Windows 11 namawia użytkowników Chrome do korzystania z Bing

Windows 11 namawia użytkowników Chrome do korzystania z Bing

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/28/2023, 1:20 PM

Liczba odsłon: 449

Wszyscy wielcy dostawcy oprogramowania zachęcają do korzystania z pozostałych swoich produktów. Niektórzy robią to również wtedy, gdy odnotują, że użytkownik korzysta z konkurencyjnego rozwiązania, np. przeglądarki. Microsoft znany jest z tego od lat. Jego najnowsza kampania w Windows 11 kierowana jest do użytkowników Chrome.

W ostatnich latach bywało już wielokrotnie tak, że Windows lub Edge wyświetlały w różnych miejscach powiadomienia, kiedy użytkownik korzystał z przeglądarki innej firmy albo korzystał z Google zamiast Bing. Kolejną tego typu kampanię firma postanowiła przeprowadzić w Centrum powiadomień, czyli w prawym dolnym rogu pulpitu systemu Windows 11.

Powiadomienie zachęca użytkowników, aby przełączyli domyślny silnik wyszukiwania na Bing w Chrome, a także zdobywali punkty Microsoft Rewards i wypróbowali nowy Bing z silnikiem opartym na AI. Proponowana jest także instalacja Bing Service, aby ulepszyć doświadczenie wyszukiwania. Klasycznie już opcja "Tak" została umieszczona na kolorowym przycisku, zachęcającym do klikania. Opcja "Nie przełączaj" to tylko napis. Z identycznej metody "dark patterns" Microsoft korzystał już 3 lata temu, reklamując Edge w Firefox.

Powiadomienie może być irytujące, bo według doniesień może wyświetlić się nawet podczas grania na pełnym ekranie. Maarten Balliauw, który udostępnił zrzut ekranu, w długim wątku na Twitterze dzieli się też niepokojącymi odkryciami. Microsoft ma wysyłać cyfrowy odcisk palca za każdym razem, gdy użytkownik otworzy nową kartę w Edge. Może on być użyty do śledzenia użytkowników, gdy poruszają się po różnych stronach. Według niego firma śledzi publiczny adres IP użytkownika poprzez usługę nie pochodzącą od Microsoft. Może ona służyć do identyfikacji lokalizacji użytkownika. Deweloper zgłosił problem do Microsoft, ale zgłoszenie odrzucono z powodu niespełniania kryteriów.

Balliauw pisze, że zachowanie narzędzia zdecydowanie pasuje do definicji malware za sprawą zaciemniania kodu, braku kontroli, reklamom i nie tylko — jak zdefiniowano we frameworku MITRE ATT&CK.

Źródło: https://mspoweruser.com/microsoft-forces-bing/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia