Windows Copilot dotarł do Windows 11 23H2 w Beta Channel (build 22631.2129)

Windows Copilot dotarł do Windows 11 23H2 w Beta Channel (build 22631.2129)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/2/2023, 11:13 PM

Liczba odsłon: 1240

Windows 11 23H2 (Insider Preview) otrzymał dzisiaj aktualizację w Beta Channel. Jak zwykle dostarczane są dwa buildy: 22631.2129 z udostępnionymi nowymi funkcjami i 22621.2129 z nowymi funkcjami domyślnie wyłączonymi. Tym razem zawartość jest dość duża i stanowi głównie funkcje rozwijane wcześniej w kanałach Dev i Canary (ale są też zupełne nowości). To między innymi dostępność Windows Copilot i Dev Drive oraz ulepszenia Narratora, dostępu głosowego, podejścia bezhasłowego, transmitowania ekranu, czujnika obecności, menu Start, paska zadań, Menedżera zadań i Ustawień.

Windows 11 23H2: nowości w aktualizacji KB5029359
(OS Build 22631.2129) w Beta Channel

Windows Copilot Preview

Windows Copilot Preview, od zeszłego miesiąca dostępny dla wszystkich Windows Insiderów w Dev Channel, od teraz jest dostępny także w Beta Channel. Aby zacząć korzystanie z Copilota na Windows 11, kliknij jego nowy przycisk na pasku zadań lub wykonaj skrót WIN + C. Windows Copilot korzysta z tego samego konta Microsoft (MSA) albo Azure Active Directory (AAD), na którym jesteś zalogowany/a w Windows. Wyświetla się on na pasku bocznym zadokowanym przy prawej krawędzi ekranu i działa bez przeszkód wśród innych otwartych okien aplikacji.

Windows Copilot to dość przełomowa usługa AI, która według wcześniejszych zapowiedzi "przekształci sposób interakcji z Windows". Microsoft już wcześniej eksperymentował z różnymi asystentami: od Microsoft Bob, poprzez Pana Spinacza i animowanych asystentów w Windows XP, po Cortanę. Żaden z nich nie był jednak tak inteligentny jak Copilot. Stało się to możliwe dzięki przełomom w rozwoju AI, a konkretniej modelu GPT-4.

Dev Drive

Korzystanie z repozytoriów zawierających wiele tysięcy plików i katalogów, co przekłada się na wysokie obciążenia I/O, dla tradycyjnych dysków było zawsze wyzwaniem. Dev Drive to nowy rodzaj woluminu pamięci masowej z systemem plików, dostosowany do potrzeb programistów i zaprojektowany z myślą o wydajności i bezpieczeństwie. Dev Drive opiera się na Resilient File System (ReFS), który w połączeniu z nowym trybem wydajności Microsoft Defendera oferuje do 30% poprawę systemu plików w zadaniach kompilowania i scenariuszach I/O.

Dev Drive w Windows 11

Nowy tryb wydajności jest bezpieczniejszy dla Twoich obciążeń niż wykluczenia folderu lub procesów oraz stanowi ostateczne rozwiązanie, które równoważy bezpieczeństwo i wydajność. Dev Home sprawia, że konfiguracja Dev Drive jest praktycznie bezwysiłkowa i stanowi część procesu konfiguracji środowiska. Ma również superdoładowanie, aby hostować kod źródłowy projektu, foldery robocze i cache'e pakietów — mówi Panos Panay. Dowiedz się więcej z artykułu: Dev Home i Dev Drive w Windows 11 - nowe środowisko dla programistów.

Rozszerzona interakcja Narratora w Excelu

Narrator zapewnia teraz lepsze doświadczenia czytania podczas pracy w Excelu. Priorytety ogłoszeń są ustalane na podstawie informacji potrzebnych do przejrzenia skoroszytu i można je dostosowywać za pomocą wygodnych skrótów klawiszowych. Microsoft podaje więcej szczegółów tutaj.

Nowe doświadczenia tworzenia tekstu z dostępem głosowym

Tworzenie tekstu jest teraz łatwiejsze przy korzystaniu z dostępu głosowego. Użytkownicy mogą skorzystać z poleceń korekty, aby poprawiać słowa, które zostały źle rozpoznane przez dostęp głosowy. Możesz np. powiedzieć "popraw [tekst]" albo "popraw to", aby poprawić konkretny fragment tekstu bądź ostatnio podyktowany tekst. Okienko korekty pojawi się wraz z listą opcji z przypisanymi liczbami.

Nowe funkcje tworzenia z dostępem głosowym - korekta

Możesz także powiedzieć "kliknij [numer]", aby wybrać opcję z listy, a wówczas wybrany tekst zastąpi słowo. Możesz także powiedzieć "przeliteruj to", aby podyktować poprawną pisownię tekstu. Wszystkie słowa i frazy podyktowane w ten sposób zostają dodane do słownika Windows i następnym razem pokazują się jako sugestie.

Dostęp głosowy dostępny w kolejnych obszarach systemu Windows 11

Dodano możliwość korzystania z dostępu głosowego od razu po uruchomieniu komputera. Możesz używać go do logowania się i uzyskiwania dostępu do innych obszarów Ekranu blokady. Możesz włączyć dostęp głosowy z menu "Ułatwienia dostępu" na Ekranie blokady albo ustawić każdorazowe jego włączanie w tym miejscu za pomocą opcji "Uruchamiaj dostęp głosowy, zanim zaloguję się na tym komputerze" w Ustawieniach > Ułatwienia dostępu > Mowa.

Dostęp głosowy na ekranie blokady w Windows 11

Dostęp głosowy w Windows 11 - Ustawienia

Wprowadzanie głosowe hasła może być teraz bezpieczne! Możesz postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na pasku dostępu głosowego, aby przenieść fokus na pole hasłowe i używać głosu do dyktowania hasła lub kodu PIN. Alternatywnie możesz powiedzieć "pokaż klawiaturę", aby wyświetlić klawiaturę dotykową z etykietami numerycznymi. Możesz wypowiedzieć cyfry na klawiszach, aby wprowadzić związane z nimi litery. Spowoduje to zamaskowanie rzeczywistego hasła, które wprowadzasz, aby nie usłyszał go nikt w pobliżu.

Dostęp głosowy w Windows 11 - wprowadzanie głosowe hasła

Doświadczenie bezhasłowe w Windows Hello for Business

Windows Hello for Business (WHFB) zapewnia firmom silne, odporne na phishing uwierzytelnianie w technologii bezhasłowej. Klienci korporacyjni mogą teraz ustawić zasadę EnablePasswordlessExperience, która promuje doświadczenie użytkownika na maszynach połączonych z AAD, związane z kluczowymi scenariuszami logowania niewymagającymi użycia hasła. To nowe doświadczenia ukrywa hasła w niektórych scenariuszach uwierzytelniania i wykorzystuje bezhasłowe mechanizmy odzyskiwania, takie jak resetowanie PIN w WHFB w razie konieczności.

Po ustawieniu tej zasady usuwa ona hasła z UX, zarówno przy logowaniu na urządzenie, jak i w scenariuszach uwierzytelniania podczas sesji, takich jak menedżery haseł w przeglądarce, scenariusze "Uruchom jako" administrator czy jako inny użytkownik oraz User Account Control (UAC).

Użytkownicy będą nawigować po swoich podstawowych scenariuszach uwierzytelniania, używając WHFB zamiast haseł. Jeśli użytkownik nie zaloguje się, można użyć mechanizmów odzyskiwania, takich jak resetowanie kodu PIN lub logowanie przez Internet, aby pomóc użytkownikowi odzyskać dane uwierzytelniające bez angażowania działu pomocy technicznej IT.

Ulepszone doświadczenie transmitowania ekranu

Transmitowanie z komputera z systemem operacyjnym Windows 11 pozwala transmitować obraz na inny PC, TV lub ekran zewnętrzny w pobliżu. W tej aktualizacji pojawiło się trochę ulepszeń tego doświadczenia:

 • Podczas wykonywania wielozadaniowych aktywności na PC, np. przełączania się między oknami albo używania Asystenta przyciągania, wyświetlane będą sugestie, aby transmitować, poprzez powiadomienie toast.
 • Wysuwane menu Trasmitowanie w Szybkich ustawieniach zapewnia teraz bezpośrednią konfigurację komputera wraz ze wskazówkami krok po kroku dla użytkowników, jak zainstalować opcjonalną funkcję Wireless Display i jak włączyć odkrywanie tego PC dla innych urządzeń poprzez stronę "Projektowanie na ten PC" w Ustawieniach.
 • Transmitowanie ekranu w Windows 11

Ulepszenia Czujnika obecności

Dla komputerów z czujnikami obecności (presence sensors) obsługujących wykrywanie uwagi dostępne jest teraz Adaptacyjne Przyciemnianie (Adaptive Dimming). Twoje urządzenie może teraz inteligentnie przyciemnić ekran, kiedy odwrócisz od niego wzrok i przywrócić jasność, kiedy znów na niego spojrzysz. Opcja znajduje się w Ustawieniach > Prywatność i zabezpieczenia > Czujnik obecności.

Adaptacyjne Przyciemnianie (Adaptive Dimming)

Wake on Approach, Lock on Leave i Adaptive Dimming to funkcje obsługiwane przez Czujnik obecności w systemie Windows, które można teraz włączyć już na etapie pierwszej konfiguracji (OOBE) podczas wybierania ustawień prywatności.

Opcje czujnika obecności w OOBE

Microsoft przypomina, że deweloperzy aplikacji z urządzeniami z kompatybilnymi czujnikami obecności mogą kierować aplikacje tak, aby żądały i odczytywały informacje o obecności użytkownika po zażądaniu możliwości obecności człowieka.

Windows 11 23H2: zmiany i ulepszenia w aktualizacji KB5029359
(OS Build 22631.2129) w Beta Channel

Menu Start

 • Osoby zalogowane w Windows 11 Pro lub Windows 11 Enterprise na koncie AAD (wkrótce Microsoft Entra ID) zobaczą bogatszy podgląd po najechaniu kursorem na pliki, takie jak dokumenty Word, w sekcji Polecane w menu Start. W tym wstępnym wydaniu miniatury nie będą dostępne dla wszystkich plików. W przyszłej aktualizacji doświadczenie zostanie rozszerzone na więcej plików oraz na użytkowników konta Microsoft (MSA). Dodatkowo po kliknięciu prawym przyciskiem rekomendacji pliku w chmurze pojawia się nowa opcja szybkiego udostępnienia tego pliku.
 • Bogatszy podgląd pliku w menu Start

 • Składniki systemu Windows 11 w sekcji "Wszystkie aplikacje" będą teraz wyświetlane z etykietą "System". Zmiana dopiero zaczyna być wdrażana i nie u wszystkich pojawi się od razu.

Pasek zadań i zasobnik systemowy

 • Powiadomienia wyświetlają się teraz jako dzwonek w zasobniku systemowym. Gdy pojawią się nowe powiadomienia, dzwonek będzie wyświetlany w kolorze wiodącym systemu. A kiedy nie ma powiadomień, a zegar jest widoczny, dzwonek będzie pusty. Liczba powiadomień nie jest już wyświetlana! Dowiedz się więcej z artykułu: Nowy styl wyświetlania powiadomień w Windows 11.
 • Ikona powiadomień - dzwonek w Windows 11

 • Zaktualizowane API przypinania jest teraz dostępne w wersji zapoznawczej.
 • Zaktualizowane API przypinania

Menedżer zadań

 • Strona ustawień Menedżera zadań została zaktualizowana, by dopasować się do zasad designu Windows 11. Zapewnia to również bardziej przejrzysty interfejs, oddzielający kategorie w różnych sekcjach. Zmiana wkrótce trafi również do Dev Channel.
 • Menedżer zadań UI

