BitLocker i October 2018 Update

BitLocker i October 2018 Update

Autor: Łukasz Klimkiewicz

Opublikowano: 11/7/2018, 12:00 PM

Liczba odsłon: 1458

Windows 10 Professional i Enterprise wyposażone są w popularne narzędzie BitLocker, pozwalające użytkownikom zabezpieczyć swoje dane przed niepowołanym dostępem. Korzystając z BitLockera musimy pamiętać, że według jego domyślnych ustawień, chcąc zaktualizować Windows 10 do nowszej wersji (np. October 2018 Update), usługa Windows Update będzie tymczasowo zawieszać działanie BitLockera, aby móc przeprowadzić aktualizację. Zawieszenie to polega na odszyfrowaniu klucza zabezpieczającego i przekształceniu go na zwykły tekst, aby instalator aktualizacji mógł odblokować dostęp do dysku lub partycji. Szkopuł w tym, że po odszyfrowaniu klucza nasze dane stają się narażone na dostęp osób trzecich i bardziej zaawansowany użytkownik będzie mógł wejść w ich posiadanie.

Przy okazji premiery April 2018 Update Microsoft dodał do Wiersza polecenia kilka dodatkowych komend, które usprawniają działanie BitLockera w przypadku instalowania kolejnych aktualizacji systemu i tym samym zwiększają bezpieczeństwo naszych danych w trakcie przeprowadzania aktualizacji:

 • /BitLocker AlwaysSuspend - działanie BitLockera będzie zawsze zawieszane na czas aktualizacji;
 • /BitLocker TryKeepActive - aktualizacja zostanie rozpoczęta z działającym BitLockerem, ale jeśli zajdzie konieczność, wtedy BitLocker zostanie zawieszony;
 • /BitLocker ForceKeepActive - aktualizacja zostanie rozpoczęta z działającym BitLockerem, ale jeśli proces będzie wymagał jego zawieszania, to aktualizacja zostanie przerwana, ponieważ nie wyraziliśmy na to zgody.

Żeby móc zastosować te polecenia, aktualizacja musi zostać zainicjowana przez urządzenie USB z obrazem systemu Windows 10.

 1. Do wyszukiwarki systemowej wprowadzamy frazę Wiersz polecenia i uruchamiamy go jako administrator;
 2. Przechodzimy do lokalizacji dysku USB, wprowadzając frazę D:\. Litera dysku może być inna, w zależności od naszych ustawień;
 3. Rozpoczynamy instalację aktualizacji, ustawiając BitLocker na jedną z poniższych opcji:
  • Setup.exe /BitLocker AlwaysSuspend
  • Setup.exe /BitLocker TryKeepActive
  • Setup.exe /BitLocker ForceKeepActive