Aktywacja Windows 7

Aktywacja Windows 7

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 10/17/2009, 12:00 AM

Liczba odsłon: 357097

Microsoft dba o swoje prawa własnościowe, starannie zwalczając przy tym odsetek piractwa komputerowego. Z tego też powodu systemy z rodziny Windows wyposażone są w mechanizmy i algorytmy sprawdzające autentyczność posiadanej przez nas kopii systemu Windows. Identycznie jest w przypadku Windows 7. W tym artykule odpowiemy na podstawowe pytania związane z aktywacją systemu, a także przedstawimy proces aktywacji systemu Windows 7.

Wszystko o aktywacji

Co to jest aktywacja?

Aktywacja, to technologia przeciwdziałania piractwu, której celem jest weryfikacja legalności licencji na oprogramowanie firmy Microsoft. W procesie aktywacji sprawdzane jest, czy 25 znakowy klucz produktu jest autentyczny i czy nie jest używany na większej liczbie komputerów, niż jest to określone w licencji.

Gdzie znajduje się klucz produktu?

Wspomniany 25 znakowy klucz produktu znajdziemy na Certyfikacie Autentyczności (naklejonym na komputerze) lub na etykiecie Dowodu posiadania licencji (przyklejonej do opakowania dysku instalacyjnego).

Klucz produktu

Czy musimy aktywować Windows 7?

Tak, jednakże postanowienia licencyjne dotyczące oprogramowania firmy Microsoft dopuszczają używanie systemu Windows 7 bez aktywacji przez okres 30 dni. Po upływie wspomnianego okresu dostępne będą tylko niektóre funkcje systemu Windows, z którego będzie można każdorazowo korzystać przez jedną godzinę, aż do momentu przeprowadzenia aktywacji. Istnieje jednak możliwość przedłużenia wspomnianego czasu, ale o tym w dalszej części artykułu.

Czy dokonując aktywacji, przesyłane są dane osobowe?

Nie. Informacje zgromadzone w procesie aktywacji nie służą do identyfikowania poszczególnych użytkowników lub nawiązania z nimi kontaktu.

Czy aktywacja i sprawdzanie oryginalności to, to samo?

Nie. Aktywacja jest procesem, podczas którego sprawdzana jest poprawność klucza produktu, natomiast weryfikacja oryginalności polega na identyfikacji, czy posiadany klucz produktu nie został sfałszowany.

Sprzęt a licencja OEM

Użytkownicy, którzy zakupią system Windows 7 na licencji BOX, nie będą musieli w przyszłości martwić się o możliwość rozbudowy komputera. Inaczej jest w przypadku licencji OEM. Zakupiony komputer z preinstalowanym Windows 7, bądź osobno kupiony system na wspomnianej licencji, przy pierwszej aktywacji jest ściśle przypisywany do posiadanego sprzętu. Każda większa rozbudowa komputera będzie się wiązać z koniecznością przeprowadzenia ponownej aktywacji. Wymiana płyty głównej, bądź dysku twardego i pamięci RAM spowodują, że posiadany system będziemy musieli ponownie aktywować. W sytuacji wymiany samego dysku twardego, pamięci RAM, lub karty graficznej (nawet wraz z pamięcią RAM) nie spowoduje to dezaktywowania przypisania licencji do sprzętu, bowiem klucz produktu jest przypisywany do płyty głównej.

Aktywujemy Windows 7

Proces aktywacji systemu Windows 7 możemy zapoczątkować już podczas instalacji, oczywiście nie jest to konieczność, mamy 30 dni na dokonanie tej operacji. Przyjrzyjmy się więc jak ją przeprowadzić.

Podczas ostatniego etapu instalacji Windows 7, w kreatorze wstępnej konfiguracji zostaniemy poproszeni o wpisanie klucza licencyjnego. Jeżeli chcemy więc od razu przeprowadzić aktywację, w dostępne pole wprowadzamy 25 znakowy ciąg, pozostawiamy zaznaczoną opcję Automatycznie aktywuj system Windows, gdy jestem w trybie online i przechodzimy do następnego kroku klikając Dalej.

Aktywacja Windows 7

Oczywiście możemy pominąć powyżej opisany krok i dokonać aktywacji w późniejszym czasie, teoretycznie nie przekraczającym 30 dni od instalacji.

Aktywacja Windows 7

Klikamy prawym przyciskiem myszy ikonę Komputer i z kontekstowego menu wybieramy Właściwości. W nowym oknie klikamy łącze Zmień klucz produktu, wpisujemy 25 znakowy kod dołączony do systemu i przechodzimy Dalej. Po chwili zostanie przeprowadzony proces aktywacji, oczywiście w tym momencie komputer musi być podłączony do Internetu.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby proces aktywacji przeprowadzić telefonicznie. W wyżej wymienionym oknie klikamy łącze Aktywuj system Windows teraz, następnie wybieramy Pokaż inne sposoby aktywacji, wprowadzamy klucz produktu i klikamy Dalej, łączymy się telefonicznie z numerem infolinii polskiego oddziału Microsoftu, wprowadzamy wygenerowany kod za pomocą słuchawki telefonicznej, a następnie zapisujemy numer aktywacyjny, który zostanie nam podany przez infolinię. Kod ten wprowadzamy w oknie aktywacyjnym i zakańczamy proces aktywacji.

Aktywacja Windows 7

Windows 7 przez rok za darmo?

Jak najbardziej! I co najlepsze, w pełni legalnie! W 2001 roku, wraz z wprowadzeniem na rynek Office XP, debiutował mechanizm aktywacji produktów Microsoftu. W systemie Windows Vista zasady aktywacji zostały zaostrzone, w porównaniu do Windows XP oraz Office XP. Użytkownik miał 30 dni na przeprowadzenie procesu aktywacji, podobnie jak w Windows 7. Istnieje jednak polecenie konsolowe, stworzone z myślą o administratorach sieci firmowych, które resetuje licznik dni. Odpowiedniej komendy możemy użyć trzy krotnie, tym samym odraczając aktywację o 120 dni. Co najlepsze, drobna zmiana w systemowym rejestrze może pozwolić nawet na 11-krotne użycie konsolowej komendy, co daje rok bez aktywacji. Oczywiście resetowanie licznika dni nie narusza umowy licencyjnej EULA.

Zobaczmy jak używać Windows 7 przez 120 dni bez aktywacji. W menu Start przechodzimy kolejno do Wszystkie programy, Akcesoria i uruchamiamy Wiersz polecenia z uprawnieniami administratora. W konsoli wpisujemy polecenie slmgr -rearm i naciskamy klawisz Enter. Teraz wystarczy ponownie uruchomić komputer. Licznik dni został zresetowany.

Licznik aktywacji

Chcemy testować Windows 7 przez rok? Wprowadźmy małą zmianę w rejestrze Windows! W menu Start w pole wyszukiwania wpisujemy regedit i naciskamy Enter. W Edytorze rejestru przechodzimy kolejno przez klucze HKEY_LOCAL_MACHINE, SOFTWARE, Microsoft, Windows NT, CurrentVersion i SoftwareProtectionPlatform. W następnym kroku klikamy prawym przyciskiem myszy wartość SkipRearm i z podręcznego menu wybieramy Modyfikuj. W oknie edycji wartości zamiast zera wprowadzamy jedynkę (1) i zatwierdzamy zmiany. Na koniec zamykamy systemowy rejestr, uruchamiamy Wiersz polecenia na prawach administratora i wpisujemy polecenie slmgr -rearm, po czym uruchamiamy ponownie komputer.

Rejestr Windows

Może się jednak zdarzyć, że zmiana w rejestrze nie pozwoli na jedenastokrotne resetowanie licznika. Warto wtedy w konsoli użyć polecenia rundll32 slc.dll,SLReArmWindows. Choć i to nie jest gwarancją na powodzenie. Pomimo, iż użycie funkcji SkipRearm nie narusza licencji, Microsoft - walczący z piractwem - popełnił w tym przypadku błąd, dając użytkownikom możliwość przedłużania okresu karencji, a nawet szczegółowo opisując polecenie SkipRearm.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia