Aktywacja Windows Vista

Aktywacja Windows Vista

Autor: Dawid Długosz

Opublikowano: 5/14/2007, 12:00 AM

Liczba odsłon: 223557

Po zakupie systemu Windows Vista i jego zainstalowaniu jedną z czynności, która nas w końcu nie ominie, jest przeprowadzenie procesu aktywacji systemu. Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, w którym postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania oraz spróbujemy rozwiać niejasności związane z tym zadaniem.

Co to jest aktywacja systemu?

Jest to integralny element systemu operacyjnego, wprowadzony po raz pierwszy w Windows XP, którego głównym celem jest zapobieżenie zjawisku piractwa, tak częstego niestety, w Polsce. Aktywacja polega na uwierzytelnieniu posiadanego klucza produktu i zarejestrowaniu go w bazie Microsoft.

Plusy wynikające z poprawnego przejścia procesu aktywacji

  • Mamy pewność, że nie padliśmy ofiarą oszustwa
  • Uzyskujemy dostęp do darmowych dodatków dla oryginalnego systemu Windows

Proces aktywacji systemu

Proces aktywacji systemu jest bardzo prostą czynnością i nie wymaga od użytkownika żadnej specjalistycznej wiedzy w tym zakresie. Jedyne co musimy zrobić, to podać klucz produktu, a następnie zweryfikować go poprzez Internet. Inną możliwością jest kontakt telefoniczny z oddziałem Microsoft. Podczas procesu instalacji nie musimy podawać identyfikatora produktu, wtedy będziemy musieli z listy wybrać jedną z dostępnych edycji Windows Vista. Po tym, jak zainstalujemy system, musimy wykonać jego aktywację w przeciągu trzydziestu dni. Po tym okresie system przejdzie w stan ograniczonej funkcjonalności i jedyną czynnością jaką umożliwi, będzie właśnie aktywacja. Pamiętajmy, że proces ten bazuje na zasadach Volume Activation 2.0. Pozostaje odpowiedzieć na pytanie - cóż to takiego? A więc jest to nowy system, na jakim opierają się zasady aktywacji Windows Vista oraz Windows "Longhorn" Server. W praktyce oznacza to, iż licencjonowanie zbiorowe podlega takim samym zasadom, jak systemy dla przeciętnego Kowalskiego, każdy identyfikator produktu musi być aktywowany. Do tej pory, tzw. klucze korporacyjne w Windows XP, nie wymagały aktywacji, co często było wykorzystywane przez piratów.

Aby aktywować system przechodzimy do menu Start, klikamy prawym przyciskiem myszy na Komputer i wybieramy z menu kontekstowego Właściwości. Otworzy się moduł, który wyświetla podstawowe informacje o komputerze. Na dole odnajdziemy sekcję Aktywacja systemu Windows. Ujrzymy tutaj informacje na temat statusu tego procesu, takie jak ilość pozostałych dni do wykonania weryfikacji klucza. A także umożliwia zmianę identyfikatora produktu. Jeśli wpisaliśmy klucz produktu podczas instalacji, to klikamy łącze Aktywuj system Windows teraz. Uruchomi się Klient aktywacji systemu Windows.

Następnie korzystamy z kontrolki Aktywuj produkt Windows teraz w trybie online. Musimy odczekać parę minut, w czasie których klucz produktu zostanie zweryfikowany na serwerze Microsoftu. Jeśli chcemy proces ten wykonać w późniejszym okresie, to wybieramy Zapytaj mnie później. Inaczej czynność tą wykonamy, gdy nie podaliśmy identyfikatora podczas instalacji, w takim wypadku klikamy przycisk Zmień klucz produktu.

Wpisujemy klucz składający się z dwudziestu pięciu znaków, następnie klikamy przycisk Dalej. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, to ujrzymy ekran, który poinformuje o tym, iż aktywacja przebiegła prawidłowo.

System operacyjny możemy aktywować maksymalnie dziesięć razy, przy użyciu tego samego identyfikatora, na danym komputerze, zarówno w wersji OEM, jak i Box. Oczywiście przy zachowaniu różnic wynikających z tych dwu licencji.

Sposoby na wydłużenie czasu aktywacji

Standardowo okres aktywacji wynosi trzydzieści dni. Czas ten jednakże możemy trzy razy przedłużyć o kolejny miesiąc, co w sumie daje maksymalnie sto dwadzieścia dni użytkowania Windows bez potrzeby weryfikacji identyfikatora produktu. Aby to zrobić, wystarczy, że uruchomimy Wiersz polecenia na podwyższonych prawach, w tym celu przechodzimy do menu Start/Wszystkie programy/Akcesoria, prawym przyciskiem myszy klikamy na wspomnianym skrócie i z menu kontekstowego wybieramy Uruchom jako Administrator, a następnie wpisujemy polecenie slmgr -rearm i zatwierdzamy klawiszem Enter.

Następnie uruchamiamy ponownie komputer. Nie liczmy jednakże na to, iż możemy to robić bez końca. Jeśli wykorzystamy dozwoloną ilość wydłużenia aktywacji, to kolejna próba wykonania tej czynności zaowocuje zgłoszeniem przez system błędu.

Jeśli jednakże okres stu dwudziestu dni uważamy za zbyt krótki, to wykonajmy następujące czynności. Otwieramy Edytor rejestru, następnie przechodzimy do gałęzi HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\SL i zmieniamy wartość klucza SkipRearm z 00000000 na 00000001. Zamykamy regedit i uruchamiamy Wiersz polecenia na prawach administratora. Wpisujemy, znane nam już, polecenie slmgr -rearm. Uruchamiamy ponownie komputer. Dzięki temu zabiegowi uda się przedłużyć okres aktywacji więcej, niż stanadardowe trzy razy.

Problemy z aktywacją systemu

Poniżej znajdziemy rozwiązania najczęściej występujących problemów z aktywacją.

  • Podczas próby aktywacji systemu otrzymujemy błąd w postaci kodów: 0xC004C003, 0xC004C001, 0xC004C008, 0xC004C812, 0xCD004F050, 0xC004C4CE, 0xC004F027, 0xC003E004 i 0xC004E003 - Rozwiązaniem jest ponowne wpisanie klucza produktu w module Aktywacja systemu Windows.
  • Podczas próby aktywacji systemu otrzymujemy błąd w postaci kodu: 0xC004F033 - oznacza to, iż próbujemy uaktualnić Windows Vista do wersji, dla której klucz produktu jest nieprzeznaczony.
  • Podczas próby aktywacji systemu otrzymujemy błąd w postaci kodu: 0XC004D401 i 0x80080250 - błąd ten otrzymamy, podczas gdy posiadamy niezgodne oprogramowanie antywirusowe, lub do zarządzania zawartością DRM (Digital Rights Management). Rozwiązaniem jest uaktualnienie tych aplikacji do nowszych, zgodnych z Windows Vista, wersji.
  • Podczas próby aktywacji systemu otrzymujemy błąd w postaci kodu: 0x8004FC03, 0X8004FE2D, 0x8004FE33, 0x8004FE91, 0x80072EE7, 0x80072EFD, 0x80072F78 i 0x80072F8F - wystąpił problem z połączeniem internetowym, należy rozwiązać tą nieprawidłowość.

Podsumowując...

Aktywacja systemu jest bardzo prostym procesem. Z pewnością zmiany, których się doczekaliśmy zlikwidują, choć w pewnym stopniu, zjawisko piractwa. Pamiętajmy jednakże, iż na jednym identyfikatorze produktu, możemy tą czynność wykonać dziesięć razy, później niestety będziemy musieli skontaktować się z oddziałem Microsoftu w celu uzyskania nowego klucza.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia