Excel - jak usunąć spacje?

Excel - jak usunąć spacje?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/29/2019, 12:00 PM

Liczba odsłon: 97473

Może się zdarzyć, że wprowadzone do Excela dane - przykładowo skopiowane z innego źródła - zawierają zbędne spacje. Nie tylko obniżają one czytelność, ale czasem też uniemożliwiają obliczenia. Spacji na szczęście nie musimy pozbywać się ręcznie, zwłaszcza kiedy mamy w arkuszu duży zestaw danych. W tym poradniku pokażemy Wam dwa proste sposoby na pozbycie się zbędnych spacji z tekstu i liczb.

Jak usunąć zbędne spacje w Excelu?

Jeżeli w tekście znajdują się zbędne spacje, ale nie chcemy pozbywać się ich wszystkich, by tekst zlał się w jeden ciąg, możemy usunąć wszelkie dodatkowe spacje poza pojedynczymi spacjami oddzielającymi słowa.

  1. Przechodzimy do nowej komórki - w naszym przypadku będzie to B2 - i wprowadzamy do niej formułę: =USUŃ.ZBĘDNE.ODSTĘPY(A2), a następnie przyciskamy Enter. A2 w nawiasie to oczywiście komórka ze zbędnymi spacjami.
  2. Jak usunąć zbędne spacje w Excelu?

  3. W efekcie zostaną usunięte wszelkie zbędne odstępy, a ciągi znaków będzie oddzielać tylko pojedyncza spacja.
  4. Jak usunąć zbędne spacje w Excelu?

Jak usunąć spacje z liczb?

Jeśli chcemy pozbyć się wszystkich spacji niezależnie od tego, czy chodzi o liczbę, czy jakikolwiek inny ciąg znaków, możemy to zrobić w prosty sposób.

  1. Zaznaczamy zakres komórek, z których chcemy usunąć spacje i wykonujemy na klawiaturze skrót Ctrl + H.
  2. Jak usunąć zbędne spacje w Excelu?

  3. W okienku Znajdowanie i zamienianie, które się otworzy, w polu Znajdź wprowadzamy jedną spację, zaś pole Zamień na pozostawiamy puste. Następnie klikamy przycisk Zamień wszystko.
  4. Tym sposobem wszystkie spacje w zaznaczonym obszarze zostały usunięte (technicznie rzecz biorąc, zamienione na brak jakiegokolwiek znaku).
  5. Jak usunąć zbędne spacje w Excelu?

Jak uzyskać aplikację Excel?

Program Excel znajdziesz w pakietach Office i Microsoft 365:

CentrumXP - więcej niż licencje

Czy wiesz, że w Sklepie CentrumXP znajdziesz nie tylko licencje Microsoft, ale także nowoczesne usługi oraz szkolenia zaprojektowane z myślą o dynamicznie rozwijającym się biznesie? Zespół ekspertów z CentrumXP & Onex Group pomoże Twojej firmie m.in. w wykonaniu migracjiskrzynek pocztowych do Exchange Online i skonfigurowaniudomeny w Microsoft 365, a także przeprowadzi kompleksoweszkolenie z wykorzystania usług i aplikacji Microsoft 365. Sprawdź naszą ofertę lub skontaktujsię z nami, a przygotujemy dla Ciebie indywidualne rozwiązanie.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia