Microsoft reklamuje swój najnowszy system Windows 8/8.1 jako system o większej wydajności, szybszy i bardziej komfortowy od poprzedników, włącznie z Windows 7, który szturmem zdobył serca milionów użytkowników komputerów, między innymi ze względu na dość niskie wymagania sprzętowe. Wydawać by się mogło, że Windows 8/8.1 jako najmłodszy z całej rodziny systemów będzie miał większe zapotrzebowanie na zasoby sprzętowe naszych komputerów, co jest absolutną nieprawdą, ponieważ są one identyczne jak w przypadku Windows 7: procesor 1GHz lub szybszy, 1GB pamięci RAM, 16/20GB wolnego miejsca na dysku twardym (32/64 bitowa wersja systemu) oraz karta graficzna zgoda z DirectX 9 ze sterownikami WDDM 1.0 lub nowszymi. Co zrobić w przypadku kiedy nie mamy 100% pewności, że nasz obecny sprzęt jest zgodny z Windows 8/8.1?
Asystent uaktualnienia do systemu Windows 8.1 to darmowe narzędzie, które przeskanuje nasz komputer pod kątem zasobów sprzętowych oraz oprogramowania. Wynikiem jego działania będzie szczegółowy raport, z którego dowiemy się jakie komponenty komputera, oprogramowanie będzie zgodne z najnowszym systemem.
Użytkownik może też ręcznie porównać bieżącą konfigurację komputera z wymaganą przez Windows 8.1. Jeśli spełnia minimalne kryteria lub jest lepsza to bez obaw może zakupić najnowsze oprogramowanie Microsoft.
Trzecią istotną rzeczą są sterowniki do urządzeń. W tym celu należy odwiedzić stronę producenta danego podzespołu i przejrzeć bazę wsparcia technicznego, celem odnalezienia odpowiednich sterowników.
Jeśli planujemy w najbliższym czasie zakupić jakiekolwiek urządzenie również warto sprawdzić na stronie producenta czy jest ono obsługiwane przez system Windows 8/8.1. Są one oznaczane logo Windows 8, zarówno na stronie internetowej jak i na opakowaniu.>
Na koniec warto wspomnieć, że zdecydowana większość urządzeń, które działały prawidłowo w systemie Windows 7, będzie również współpracować z Windows 8/8.1.