Antywirusy dla Windows 7

Antywirusy dla Windows 7

Autor: Patryk Hoffman

Opublikowano: 8/22/2009, 12:00 AM

Liczba odsłon: 162424

Antywirus dla Windows 7

W dniu premiery Microsoft Windows 7, czyli 22 października, będzie już można znaleźć wśród producentów oprogramowania antywirusowego propozycje aplikacji ochronnych, przeznaczone pod nadchodzący system operacyjny. Jednakże już dzisiaj na rynku oprogramowania ochronnego znajdziemy wersje aplikacji zgodne z najnowszym systemem. Producenci zazwyczaj tworzą oprogramowanie antywirusowe specyficzne dla każdego systemu, ponieważ programy do ochrony komputera instalują niskopoziomowe komponenty systemowe, czyli moduły programowe instalowane w samym jądrze systemu operacyjnego, działające niezależnie od innych aplikacji i modułów. Z tego powodu zaproponujemy listę kompatybilnych programów ochronnych obecnych na rynku.

Antywirusy zgodne z Windows 7

Kiedy po raz pierwszy zainstalujemy Windows 7, pojawi się komunikat sugerujący, że należy odpowiednio zabezpieczyć komputer przed szkodnikami. Klikając wiadomość zostaniemy przekierowani na stronę Microsoft zawierającą oficjalną listę producentów oferujących kompatybilne pakiety ochronne z najnowszym systemem.

Po zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania antywirusowego, komunikat zniknie i pojawi się wiadomość w Action Center, że ochrona przeciwko wirusom jest włączona. Action Center to rozbudowane Centrum Zabezpieczeń znane z Windows XP i Vista. Zawiera nie tylko informacje dotyczące stanu oprogramowania antywirusowego i zapory systemu Windows, ale także wiele nowych funkcji pomagających w ochronie komputera.

Action Center w Windows 7

Windows 7 powinien informować też o tym, czy baza antywirusowa jest aktualna. Jest to przydatne, ponieważ nie zawsze jesteśmy informowani przez aplikację zabezpieczającą o dostępnych aktualizacjach.

Avira dla Windows 7

 • ArcaVir Antyvirus

  ArcaVir firmy ArcaBit jest jednym z trzech rekomendowanych producentów oprogramowania antywirusowego na oficjalnej stronie Microsoft. ArcaVir zapewnia wszechstronną ochronę komputera. Silnik antywirusowy programu zawiera bazę danych z różnymi typami zagrożeń (wirusy, programy typu spyware, robaki internetowe itp.). ArcaAntiStealth jest technologią demaskującą groźne programy ukrywające się w systemie. ArcaVir działa pod Windows 7 bez wahań, jednakże po instalacji 64 bitowej wersji aplikacji pojawia się komunikat w Windows Action Center informujący, że program nie jest kompatybilny z Windows Security Center.

 • Avast! Antivirus Home

  Kolejny popularny pakiet antywirusowy, który równie dobrze pracuje zarówno pod Windows 7, jak i pod starszymi systemami Windows. Obejmuje on ochronę przed programami typu spyware i rootkit. Producenci mówią, że wystarczy go „zainstalować i zapomnieć”. W artykułach Instalacja avast! , Konfiguracja avast! i Aktualizacja oraz skanowanie za pomocą avast! przedstawiliśmy szczegółowo, jak zainstalować, skonfigurować oraz używać Avast! Antivirus Home.

 • AVG Anti-Virus Free Edition

  AVG należy do najpopularniejszych programów antywirusowych na rynku. Pracuje bardzo dobrze w nowym systemie operacyjnym oraz znajduje się na liście oficjalnie kompatybilnych produktów pod Windows 7. Jak widzimy, AVG zawiera również dodatkową ochronę anti-spyware, dlatego zaleca się wyłączyć Windows Defender w celu zapewnienia lepszych osiągów komputera. Ponadto aplikacja posiada funkcję Safe Search, dzięki której możemy bezpiecznie eksplorować wyniki wyszukiwania w Internecie. Technologia ta skanuje wyniki zwracane przez wyszukiwarki Bing, Google, Yahoo!, Yandex i Baidu, a także adresy internetowe (URL) wprowadzane w przeglądarce internetowej, w celu ustalenia bezpieczeństwa znalezionej witryny webowej.

 • Avira AntiVir Personal

  Avira jest popularnym, bezpłatnym programem antywirusowym, cieszącym się sporą popularnością. Podczas testów działa bez zarzutów. Aplikacja posiada dodatkową ochronę anti-spyware, która wraz z innymi programami tego typu może spowolnić znacząco komputer. W Action Center pojawia się wtedy komunikat sugerujący, aby używać wyłącznie jednego oprogramowania anti-malware.

 • Kaspersky Anti-Virus 2009

  Ten ceniony pakiet antywirusowy zasłużenie znajduje się na liście kompatybilnych produktów. Co ciekawe to Kaspersky Lab opublikował „prototyp techniczny” oprogramowania Kaspersky Anti-Virus z myślą o zapewnianiu bezpieczeństwa komputerom działającym pod najnowszym systemem operacyjnym Microsoft Windows 7. Został on także dodany do wspomnianej listy kompatybilnych produktów.
  "Wiedzieliśmy, że opublikowanie nowej wersji systemu Windows będzie ogromnym wydarzeniem dla społeczności IT, dlatego przygotowaliśmy się do tego" – powiedział Alexey Kalgin, dyrektor ds. marketingu produktu z Kaspersky Lab.
  Prototyp opiera się na nowym silniku antywirusowym, zapewniającym ochronę przed wszelkimi zagrożeniami z Internetu. Producent gwarantuje, że nowa wersja programu zapewnia jeszcze lepszą ochronę niż poprzednia. Nowy silnik znacznie przyspiesza skanowanie komputera dzięki ulepszonemu przetwarzaniu obiektów i zoptymalizowanemu wykorzystywaniu zasobów systemowych, szczególnie na platformach wielordzeniowych. Prototyp techniczny wykorzystuje technologię wykrywania w oparciu o podobieństwa, zawiera poza tym zaporę sieciową, filtr antyspamowy oraz analizator heurystyczny, który pozwala na ochronę przed jeszcze nieznanymi szkodnikami, na podstawie ich podejrzanych cech.

 • Norton AntiVirus 2009

  Znany wszystkim Norton AntiVirus działa bez zarzutów. Narastające skargi na powolność poprzednich wersji tego programu antywirusowego zmobilizowały twórców do stworzenia technologii Norton Insight, która przyspiesza i polepsza wydajność oprogramowania. Razem z pakietem instalowana jest również ochrona anti-spyware.

 • Panda Antivirus Pro 2009

  Panda Security wydał nową wersje Antivirus Pro beta, która została stworzona specjalnie dla nowego systemu operacyjnego Windows 7. Producenci twierdzą, że najnowsza wersja będzie znacznie szybsza od poprzednich. Nowy Panda Antivirus Pro 2009 posiada ochronę anti-malware oraz lepiej radzi sobie z identyfikacją ataków internetowych, uniemożliwiając tym samym wykradnięcie cennych danych z komputera.

Inne kompatybilne antywirusy

 • ESET Nod32 AntiVirus,
 • Microsoft Forefront Client Security (Enterprise),
 • PCGuard Anti-Virus from Virgina Media Broadband.

Spyware

Znamy już listę pakietów antywirusowych, które prawidłowo działają pod systemem Windows 7. Jednakże do prawidłowej ochrony komputera potrzebna będzie jedna z poniżej wymienionych aplikacji anti-spyware działających pod nowym systemem operacyjnym. Ochronne pakiety komercyjne jak Norton albo Kaspersky, zawierają wbudowane mechanizmy anti-malware, który powinniśmy wyłączyć po zainstalowaniu osobnego pakietu anti-spyware. Nawet w Windows 7 Action Center jest zalecane, by tylko jeden program typu anti-spyware działał na komputerze.

 • Windows Defender

  Windows Defender powinien być znany wszystkim użytkownikom Windows Vista. Jest solidną aplikacją anti-malware, instalowaną także wraz z nowym systemem Windows 7. Powinniśmy wyłączyć jej ochronę, jeżeli zamierzamy używać innego pakietu anti-spyware.

 • Ad-Aware

  Najpopularniejsza aplikacja anti-spyware także nie zawiodła. Najnowsza wersja programu umożliwia wykrycie oraz eliminację plików szpiegujących, pomijanych przez większość oprogramowania antywirusowego. Instrukcje dotyczące instalacji oraz konfiguracji Ad-Aware zawarte są w artykułach Instalacja Ad-aware i Konfiguracja Ad-aware.

 • Spybot Search & Destroy

  Spybot nie wykazał żadnych problemów. Za pomocą programu możemy przeskanować komputer pod kątem obecności wirusów i innych zagrożeń lub użyć funkcji immunize, która uodparniając przeglądarki internetowe zapobiega wkradaniu się modułów szpiegowskich do komputera.

 • Malwarebytes Anti-Malware

  Malwarebytes jest dobrym programem skanującym, prawidłowo działającym pod Windows 7. Podstawowa wersja jest darmowa, jeżeli skusimy się na rozszerzoną wersje, która wymaga jednorazowej zapłaty w wysokości $24.95, będziemy wyposażeni w stałą ochronę (Realtime Protection Module) oraz moduł planowanego skanowania i aktualizacji.

 • Spyware Blaster

  Spyware Blaster działa w nieco inny sposób niż inne narzędzia wyszukujące niepożądane aplikacje. Program działa stale jako zapora przeciwko spyware. Zapobiega instalacji spyware bazującej na kontrolkach Active-X oraz innych niechcianych programów. Aplikacja blokuje szpiegowanie za pomocą ciasteczek (tak zwanych cookies) i chroni przed działaniem groźnych stron internetowych. Jedynym obowiązkiem, jaki będzie należał do użytkownika, to dokonywanie aktualizwania bazy programu co jakiś czas. Czynność tę można oczywiście zautomatyzować, niestety jednak ponosząc w tym celu wydatek w wysokości 9,99 USD. Program oczywiście działa prawidłowo pod systemem Windows 7.

Anti-spyware w pakietach

Pakiety antywirusowe zawierające programy ochronne anti-malware:

 • Kaspersky Anti-Virus,
 • Norton Antivirus 2009,
 • Avast! Antivirus,
 • AVG Free,
 • Avira Antivir.
Wszystkie przetestowane aplikacje i narzędzia do ochrony komputera, działają bez zarzutów i można spokojnie na nich polegać. Ciekawostką jest, że Microsoft przestał sprzedawać oprogramowanie Windows Live OneCare w czerwcu 2009 roku i zastąpił go darmowym programem antywirusowym o nazwie kodowej Morro, zwanym już oficjalnie Microsoft Security Essentials. Ma on się pojawić w serwisach Microsoft jako niezależny program pod koniec 2009 roku. Aplikacja będzie korzystać z tego samego silnika co Windows Live OneCare. Microsoft Security Essentials będzie miał mniejsze wymagania sprzętowe, jednak przez to będzie pozbawiony dodatków takich jak moduł kontroli rodzicielskiej oraz kopii bezpieczeństwa systemu.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia