Jak przywrócić klasyczne menu Start w Windows 11?

Jak przywrócić klasyczne menu Start w Windows 11?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/9/2021, 4:27 PM

Liczba odsłon: 65461

W kwestii zmian w interfejsie Windows 11 wprowadza nie tylko subtelne poprawki kosmetyczne. Są też radykalne posunięcia, takie jak wdrożenie nowego menu Start. Dobrze pamiętamy, ile kontrowersji wywołała analogiczna zmiana w Windows 8, kiedy to klasyczne menu zastąpiono całym ekranem. Po wielu protestach Microsoft w końcu przywrócił znajome (choć odświeżone) menu, ale teraz znów od niego odchodzi, tyle że w przeciwnym kierunku. Zamiast rozciągać się na cały ekran, nowe menu Start jest mocno zmniejszone i zubożone. Czy można po prostu wrócić do starego układu Start z kafelkami, takiego jak w Windows 10?

Aktualizacja 12.07.2021: Wygląda na to, że cały trick z rejestrem nie przynosi już spodziewanego efektu, a Microsoft wyłączył to działanie całkowicie po cichu. Dotyczy to builda 22000.65, czyli drugiej dostępnej publicznie aktualizacji Windows 11 Insider Preview. Więcej szczegółów znajdziecie w naszym tekście.

Jak przywrócić menu Start z Windows 10 w Windows 11?

Okazuje się, że taki powrót jest możliwy, chociaż związane z tym ustawienie zostało zakopane dość głęboko. Będziemy bowiem potrzebowali udać się do Edytora rejestru, utworzyć klucz i zmienić jego wartość. Jeśli chcemy, aby menu Start znajdowało się po lewej stronie, a nie po środku, jak to wygląda domyślnie w Windows 11, trzeba będzie zmienić dodatkowo jedno ustawienie, choć to na szczęście jest łatwo dostępne. Jak się za to zabrać? Tego dowiesz się z naszego poradnika! Na wstępie musimy jednak zaznaczyć, że wszelkich modyfikacji w rejestrze dokonujesz na własną odpowiedzialność.

 1. Kliknij przycisk Start lub Wyszukaj na pasku zadań i wpisz regedit. Kliknij najlepszy wynik, czyli aplikację Edytor rejestru. Możesz również użyć skrótu WIN + R, w okienku polecenia Uruchom wpisać regedit i nacisnąć Enter.
 2. Jak przywrócić klasyczne menu Start w Windows 11

 3. W okienku Kontrola konta użytkownika kliknij Tak, aby zezwolić aplikacji na wprowadzanie zmian.
 4. Jak przywrócić klasyczne menu Start w Windows 11

 5. W Edytorze rejestru przejdź do lokalizacji Komputer\HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced i kliknij pusty obszar prawym przyciskiem myszy. Z menu kontekstowego wybierz Nowy > Wartość DWORD (32-bitowa).
 6. Jak przywrócić klasyczne menu Start w Windows 11

 7. Nowej wartości nadaj nazwę Start_ShowClassicMode i naciśnij Enter.
 8. Jak przywrócić klasyczne menu Start w Windows 11

 9. Kliknij dwa razy utworzoną wartość, aby ją edytować. W polu Dane wartości usuń 0 i wpisz 1, a następnie kliknij OK.
 10. Jak przywrócić klasyczne menu Start w Windows 11

 11. Aby zmiana weszła w życie, należy zrestartować explorer.exe. W tym celu kliknij przycisk Start na pasku zadań prawym przyciskiem myszy i wybierz Menedżer zadań.
 12. Jak przywrócić klasyczne menu Start w Windows 11

 13. Na liście procesów odnajdź Eksplorator Windows (może widnieć również pod nazwą Windows Explorer), kliknij go prawym przyciskiem i wybierz z menu Uruchom ponownie.
 14. Jak przywrócić klasyczne menu Start w Windows 11

 15. Po ponownym uruchomieniu Eksploratora kliknij przycisk Start. Przed Tobą ukaże się nowe, a właściwie to stare menu Start z kafelkami — praktycznie takie samo, jak w Windows 10. Jeśli chcesz, aby również doświadczenie paska zadań bardziej przypominało to ze starszych wersji Windows, przejdź do następnych punktów.
 16. Jak przywrócić klasyczne menu Start w Windows 11

Jak przenieść w lewo ikony na pasku zadań w Windows 11?

Co prawda klasyczne menu Start otwiera się przy lewej krawędzi ekranu niezależnie od tego, czy ikony na pasku zadań są wycentrowane (domyślnie w Windows 11), czy też wyrównane do lewej (jak we wszystkich starszych wersjach systemu). Aby jednak przycisk Start znajdował w bliskim sąsiedztwie z tym klasycznym menu, warto dodatkowo wprowadzić jedno ustawienie.

 1. Kliknij pusty obszar na pasku zadań prawym przyciskiem i wybierz Ustawienia paska zadań.
 2. Jak przywrócić klasyczne menu Start w Windows 11

 3. W sekcji Wyrównanie paska zadań kliknij wysuwane menu i wybierz opcję W lewo.
 4. Jak przywrócić klasyczne menu Start w Windows 11

 5. Ikony paska zadań — wraz z przyciskiem Start — znajdują się teraz po lewej stronie.
 6. Jak przywrócić klasyczne menu Start w Windows 11

Jak cofnąć te zmiany?

Gdy czujesz, że powrót do klasycznego menu Start nie był jednak dobrym pomysłem, możesz przywrócić jego nową, domyślną wersję z Windows 11.

 1. Aby cofnąć pokazywanie menu Start w trybie klasycznym, udaj się z powrotem do klucza rejestru Start_ShowClassicMode i w polu Dane wartości usuń 1 i wprowadź 0.
 2. Aby wycentrować ikony na pasku zadań, przejdź z powrotem do jego ustawień i w sekcji Wyrównanie paska zadań wybierz Na środku.

Źródło: https://www.tomshardware.com/uk/how-to/windows-10-start-menu-windows-11

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia