Windows 365 Cloud PC oficjalnie zapowiedziany na Microsoft Inspire 2021!

Windows 365 Cloud PC oficjalnie zapowiedziany na Microsoft Inspire 2021!

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/14/2021, 5:37 PM

Liczba odsłon: 6130

Dziś zaczyna się Microsoft Inspire 2021, doroczna konferencja poświęcona ekosystemowi partnerskiemu Microsoft, w tym roku ponownie prowadzona w formie online. Inspire — jak sama nazwa wskazuje — daje okazję do czerpania inspiracji, ale też do spotkań, celebrowania oraz refleksji nad niezwykłym minionym rokiem pełnym nowych wyzwań, szybko wdrażanych innowacji i transformacji cyfrowej.

Na konferencji będą omawiane takie tematy, jak chmura — w tym chmura branżowa, rozwiązanie Microsoft Cloud for Sustainability oraz "Windows w chmurze na wszystkich urządzeniach", czyli Windows 365! Ma to być usługa chmurowa, która zapewni firmom dowolnego rozmiaru nowy sposób na używanie Windows 10, a niebawem też Windows 11. Windows 365 to system operacyjny działający w chmurze Microsoft. Usługa ta zapewnia dostęp do Windows poprzez przesyłanie strumieniowe. Dotyczy to również ustawień, danych oraz aplikacji na dowolnym urządzeniu osobistym lub firmowym. Wszystko wskazuje na to, że punktem końcowym tego streamingu będzie przeglądarka internetowa, a daną instancję Cloud PC użytkownik będzie mógł otwierać na pełnym ekranie, co sprawi, że korzystanie z systemu będzie wydawało się naturalne. Wystarczy wejść na stronę windows365.microsoft.com i wybrać swoją instancję systemu!

Windows 365 przedstawiany jest jako nowa kategoria w technologii komputerowej o nazwie Cloud PC. Opiera się ona zarówno na mocy chmury, jak też na możliwościach urządzenia, aby zapewnić pełne, spersonalizowane doświadczenie Windows. Jest to zarazem pulpit zdalny, jak i komputer w chmurze. Został on zaprojektowany i zbudowany zgodnie z zasadami Zero Trust. Windows 365 chroni informacje przechowywane w chmurze, nie zaś na urządzeniu, zapewniając "bezpieczne, produktywne doświadczenie dla pracowników, od stażystów, poprzez pracowników kontraktowych, kończąc na deweloperach oprogramowania i projektantów przemysłowych".

Z Windows 365 tworzymy nową kategorię: Cloud PC. Tak jak aplikacje zostały wprowadzone do chmury z SaaS, tak teraz wprowadzamy do chmury system operacyjny, zapewniając organizacjom więcej elastyczności oraz bezpieczny sposób na wspomaganie ich pracowników w produktywności i byciu połączonym niezależnie od lokalizacji.
— Satya Nadella, CEO Microsoft

Nowa kategoria Cloud PC spełnić ma wymagania pracy hybrydowej, która siłą rzeczy zyskała na popularności w dobie pandemii. Jak powiedział Jared Spataro, CVP Microsoft 365, "dzisiejsza zapowiedź Windows 365 to dopiero początek tego, co będzie możliwe, jako że zacieramy linię między urządzeniem a chmurą". Nowa oferta pomoże pracownikom w stawianiu czoła wyzwaniom, które istniały tak naprawdę na długo przed wybuchem pandemii. Chodzi między innymi o większą elastyczność i więcej opcji pracy z różnych lokalizacji, wciąż mając zagwarantowane bezpieczeństwo danych organizacji.

Microsoft opisuje kluczowe cechy Windows 365, które zapewnią firmom większy spokój ducha:

  • Moc: Dzięki natychmiastowemu ładowaniu do osobistego Cloud PC użytkownicy mogą streamować wszystkie swoje aplikacje, narzędzia, dane i ustawienia z chmury na dowolne urządzenie. Windows 365 zapewnia pełne doświadczenie PC w chmurze. Chmura daje również wszechstronność w zakresie mocy obliczeniowej i pamięci masowej, pozwalając działom IT skalować obciążenia w górę lub w dół (w tym liczbę rdzeni vCPU, RAM i pamięć), w zależności od potrzeb. Firmy mogą wybrać odpowiedni dla siebie komputer w chmurze z systemem Windows 10 lub Windows 11 (już wkrótce) z ceną miesięczną za użytkownika.
  • Prostota: dzięki Cloud PC użytkownicy mogą logować się i wracać do stanu, w którym skończyli pracować na różnych urządzeniach. W przypadku działu IT uproszczone zostały również: wdrażanie, aktualizacje i zarządzanie — w przeciwieństwie do innych rozwiązań Windows 365 nie wymaga żadnego doświadczenia w zakresie wirtualizacji. Dział IT może łatwo wdrażać i zarządzać komputerami w chmurze, tak samo jak zarządza komputerami fizycznymi w programie Microsoft Endpoint Manager. Małe i średnie firmy mogą nabyć Windows 365 bezpośrednio lub za pośrednictwem dostawcy usług w chmurze i przy pomocy kilku kliknięć skonfigurować Cloud PC dla swojej organizacji. Microsoft kontynuuje ponadto wprowadzanie innowacji w usłudze Azure Virtual Desktop, która jest dedykowana raczej firmom z większym doświadczeniem wirtualizacji, potrzebującym więcej opcji dostosowywania i elastyczności.
  • Bezpieczeństwo: Windows 365 został zaprojektowany zgodnie z modelem "secure by design" (bezpieczny z założenia), wykorzystując chmurę i zasady Zero Trust. Informacje są chronione i magazynowane w chmurze, a nie na urządzeniu. Zawsze aktualny i zbudowany w oparciu o silne możliwości chroniące, Windows 365 upraszcza zarządzanie bezpieczeństwem i rekomenduje najlepsze ustawienia ochrony dopasowane do danego urządzenia.

Jeśli chodzi o datę wydania, to Microsoft zapowiedział, iż Windows 365 stanie się ogólnodostępny dla firm wszystkich rozmiarów w dniu 2 sierpnia 2021 roku — również w Polsce. Z pewnością do tego czasu (ale także i później!) pojawi się więcej szczegółów dotyczących tej oferty, o których nie omieszkamy napisać na CentrumXP! Wkrótce powinniśmy też dysponować informacjami, gdzie w Polsce można zakupić Windows 365, aby wprowadzenie Cloud PC u siebie przebiegło bezboleśnie, szybko i bez przepłacania.

Dowiedz się więcej i sprawdź ofertę Windows 365 w Sklepie CentrumXP!