Ustawienia

 • Poprawiono wygodę użytkowania podczas zmiany stref czasowych, w tym w przypadkach niskiego zaufania do danych o lokalizacji. Ustawienia wyświetlają powiadomienie, którego nie można odrzucić, aby zaakceptować lub odrzucić zmianę, z prośbą o potwierdzenie przed dostosowaniem strefy czasowej.
 • Ulepszono też wygodę podczas zmiany strefy czasowej na stronie Ustawienia > Czas i język > Data i czas. Jeśli ustawienia lokalizacji są wyłączone, użytkownikowi zostanie wyświetlone ostrzeżenie z prośbą o włączenie ustawień lokalizacji w celu dokładnego dostosowania strefy czasowej. To ostrzeżenie zawiera przydatne informacje, pomagając użytkownikowi zrozumieć, dlaczego jego strefa czasowa może być nieprawidłowa i prowadząc go do rozwiązania problemu.

Windows 11 23H2: poprawki błędów w aktualizacji KB5029359
(OS Build 22631.2129) w Beta Channel

Eksplorator plików

 • Skróty klawiszowe ustawiania fokusa na pole wyszukiwania (CTRL + F, CTRL + E, F3) powinny znów działać.
 • Rozwiązano problem z wysuwanym menu paska adresu, które mogło wyświetlać się całkowicie puste.

Pasek zadań i zasobnik systemowy

 • Rozwiązano problem z szybkimi ustawieniami, które nie otwierały się po wybraniu ikon sieci, głośności i baterii w zasobniku systemowym.
 • Rozwiązano kilka problemów powodujących wysypywanie się explorer.exe i prowadzących do problemów z niezawodnością paska zadań.

Powiadomienia

 • Rozwiązano problem z nieoczekiwanym powiadomieniem sugerującym wyłączenie powiadomień dla aplikacji o nazwie NotifyiconGeneratedAumid_*.

Wprowadzanie

 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się się ctfmon.exe, co mogło mieć wpływ na możliwość pisania.

Widok zadań i pulpity

 • Dostosowano animację przełączania pulpitów, aby nieco bardziej ją wygładzić.

Menedżer zadań

 • Rozwiązano problem z niektórymi ikonami aplikacji autostartu, które były bardzo małe.
 • Rozwiązano problem z kolorem zaznaczenia, który nie wyświetlał się poprawnie, jeśli używany był kontrastowy motyw.
 • Rozwiązano problem z fokusem, który nie był prawidłowo ustawiany na wyszukiwanie, jeśli okno Menedżera zadań było na tyle małe, że wyszukiwanie było zwinięte do ikony.
 • Naprawiono wyrównanie ikony Menedżera zadań i nazwy na pasku tytułu.

Znane problemy

Ogólne

 • Explorer.exe może wysypywać się na ekranie logowania (wyskakuje komunikat o błędzie) podczas próby przejścia do trybu awaryjnego.

Eksplorator plików

 • Eksplorator plików może wysypywać się podczas przechodzenia do Widoku głównego. Jeśli napotkasz ten problem, może być konieczne użycie okna dialogowego Wyszukaj lub Uruchom w celu otwarcia Eksploratora bezpośrednio w określonym folderze (np. na dysku C:).
 • W niektórych przypadkach tło menu kontekstowego w Eksploratorze plików może być przezroczyste.
 • W niektórych przypadkach ikony na pulpicie mogą być puste. Użycie opcji odświeżania w menu kontekstowym pulpitu powinno rozwiązać problem.

Pasek zadań

 • Ikona bezpiecznego usuwania sprzętu może nie pojawiać się w zasobniku systemowym w oczekiwanym czasie.

Wprowadzanie

 • Pisanie w japońskim i chińskim edytorze IME nie działa poprawnie.

Narrator

 • Niektóre ciągi znaków NIE są zlokalizowane w wybranym języku. Zostanie to naprawione w przyszłym buildzie.

Źródło: https://blogs.windows.com/windows-insider/2023/08/02/announcing-windows-11-insider-preview-build-22621-2129-and-22631-2129/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia