Oprogramowanie szyte na miarę, czyli jak tworzyć programy bez programistów

Oprogramowanie szyte na miarę, czyli jak tworzyć programy bez programistów

Autor: CentrumXP

Opublikowano: 2/11/2019, 6:58 PM

Liczba odsłon: 2687

Internet zdominował nasz świat i jest to niezaprzeczalny fakt. Ogólnie rzecz biorąc, w dobie nowych technologii ciężko się bez nich obyć. Również w świecie biznesu. Niezależnie, czy prowadzimy małą, średnią czy dużą firmę, zorganizowanie odpowiedniego zaplecza technicznego może nie jest niezbędne, ale sprawia, że prowadzenie firmy jest o wiele łatwiejsze. Daje też naszej firmie o wiele szersze perspektywy rozwoju. Ma to wiele różnych aspektów.

Zacznijmy od takiej najprostszej strony internetowej. Nawet jeśli nasza firma nie jest bezpośrednio związana z nowymi technologiami, to warto by posiadała swoją stronę internetową. W dzisiejszych czasach stronę posiada nie tylko wielka korporacja, ale nawet szewc czy ślusarz. To właśnie w Internecie najłatwiej pozyskać potencjalnych klientów, niezależnie od branży. Jednak czasem stworzenie zwykłego, tak zwanego landing page, czyli strony wizytówki, nie wystarcza, a my potrzebujemy czegoś o wiele bardziej złożonego.

Dlaczego warto skorzystać z nowych technologii w naszej firmie

Może to być na przykład sklep internetowy. Wiele firm z sektora handlowego nie ogranicza dystrybucji jedynie do sklepów stacjonarnych. Wręcz przeciwnie - większość ich przychodów pochodzi właśnie ze sprzedaży internetowej. Tak więc stworzenie takiego sklepu to bardzo dobry pomysł, jeśli chcemy relatywnie niskimi kosztami, szybko rozwinąć nasz biznes.

Nasz sklep onex.store, by był zgodny z ogólnie przyjętymi standardami e-commerce, powinien być zintegrowany z wieloma systemami płatności, by dać klientowi jak najwięcej możliwości. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że transakcja zostanie sfinalizowana, gdy zaoferujemy klientowi płatność przelewem, kartą lub na przykład Blikiem. Może to być realizowane przez takie systemy płatności jak przelewy24 czy PayU.

Onex Group Software House

Istnieją oczywiście inne formy promocji naszej firmy w Sieci. Jeśli nasz biznes nie jest związany z handlem, strona internetowa może pełnić nieco inną funkcję. Możemy na przykład stworzyć portal informacyjny lub bloga, gdzie będziemy umieszczać ważne lub ciekawe dla nas i dla naszych kontrahentów treści. Treści te możemy publikować za pośrednictwem systemu zarządzania treścią (CMS). Nie trzeba więc nawet znać tajników tworzenia stron, by dodawać do niej nasze treści.

Onex Group Software House

Może być też tak, że nasza strona będzie ułatwiać nam zarządzanie firmą. Dostęp do danych firmy poprzez naszą stronę można zrealizować za pośrednictwem systemów zarządzania relacjami (CMR) lub systemu ERP, którego głównym celem jest integracja wszystkich działów i funkcji w firmie.

Onex Group Software House

Integracja ta polega na wykorzystaniu wspólnej bazy danych w ramach jednego systemu, dzięki czemu firma posługuje się tylko jednym zbiorem danych. Może to znacznie ułatwić komunikację i współpracę zarówno z klientem indywidualnym (B2C) jak również biznesowym (B2B). Wszystkie najważniejsze informacje w jednym prostym systemie.

Jak?

Zaawansowane rozwiązania programistyczne, jakie stoją za takimi technologiami, to na przykład .NET, C#, ASP.NET, jQuery, AJAX, Bootstrap lub takie bardziej znane, z nazwami których mogliście się już spotkać (nawet jeśli jesteście laikami), czyli HTML, CSS czy JavaScript. Dodajmy do tego Windows Server oraz SQL Server i otrzymamy kompletne narzędzie dla naszej firmy.

No ale teraz pytanie - Jak? Zasadniczo drogi są dwie (zakładając, że sami nie posiadamy odpowiednich umiejętności), by takie technologie zaimplementować w naszej firmie:

  • Pierwsza opcja - zatrudniamy nowego pracownika (lub pracowników), który będzie odpowiedzialny za stworzenie całej infrastruktury sieciowej naszej firmy, w oparciu o wyżej wymienione elementy. Są to oczywiście długoterminowe koszta, a powodzenie projektu zależy od tego, czy nasz nowy pracownik posiada odpowiednie umiejętności. Krótko mówiąc - jeśli zatrudnimy niekompetentną osobę, to możemy mieć problem z realizacją naszego planu.
  • Druga opcja - korzystamy z usług outsourcingu, czyli firmy zewnętrznej, która zajmuje się tworzeniem takich gotowych rozwiązań, dostosowanych do naszych potrzeb. Co więcej, firma taka zapewnia profesjonalne wsparcie techniczne przez cały okres użytkowania. Dodatkowo może ona oddelegować do naszego projektu większą grupę programistów, którzy szybciej i sprawniej doprowadzą nasz projekt do realizacji, a po jego wprowadzeniu w życie, będą nam służyć pomocą.

Zalety outsourcingu

Jak widać, jeśli nie mamy wyjątkowej potrzeby zatrudnienia pracownika lub utworzenia całego działu IT w naszej firmie, skorzystanie z usług firmy zewnętrznej ma o wiele więcej sensu. Jest to opcja o wiele bardziej korzystna pod wieloma względami:

  • Korzystanie z outsourcingu zdejmuje nam z głowy wiele problemów, związanych z utrzymaniem infrastruktury IT. Możemy się dzięki temu skupić na głównym celu naszego biznesu, a problemy związane z rozwiązaniami IT zostawić firmie zewnętrznej.
  • Większa elastyczność w wyborze technologii, jaką chcemy wykorzystać. Gdy chcemy zatrudnić pracownika, ciężko znaleźć kogoś wyjątkowo wszechstronnego. W efekcie możemy zostać postawieni w sytuacji, w której będziemy musieli zatrudnić więcej niż jednego specjalistę. Problem ten nie występuje, gdy zatrudnimy firmę zewnętrzną, która ma odpowiednie zaplecze kadrowe i może oddelegować do naszego projektu najlepszego specjalistę lub kilku.
  • Pozwala na lepsze zarządzanie czasem. W sytuacji gdy zatrudnimy kogoś na stanowisko specjalisty od IT, może dojść do sytuacji, że taki pracownik nie będzie mieć w pewnym momencie żadnych konkretnych obowiązków do wykonywania. Tymczasem z usług firmy zewnętrznej korzystamy tylko wtedy, gdy tego potrzebujemy.
  • Sprawy kadrowe w ogóle nas nie interesują. Gdy nasz informatyk lub programista zachoruje albo wybierze się na urlop, nie musimy się obawiać, że nasza firma zostanie bez opieki specjalisty. Firma, z którą będziemy współpracować, będzie stać na straży naszego biznesu 24 godziny na dobę.
  • Jednocześnie zachowujemy indywidualny charakter współpracy, bo każdy projekt jest dostosowany do naszych, nawet najbardziej specyficznych, potrzeb.
  • Firma outsourcingowa dba o swój wizerunek, dlatego też stara się zapewnić najwyższą jakość usług.

A zatem - outsourcing ma sporo zalet i jest to idealne rozwiązanie dla kogoś, kto chce przenieść swoją firmę na wyższy poziom. My, czyli Onex Group, świadczymy takie usługi i możemy skutecznie pomóc w tym procesie. W ramach Software House, który zgromadził grupę profesjonalistów z wielu różnych specjalizacji, będziemy w stanie zrealizować nawet najbardziej ambitny projekt.