Filtrowanie kontaktów

Filtrowanie kontaktów

Autor: Mariusz Kalota

Opublikowano: 12/18/2007, 12:00 AM

Liczba odsłon: 5456

Prawie każdy z nas posiada jakiś spis kontaktów. Czasami zachodzi potrzeba wyszukania spośród nich pewnej grupy osób. Gdy kontaktów jest dużo, zadanie to może stanowić problem. Na szczęście Ci, którzy posiadają bazę danych z nimi, w programie Microsoft Office Access 2007 mogą użyć funkcji filtru. Prześledźmy, w jaki sposób to robić. Na początku uruchommy program i wczytajmy do niego spis kontaktów. Gdy już to wykonamy zwróćmy uwagę na nagłówki kolumn tabeli. Oprócz nazwy posiadają one rozwijaną listę. Kliknijmy ją na przykład w kolumnie Nazwisko. Pojawiło się menu, w którym pierwsze dwie pozycje dotyczą sortowania, a kolejne filtru. Sprawmy teraz, aby na ekranie zostały tylko kontakty, których nazwisko nie kończy się na literę "a". W tym celu rozwińmy podmenu Filtry tekstu. Widzimy w nim zestaw standardowo zdefiniowanych reguł. Wybierzmy Nie kończy się na.

Po wykonaniu tej czynności pojawiło się małe okienko Filtr niestandardowy. Wpiszmy w pole tekstowe literę a i potwierdźmy ją przyciskiem OK.

Gdy to zrobimy, wszystkie kontakty, których nazwisko kończy się na "a", nie będą wyświetlane. Rozwińmy teraz to samo menu, co poprzednio. Widzimy, że przy wybranej wcześniej pozycji znajduje się zaznaczenie. Filtr możemy usunąć klikając Wyczyść filtr z kolumny Nazwisko.

Zamiast formułować reguły, według których mają być wyświetlane kontakty możemy użyć przycisku Zaznaczenie znajdującego się w sekcji Sortowanie i filtrowanie na karcie Narzędzia główne. Kliknijmy go. Gdy to zrobimy pojawi się menu z regułami dostosowanymi do aktualnie zaznaczonej komórki. Wystarczy teraz wybrać interesującą.

Kolejny przycisk w tej sekcji to Zaawansowane. Za jego pomocą możemy wykonać między innymi takie czynności jak: usunięcie wszystkich filtrów czy też zastosowanie filtru według formularza. W zależności od danego przypadku część dostępnych opcji może być nie aktywna.

Umiejętność odfiltrowania kontaktów według zadanych kryteriów jest przydatna. Pewnie nie raz się jeszcze o tym przekonamy, dlatego warto ją znać.