Windows Server 2022 oficjalnie wydany! Nadchodzą zmiany w cyklu życia

Windows Server 2022 oficjalnie wydany! Nadchodzą zmiany w cyklu życia

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/7/2021, 5:03 PM

Liczba odsłon: 9971

Bez większego rozgłosu Microsoft zaczął udostępniać następne wydanie Windows Server — znane jako Windows Server 2022. System rozwijany przez Microsoft od ponad roku jest wersją Long Term Servicing Channel (LTSC) i zawiera kilka nowych funkcjonalności. Jest dostępny w edycjach Standard, Datacenter i Datacenter: Azure Edition. Dostępny jest również dla klientów w Volume Licensing Service Center.

Microsoft po cichu zaktualizował dokumentację cyklu życia Windows Server 2022 w dniu 18 sierpnia, wskazując, że ​​cykl pomocy technicznej dla produktu rozpoczął się w tym dniu. Potwierdzenie ogólnej dostępności na blogu nastąpiło jednak dopiero w tym miesiącu. Wsparcie podstawowe dla produktu zakończy się 13 października 2026 r., a rozszerzone — 14 października 2031 r. Microsoft zapowiedział również, że w przyszłości będzie wypuszczać tylko wersje LTSC Windows Server i skończy z kanałami półrocznymi (Semi-Annual Channel). Wersje LTSC będą wspierane przez dziesięć lat (5 lat wsparcia podstawowego i drugie tyle rozszerzonego). Microsoft planuje wypuszczać nowe wersje Windows Server co 2-3 lata.

Czy warto dokonać aktualizacji do Windows Server 2022?

Windows Server 2022 pozwala kontynuować bezpieczną pracę z obciążeniami, realizować nowe scenariusze chmury hybrydowej i modernizować aplikacje, tak aby spełniały wymagania biznesowe. Jakie konkretnie nowe możliwości techniczne znajdziemy w tym wydaniu?

  • Zaawansowana ochrona wielowarstwowa przed zagrożeniami, którą można łatwo włączyć na serwerze secured-core.
  • Bezpieczne połączenie z krytycznymi zasobami firmowymi z dodatkową warstwą zabezpieczeń podczas transportu, w tym domyślnie włączonym wsparciem dla protokołów HTTPS i TLS 1.3.
  • Zarządzanie systemem Windows Server lokalnie oraz za pomocą usługi Azure Arc.
  • Lepsze zarządzanie maszynami wirtualnymi dzięki najnowszemu Windows Admin Center.
  • Migracja serwerów plików z wdrożeń on-premise na platformę Azure za pomocą nowego scenariusza w Storage Migration Service.
  • Sprawniejsze wdrażanie aplikacji kontenera dzięki mniejszemu rozmiarowi obrazu.
  • Możliwość zaktualizowania aplikacji .NET za pomocą nowego narzędzia do konteneryzacji w Windows Admin Center.

Windows Server 2022 jest już dostępny do pobrania z Windows Server Evaluation Center i Volume Licensing Service Center, a także do użycia na maszynie wirtualnej Azure w Azure Marketplace. Więcej szczegółów na temat nowego systemu Microsoft przedstawi również na Windows Server Summit — wydarzeniu online, które odbędzie się już 16 września.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia