Autokształty

Autokształty

Autor: Tomasz Stępień

Opublikowano: 8/5/2006, 12:00 AM

Liczba odsłon: 35640

Czasami potrzebujemy wstawić do naszego dokumentu prosty rysunek składający się z podstawowych figur geometrycznych, linii prostych itp.. Możemy to oczywiście zrobić za pomocą zewnętrznego programu graficznego i wstawić tak stworzony obraz do dokumentu. Niestety w ten sposób utrudnimy lub wręcz uniemożliwimy sobie jego późniejszą edycję. Istnieje oczywiście łatwiejszy sposób, a narządzie do tworzenia obiektów o różnych (nie tylko "prostych") kształtach znajdziemy bezpośrednio w Wordzie 2007.

Aby wstawić interesujący kształt na wstędze Wstaw odnajdujemy sekcję Ilustracje i wybieramy opcję Kształty. Znajdują się w niej ikony symbolizujące podstawowe elementy, które od razu możemy wstawić na stronę.

Po wybraniu interesującego autokształtu kursor zmieni postać na krzyżyk, a my kliknięciem w dowolnym miejscu strony wstawimy element o domyślnym rozmiarze. Jeśli wielkość ma być inna wystarczy kliknąć i nie puszczając lewego przycisku myszy wyznaczyć żądany rozmiar. Po wstawieniu wybranego kształtu poprzednia wstęga automatycznie zmieni się na Narzędzia do rysowania - Formatowanie gdzie znajdują się opcje dotyczące edycji, głównie zmiany wyglądu.

Na naszym nowo wstawionym autokształcie od razu możemy zastosować jeden z kilkunastu styli kolorystycznych. W tym celu w sekcji Style kształtów rozwijamy menu ze wszystkimi dostępnymi stylami i kliknięciem wybieramy jeden z nich. W dokonaniu wyboru pomaga podgląd w czasie rzeczywistym (jak łatwo zauważyć wystarczy najechać na przykład kursorem, aby zobaczyć zmianę).

Nasz kształt może również "rzucać" cień. Aby go dodać wystarczy wybrać przycisk Efekty cienia (znajdujący się w sekcji o tej samej nazwie) i w menu, które się rozwinie wybrać interesujący. W menu tym znajdziemy również opcję Kolor cienia, dzięki której cień nie musi być wyłącznie szary.

Ciekawie wygląda opcja nadawania głębi wybranemu autokształtowi. Po jej zastosowaniu uzyskamy złudzenie trójwymiarowości płaskiego przecież obiektu. Aby z niej skorzystać w sekcji Efekty 3-W odnajdujemy i naciskamy przycisk o tej samej nazwie, a z rozwiniętego menu wybieramy odpowiedni efekt. Tu oprócz koloru możemy zmienić głębokość (Głębokość), kierunek (Kierunek), miejsce padania światła i jego intensywność (Oświetlenie) oraz materiał, z którego wykonany jest obiekt (Powierzchnia).

Możemy również bardzo dokładnie określić rozmiar stworzonego już obiektu. W tym celu w polach znajdujących się w sekcji Rozmiar za pomocą klawiatury lub małych strzałek określamy odpowiednio wysokość i szerokość wybranego autokształtu.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia