmy" i klikamy podaną ikonkę:

Wyszukaj

Alarmy

Ukaże się przed nami okno aplikacji Alarmy. Możemy edytować domyślny (wyłączony) alarm, bądź utworzyć nowy. W tym celu klikamy znajdującą się w prawym, górym rogu ikonę Dodaj nowy alarm:

Alarmy - okno główne

Zostaniemy przeniesieni do ekranu nowego alarmu. Możemy tu ustalić kilka parametrów:

  • Nazwę alarmu
  • Częstotliwość
  • Godzinę alarmu
  • Dźwięk

Alarmy - nowy alarm

W lewym, górnym rogu ekranu możemy nadać nową nazwę (domyślnie "Alarm"), klikając nią i wpisując na klawiaturze własną nazwę. Poniżej znajduje się nieco skomplikowany na pierwszy rzut oka zegar. Obracając wewnętrzną "wskazówką" ustawiamy godzinę, a zewnętrzną "wskazówką" minutę, w której ma uruchomić się alarm.

Ile razy? - tu ustalimy, czy alarm ma być jednorazowy - wówczas klikamy Raz (domyślnie zaznaczona opcją). Jeżeli chcemy utworzyć alarm cykliczny, klikamy napis Powtórzenia. Wówczas rozwinie się menu wielokrotnego wyboru:

Alarmy - Powtórzenia

W tym menu zaznaczamy dni tygodnia, w których to chcemy usłyszeć alarm.

Ostatnią opcją jest Dźwięk alarmu. klikając napis, wyświetli się kolejna lista wyboru:

Alarmy - Dźwięk

Z listy tej wybieramy sygnał alarmu. Każdy z nich możemy odsłuchać, klikając ikonkę odtwarzania po lewej stronie każdej z pozycji.

Jeżeli ustaliliśmy już wszystkie parametry naszego alarmu, zapisujemy go, klikając ikonę dyskietki, znajdującej się w prawym, górnym rogu ekranu (Zapisz). Jeżeli chcemy anulować, klikamy przycisk X, znajdujący się obok.

Po zapisaniu alarmu zostaniemy z powrotem przeniesieni do okna głównego, w którym śledzimy wszystkie utworzone alarmy:

Alarmy - okno główne

System Windows przypomina, że "Powiadomienia będą wyświetlane tylko wtedy, gdy komputer będzie w stanie aktywności". Zatem jeśli chcemy, aby nasz tablet miał szansę nas obudzić, rozsądnie będzie nie zamykać na nim systemu Windows przed snem.

Czasomierz

Czasomierz jest w rzeczywistości praktycznym narzędziem, dzięki któremu możemy odmierzyć czas. Przydatny nie tylko w kuchni!

Czasomierz

Podobnie, jak w przypadku Alarmów, i tu wyznaczamy interwał czasowy, obracając wskazówkami zegara. Różnica polega jednak na tym, że co każdy pełny obrót wskazówki minut, do interwału doliczana jest (kręcąc w przód) lub odejmowana (kręcąc do tyłu) kolejna godzina. Odliczanie rozpoczynamy, klikając przycisk pośrodku zegara. Możemy je zatrzymać tym samym przyciskiem.

Co ciekawe, możemy utworzyć kilka samodzielnych Czasomierzy, działających obok siebie w sposób niezależny. W tym celu klikamy przycisk + ("Dodaj nowy czasomierz") w prawym, górnym rogu ekranu.

Stoper

Trzeci i ostatni z modułów stanowi prosty stoper, naliczający czas:

Stoper

By rozpocząć odmierzanie czasu, klikamy ikonkę pośrodku zegara. Ponowne kliknięcie zatrzymuje Stoper. Ikonka flagi pod spodem odpowiada za "Okrążenia/międzyczasy". Każde jej kliknięcie nalicza kolejne okrążenie i podaje jego czas bezwzględny (od początku naliczania) oraz międzyczas (od czasu poprzedniego "okrążenia").

Po zatrzymaniu naliczania ikonka flagi zamienia się w ikonkę strzałki, która odpowiada za reset stopera.

Aplikacja Alarmy może zatem przydać się zwłaszcza posiadaczom urządzeń mobilnych, zastępując w wielu sytuacjach zwykły zegarek. Pamiętajmy jednak, ze do prawidłowego działania alarmów urządzenie musi być aktywne. Alarm nie zostanie uruchomiony po całkowitym zamknięciu systemu na komputerze. Jeśli jednak komputer obsługuje funkcję InstantGo, alarmy mogą być uruchamiane w stanie uśpienia. Aby zezwolić na uruchamianie alarmów, nawet gdy komputer jest w stanie uśpienia, należy wykonać następujące kroki:

W oknie aplikacji wybieramy pasek boczny i pozycję Ustawienia a następnie Uprawnienia. W pozycji Dla pozycji Powiadomienia i Ekran blokady suwak powinien wskazywać Wł. - pozwoli to aplikacji na wyświetlanie powiadomień, działanie w tle i wyświetlanie szybkiego stanu na ekranie blokady.

Jak sprawdzić, czy komputer obsługuje funkcję InstantGo? Jeśli komputer nie obsługuje jej, podczas dodawania nowego alarmu u góry ekranu zostanie wyświetlone ostrzeżenie informujące, że powiadomienia będą wyświetlane tylko wtedy, gdy komputer będzie w stanie aktywności.