Windows 11 spowalnia niektóre dyski NVMe SSD

Windows 11 spowalnia niektóre dyski NVMe SSD

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/7/2021, 7:59 PM

Liczba odsłon: 2930

Windows 11 pod różnymi względami działa wydajniej w porównaniu z Windows 10, ale w niektórych przypadkach efekt może być odwrotny. Pojawiło się sporo raportów od użytkowników dysków SSD NVMe. Dowodzą one, że Windows 11 może spowalniać te dyski przynajmniej na kilka sposobów.

Istnieją obecnie dwa główne problemy z SSD NVMe na Windows 11. Jeden dotyczy wolniejszych operacji wejścia i wyjścia (mniejsza ilość tych operacji I/O na sekundę). W drugim dyski wykazują zmniejszone prędkości odczytu i zapisu. Na forach Microsoftu jeden z użytkowników napisał o tym, że na Windows 11 dysk ma tylko 45% losowej prędkości zapisu w porównaniu z Windows 10. Wyniki można zobaczyć poniżej.

Windows 11

Do podobnych wyników doszła redakcja Neowin, która sprawdziła WD SN520 (również SSD NVMe) na Windows 10 i Windows 11. Wyniki z CrystalDiskMark w podobnym stopniu wypadają na niekorzyść Jedenastki.

Windows 10 Windows 11

Jeszcze inny benchmark, AS SSD, pokazuje z kolei wzrost liczby zapisów sekwencyjnych, chociaż wynik spada w przypadku losowych zapisów. Ogólny wynik mieści się tutaj w pewnym marginesie błędu.

Windows 10 Windows 11

Problem został dobrze opisany przez użytkowników w Centrum opinii, jak też na Reddicie, gdzie na feedback odpowiedział jeden z pracowników Microsoft. Jest to Neal Christiansen z zespołu systemów pliku, który podaje, że bada już problem, a także pozostaje w kontakcie z użytkownikami m.in. w celu reprodukcji problemu.