Jak drukować ekologicznie? Oszczędzaj, chroniąc środowisko

Jak drukować ekologicznie? Oszczędzaj, chroniąc środowisko

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/8/2021, 4:00 PM

Liczba odsłon: 5422

Z drukarek korzystamy niemal na co dzień. Urządzenia te przydają się w domu, ale w biurze są praktycznie nieodzowne. I chociaż wiele przedsiębiorstw obecnie stawia na elektroniczny obieg informacji, to poleganie na urządzeniach drukujących i dziesiątkach kilogramów ryz papieru rocznie wciąż ma się dobrze. Czy drukowanie i eksploatacja urządzeń wielofunkcyjnych mają wpływ na środowisko? Zdecydowanie tak. Na szczęście jest szereg możliwości, które umożliwiają nie tylko zmniejszenie ilości papieru do niezbędnego minimum, ale też oszczędności na materiałach. Dzięki temu cały druk będzie kosztował mniej, a przy tym zadbamy o ekologię.

Cyfryzacja to mit? Niepokojące dane o drukowaniu

Drukowanie to nadal jedna z codziennie wykonywanych czynności niemal każdego pracownika biurowego. Chociaż niełatwo w to uwierzyć, to według danych statystycznych typowy pracownik w Polsce zużywa dziennie około 25 stron. Ilość ta robi szczególne wrażenie, gdy spojrzymy na nią z perspektywy całego roku. Przeliczając to na 500-stronicowe ryzy, okazuje się, że na pracownika przypada rocznie aż 12 "paczek" papieru, a to niestety ma wpływ na środowisko. Papier nie zawsze pochodzi z recyklingu, a do jego wybielania stosowane są chemikalia. Co więcej, w ostatnich latach zużycia papieru na świecie wzrosło o prawie 100 milionów ton! Jak widać, rewolucja cyfrowa nie zdołała jeszcze zahamować tego procesu.

Papier do drukarki - oszczędzanie i ekologia

Drugą sprawą jest energia wykorzystywana do produkcji materiałów i samego drukowania. Urządzenia drukujące starszego typu nie bardzo zwracają uwagę na energooszczędność, a już samo wytworzenie papieru pochłania nie tylko elektryczność, ale także wodę (aż 7 litrów na jedną kartkę). Czy to znaczy, że nowoczesne techniki obiegu dokumentów muszą w całości wyprzeć papier? Niekoniecznie. Z druku — jednej z głównych zdobyczy naszej cywilizacji — trudno tak po prostu zrezygnować, nawet w trzeciej dekadzie XXI wieku. Istnieje natomiast parę sposobów, by mocno zredukować negatywny wpływ na środowisko. To między innymi przerzucenie się na ekologiczny papier, urządzenia oszczędzające tusz, segregacja odpadów (makulatury) czy oddawanie do punktu utylizacji tonerów, które przecież mają w swoim składzie tworzywa sztuczne, aluminium i proszek. Te ostatnie są szczególnie niebezpieczne dla ekosystemu.

Jak oszczędzać i dbać o środowisko?

Pomagając środowisku, pomagamy też sobie. Wiele firm może odczuć to bardzo szybko. Dlaczego? Przede wszystkim tradycyjny druk to spore koszty. Wliczamy w nie zarówno kupno urządzeń, jak też ich konserwację, naprawy, materiały eksploatacyjne i nie tylko. Nie wszystkie firmy są świadome, iż odpowiednia polityka drukowania może doprowadzić do oszczędności nawet na poziomie 5% rocznego obrotu. Jak rozumieć tę odpowiednią politykę drukowania? Zacznijmy od działań, dzięki którym efektywniej wykorzystamy sprzęt. Można do nich zaliczyć m.in. optymalne rozlokowanie urządzeń w biurach albo zamianę klasycznych drukarek na zaawansowane urządzenia wielofunkcyjne. Część firm implementuje nawet jeszcze bardziej zaawansowane systemy i strategie, które potrafią wyliczyć ilość stron w zleconym wydruku, a także inteligentnie przekierować proces na urządzenie o najniższym współczynnikiem druku. Stosowanie strategii druku dobrze jest jednak rozpocząć od zastanowienia się nad tym, czy aby zakup urządzeń to na pewno dobry pomysł.

Serwis drukarki - oszczędzanie

Niektóre z tradycyjnych urządzeń cechują się większą awaryjnością, co naraża firmy się na regularne i drogie usługi serwisantów. Drukarki te cechuje też wysoki pobór prądu. Nie musi jednak tak być. Dobrym przykładem niezawodnego i energooszczędnego sprzętu mogą być np. modele marki Epson z serii WorkForce Pro. Czemu akurat one? Rozwiązania atramentowe w porównaniu do laserowych mają bowiem o wiele niższe zapotrzebowanie na energię elektryczną — nawet do 95%. Urządzenia te zużywają tylko taką ilość prądu, jaka jest konieczna do przeniesienia drobinek atramentu.

Zakup, leasing czy abonament — co wybrać?

Zakup urządzeń drukujących to często duży wydatek. Zwłaszcza gdy zależy nam na ich wszechstronności, niezawodności i efektywności. Gdy chcemy zaopatrzyć się w sprzęt spełniający nasze wymagania, warto się zastanowić, czy jego zakup za gotówkę będzie w pełni uzasadniony. Istnieje wszak sporo innych modeli finansowania, które zarówno sprzyjają środowisku, jak też umożliwiają oszczędności. Prawdopodobnie najciekawszy z nich to "Drukowanie w abonamencie", znane też pod angielską nazwą "Print as a Service".

Ustawienie drukarki w biurze - EPSON

Drukarka w abonamencie to model, który pozwala wyposażyć firmę w wysokiej klasy urządzenia drukujące i skanujące. Usługa ta ma wiele zalet, w tym dostęp do najnowocześniejszych urządzeń drukujących, opłata abonamentowa zależna od ilości drukowanych stron, ciągły dostęp do materiałów eksploatacyjnych, a także możliwość wykupienia sprzętu po okresie finansowania. Nie zapominajmy tez o oszczędnościach na obsłudze serwisowej. Urządzenia dostępne w usłudze PaaS słyną z niezawodności, ale nawet gdyby doszło do awarii jakiegokolwiek podzespołu, nie musimy obawiać się kosztownej naprawy.

Warto jeszcze zaznaczyć, że wykup urządzenia nie jest konieczny. Pozwala to zatem nie tylko spore zaoszczędzić, ale też odliczyć koszt od przychodu dzięki comiesięcznym fakturom.

PaaS w onex.store — jak skorzystać z drukowania w usłudze?

Drukowanie w abonamencie z onex.store i urządzeniami firmy Epson jest całkiem proste. Proces zamówienia i realizacji obejmuje tylko kilka kroków:

  1. Wybierz urządzenie marki Epson z serii WorkForce, objęte 3-letnią gwarancją.
  2. Określ liczbę kartek drukowanych miesięcznie.
  3. Prześlij formularz do konsultanta onex.store.

Nasz ekspert skontaktuje się z Tobą najszybciej, jak to możliwe. Po kilku pytaniach oferta drukowania w abonamencie zostanie idealnie dopasowana do Twoich potrzeb. Następne etapy to podpisanie umowy, zamówienie urządzenia, zlecenie usługi w systemie EPSON i wreszcie dostarczenie sprzętu do Twojego biura.

Sprawdź więcej informacji o drukarkach w abonamencie w onex.store!

[Artykuł partnerski]