Xbox Insiderzy mogą teraz rezerwować konsole Xbox Series X/S

Xbox Insiderzy mogą teraz rezerwować konsole Xbox Series X/S

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/12/2021, 4:39 PM

Liczba odsłon: 2102

Jeszcze w listopadzie informowaliśmy o tym, że Microsoft spodziewa się braków magazynowych Xbox Series X/S aż do kwietnia 2021 i chociaż mamy już maj, to z dostępnością nowej konsoli nadal nie jest najlepiej. Aby nieco ułatwić możliwość zakupu, Microsoft ogłosił, że Xbox Insiderzy z USA mogą zarejestrować się, aby zarezerwować konsolę nowej generacji poprzez program o nazwie Console Purchase Pilot.

Program rezerwacji powinien pomóc w pozyskaniu nowego Xboksa uczestnikom programu Xbox Insider z dostępem do konsoli Xbox One, na której można się zarejestrować. Jak czytamy w tweecie na oficjalnym koncie Xbox Insider, rejestracja daje szansę na zarezerwowanie konsoli Xbox Series X|S, a zatem nie gwarantuje jeszcze, że konsola dotrze do wszystkich chętnych. To zostało zresztą potwierdzone w ostatnim zdaniu: Dostępna jest ograniczona przestrzeń i nie wszyscy, którzy się zarejestrują, zostaną wybrani.

Console Purchase Pilot raczej nie położy kresu, a jedynie ma szansę nieco zmniejszyć negatywne zjawisko nazywane scalpingiem. Scalping konsolowy polega na wykupywaniu i odsprzedawaniu przez osoby prywatne trudno dostępnych urządzeń — zwykle z bardzo dużym zyskiem. To jeden z plusów programu, ale są też minusy. Przede wszystkim jest on obsługiwany przez Xbox One, dlatego potrzebny będzie jej egzemplarz, by móc zarejestrować się i zapłacić za nową konsolę, jeśli zostaniemy wybrani. Niestety nie dotyczy to osób niezarejestrowanych w programie Xbox Insider ani też logujących się poza Stanami Zjednoczonymi.

Xbox Insiderzy to najbardziej zaangażowana grupa fanów i użytkowników Xboksa, która pomaga w wyłapywaniu błędów i problemów, dlatego od czasu do czasu może liczyć na pewne benefity — takie jak choćby priorytetowe traktowanie przy zakupie nowej konsoli. Zostaje jeszcze pytanie, jak długo ta sytuacja potrwa. Niestety prognozy nie napawają optymizmem, a co więcej, nie dotyczą tylko Xboksa. Sony spodziewa się, że problemy z dostawami półprzewodników utrzymają się do 2022 r., a Microsoft również boryka się z podobnymi problemami w swoim łańcuchu dostaw.