Zdjęto ostatnią blokadę aktualizacji do Windows 11. To był tydzień z Microsoft 211

Zdjęto ostatnią blokadę aktualizacji do Windows 11. To był tydzień z Microsoft 211

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/19/2022, 12:00 PM

Liczba odsłon: 2851

Witajcie w kolejnym odcinku To był tydzień z Microsoft! Tym razem zajmiemy się informacjami dotyczącymi nowości w Windows 11, Windows 10, Skype i Microsoft Edge. Zapraszamy do lektury!

Skype udostępnia darmowe rozmowy telefoniczne z Ukrainą

Microsoft od dawna prowadzi szereg działań pomagających Ukrainie, m.in. pomaga jej odpierać państwowe ataki rosyjskie. W ostatnim czasie gigant jeszcze mocniej wspiera kraj ogarnięty wojną, nie tylko w sferze cyberbezpieczeństwa. Kolejnym krokiem jest udostępnienie darmowych rozmów telefonicznych na numery ukraińskie w Skype.

Skype

Skype na wszystkich platformach pozwala dzwonić za darmo z i do Ukrainy. Oprócz tego pozwala tłumaczyć rozmowy Skype i telefoniczne z/do Ukrainy na język ukraiński i udostępnia emoji (ukraineheart) (ukrainehandshake) i (ukrainepray).

Microsoft i Oracle rozwiązali jeden z najstarszych problemów z Windows 11

Windows 11 miał swoją publiczną premierę w październiku 2021 roku. Już wtedy istniało parę "blokad aktualizacji", które miały powstrzymać upgrade na maszynach, które mogą doświadczyć problemów. Ostatnia nie rozwiązana aż do teraz blokada dotyczyła oprogramowania Oracle VirtualBox. Po 5 miesiącach udało się w końcu rozwiązać problem.

VirtualBox

Już w dniu premiery Windows 11 znane były jego problemy ze zgodnością z Oracle VirtualBox. Występowały one przy zainstalowanym Hyper-V lub Windows Hypervisor. Uruchomienie maszyn wirtualnych (VM) mogło być niemożliwe, a także mógł wyświetlać się błąd. Aby zabezpieczyć możliwość uaktualniania, na tych urządzeniach Microsoft zastosował blokadę zgodności przed instalacją lub oferowaniem aktualizacji do Windows 11. Problem można było ominąć, usuwając Hyper-V lub Windows Hypervisor, a także odinstalowując VirtualBox. Teraz nie trzeba już tego robić. Wystarczy pobrać ostatnią wersję VirtualBox.

Coraz więcej firmowych pecetów gotowych na Windows 11

W okolicach premiery Windows 11 wykonano badanie na blisko 30 milionach firmowych komputerów, z którego wynikło, że większość nie jest gotowa na Windows 11. Powodem jest najczęściej brak TPM 2.0, odpowiedniej generacji procesora czy nawet miejsca na dysku. Kolejne badanie, tym razem obejmujące 1 kwartał tego roku, napawa większym optymizmem.

Aktualne badania na próbie ponad 2 milionów firmowych pecetów autorstwa Riverbed przyniosły raport zatytułowany "The State of the Digital Experience Report Q1 2022". Wynika z niego, że blisko 1/5 komputerów (19,45%) nie spełnia wymagania dotyczącego miejsca na dysku (64 GB). Mniej więcej tyle samo (20,75%) nie ma modułu TPM, a połowa z nich (10,04%) nie posiada TPM 2.0. Prawdopodobnie na maszynach tych znajdują się procesory Ryzen z serii 1000 lub Intel 6./7. generacji i starsze.

Podsumowując, mniej niż 1/4 komputerów służbowych (22,29%) może sobie pozwolić na upgrade do Windows 11, a 12,23% nie ma na niego szans (wymaga całkowitej wymiany). Wiodącą tego przyczyną jest brak układu TPM 2.0.

Ulepszenia wyszukiwarki dotarły do Windows 10

Ewolucja wyszukiwarki systemowej, której ostatni rozdział został zapoczątkowany w Windows 11, stała się również udziałem Windows 10. Wydana w tym tygodniu kompilacja 19044.1618 w kanale Release Preview wprowadza funkcję "search highlights".

Wyszukiwanie w Windows 10

Zawartość pola wyszukiwania na pasku zadań będzie okresowo aktualizowana o treści, wliczając w to ilustracje, które pozwolą odkrywać więcej, być połączonym i pozostać produktywnym. Wydobyte na powierzchnię treści będą prezentować warte uwagi, interesujące momenty — takie jak święta, rocznice i inne edukacyjne momenty zarówno w regionie, jak i na świecie. Systemowa wyszukiwarka będzie prezentować bogate treści, które mówią o tym, co dziś jest szczególnego.

Wyszukiwanie w Windows 10

Z kolei zalogowanie się za pomocą konta służbowego lub szkolnego sprawi, że wyszukiwarka w Windows 10 stanie się centrum plików i kontaktów z Microsoft Search. Jak zawsze wystarczy zacząć pisać, aby rozpocząć wyszukiwanie adekwatnych, dostępnych dla nas treści z naszej organizacji.

Reklamy w Eksploratorze plików? Microsoft: "To był eksperyment"

Nowy Eksplorator plików w Windows 11 przysporzył sobie wiele sympatii, ale ostatnia zmiana spotka się raczej z odwrotną reakcją. Chodzi tu o reklamy, choć nazywanie tak tej zmiany jest lekką przesadą. Część Insiderów zauważyła banner z sugestiami aplikacji w górnej części okna. Jak to tłumaczy Microsoft?

Baner

Kontrowersyjna zmiana pojawiła się jedynie w Dev Channel i równie szybko zniknęła. To był eksperymentalny banner, który nie był przeznaczony do zewnętrznej publikacji i został wyłączony — powiedział Brandon LeBlanc, Senior PM działu Windows w Microsoft.

Microsoft Edge może teraz generować tekst alternatywny dla obrazów

Czytniki ekranu to narzędzia powszechnie używane przez osoby z niepełnosprawnością wzrokową. Jeśli jednak obrazy w przeglądarce nie mają tekstu alternatywnego, sam czytnik nie będzie mógł zinterpretować obrazu i podać dokładnego opisu. Mając to na uwadze, Microsoft opracował sposób, by automatycznie generować tekst alternatywny dla niepodpisanych obrazów. Głównym celem jest poprawa doświadczenia użytkownika z czytnikami ekranu poprzez pomoc w interpretacji znaczenia wyświetlanych grafik.

Po włączeniu przełącznika "Pobierz opisy obrazów od firmy Microsoft dla czytników zawartości ekranu" w przeglądarkowych ustawieniach obrazy w Edge otrzymają tekst alternatywny opracowany przez algorytmy. Niepodpisane obrazy ze stron będą automatycznie przesyłane do Computer Vision API w ramach Azure Cognitive Services, gdzie po przetworzeniu trafią z powrotem do Edge. Interfejs rozpoznawania obrazu analizuje go i tworzy opis w ponad 120 językach.

Windows 11 z buildem 22579 w Dev Channel — co nowego?

Microsoft wypuścił dzisiaj nową kompilację Windows 11 Insider Preview w Dev Channel. Jest ona do pobrania zarówno jako aktualizacja w Windows Update, jak też w postaci obrazu ISO. W tym tygodniu zmiany otrzymały między innymi:

  • BitLocker — wykluczenie dysków USB z szyfrowania.
  • Media Player — odtwarzanie CD.
  • Twój telefon — ostatnie pliki Office.
  • Foldery w menu Start — nadawanie nazw.
  • Obsługa okien — bardziej responsywne animacje dla gestów.

Pełną listę zmian w kompilacji znajdziecie w naszym artykule.

I to tyle, jeśli chodzi o najważniejsze rzeczy, które działy się w ciągu ostatnich 7 dni. Dzięki, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie, a także na naszym blogu, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, porady i ciekawostki. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Rekrutujemy: Dołącz do zespołu eskpertów Data & AI!
Rekrutujemy: Dołącz do zespołu eskpertów Data & AI!

Wydarzenia