Windows 11 przemówi Twoim własnym głosem

Windows 11 przemówi Twoim własnym głosem

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/9/2024, 4:40 PM

Liczba odsłon: 355

Wydany wczoraj build 26052 w kanałach Dev i Canary wprowadza sporo ciekawych rzeczy odnotowanych w oficjalnym changelogu. Użytkownicy zdołali też odkryć funkcje (lub też ich atrapy), które zostały bardziej schowane. Jedna z nich nosi nazwę "Speak for me" i pozwoli utworzyć własny awatar głosowy. Innymi słowy Windows 11 może nauczyć się głosu użytkownika i używać go do czytania tekstu.

Popularne ostatnio na YouTube covery AI pozwalają posłuchać Magika, Freddiego Mercury'ego i dziesiątek innych osób w praktycznie dowolnych innych utworach. Sztuczna inteligencja radzi sobie bowiem coraz lepiej z nauką czyjegoś głosu, a następnie z przemawianiem lub śpiewaniem tym właśnie głosem. I choć technicznie jest to możliwe od lat, to dopiero niedawno upowszechniło się na dobre. Z drugiej strony synteza mowy wybranym głosem wymaga nieco karkołomnych czynności z perspektywy zwykłego użytkownika, przez co pozostaje poza zasięgiem osób nietechnicznych. Jedną z bardziej przystępnych implementacji jest Skype TruVoice z końcówki 2022 roku. Teraz podobna funkcjonalność zmierza do systemu Windows 11.

Windows 11 przemówi Twoim własnym głosem

Windows Insiderzy trafili na nową funkcjonalność w Ustawieniach > Ułatwienia dostępu > Speak for me ("Mów dla mnie" w dosłownym tłumaczeniu). W opisie funkcji czytamy, że "Z pomocą Speak for me możesz utworzyć swój własny awatar głosowy lub zachować swój własny głos, aby komunikować się z innymi – czy to na spotkaniach online, czy w rozmowach osobistych". Funkcjonalność można włączyć na stronie ustawień albo wykonując skrót Win + Ctrl + T.

Speak for me jest jeszcze funkcją niedostępną, a jej strona w Ustawieniach to placeholder. Można to aktywować za pomocą narzędzia ViveTool, wpisując polecenie vivetool /enable /id:47123936 i ponownie uruchamiając komputer.

Źródło: https://www.neowin.net/news/windows-11-will-soon-be-able-to-speak-text-using-your-voice/