Zaokrąglone rogi trafiły do aplikacji Windows 10

Zaokrąglone rogi trafiły do aplikacji Windows 10

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/27/2020, 6:53 PM

Liczba odsłon: 3766

Wyczekiwane przez wielu zaokrąglenia w interfejsie Windows 10 to już całkiem realna perspektywa. Początkowo można je było włączyć poprzez Edytor rejestru, a później sam Microsoft pokazał je na zrzutach ekranu. Teraz zaokrąglone rogi trafiły do wielu preinstalowanych aplikacji Windows 10, takich jak Zdjęcia, Kalendarz, Mapy, Filmy i TV, Sticky Notes, a nawet Kalkulator. Zobaczmy, jak to wygląda.

Wiemy już dobrze, że Microsoft zmienia oblicze menu Start w Windows 10 20H2, ale jak zwykle jest to tylko jeden z etapów w postępującej ewolucji interfejsu. Od wielu już lat przewija się koncept zaokrąglonych rogów. To dla Windows coś nowego; w końcu od zawsze wszystkie jego krawędzie były ostre, choć przyjmowały różny styl, wliczając w to kanciastość Windows 95-2000, żywe kolory Windows XP, Aero Glass w Vista i Windows 7, Flat/Modern w Windows 8 i wreszcie Fluent Design w Windows 10. Wielu uważa, że właśnie zaokrąglenia będą świetnym dopełnieniem stylu Fluent, zatem... już czas!

Nowe zrzuty ekranu przedstawiające zmiany w designie menu kontekstowego i innych elementów UI opublikował portal Windows Latest. Jedną ze wspomnianych zmian zobaczymy po kliknięciu prawym przyciskiem obszaru w aplikacji Zdjęcia.

Zaokrąglone rogi w Windows 10

Kolejna zmiana przypadła w udziale apce Filmy i TV. Nadal jednak istnieje typowa dla Windows niespójność — rogi normalnych elementów UI są tak ostre, że lepiej się do nich nie zbliżać, podczas gdy menu kontekstowe jest już całkiem gładkie. Klasyka.

Zaokrąglone rogi w Windows 10

Aktualizację wyglądu (nie pierwszą w ostatnim czasie) zaliczył również Kalkulator. Znów dotyczy to tylko jego menu kontekstowego, nie zaś przycisków w samym oknie.

Zaokrąglone rogi w Windows 10

Co ciekawe, uaktualnienie designu nadeszło blisko rok po tym, jak Microsoft obiecał, że zaokrąglone rogi trafią do domyślnych stylów kontrolek w aplikacjach XAML. Ogólnym celem tego przedsięwzięcia jest spójność tych kontrolek we wszystkich aplikacjach w Windows 10, a także w menu Start i Centrum akcji.

W ostatnich buildach Windows Insider pojawiły się odniesienia do "WinUI" dla menu Start i Centrum akcji. WinUI to ostatnia platforma interfejsu opracowana przez Microsoft, która będzie używana w Windows 10X na Surface Neo. Używa ona także Fluent Designu i obsługuje przezroczystość, zaokrąglenia i inne efekty, które nadają Windows bardziej przyjaznego wyglądu.