Windows 10 wyświetla powiadomienia o aplikacjach dodających się do Autostartu

Windows 10 wyświetla powiadomienia o aplikacjach dodających się do Autostartu

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/14/2020, 7:09 PM

Liczba odsłon: 3932

Microsoft wprowadza do Windows 10 powiadomienie, które informuje nas, gdy aplikacja rejestruje się do uruchamiania wraz ze startem systemu, czyli mówiąc prościej — dodaje się do Autostartu. Jest to niezwykle przydatne szczególnie w przypadku aplikacji, które uruchamiają się zminimalizowane lub działają w tle, często bez wiedzy użytkownika.

Na chwilę obecną powiadomienie ostrzega jedynie przed aplikacjami skonfigurowanymi na liście w Ustawieniach > Aplikacje > Autostart. Po jego kliknięciu użytkownik trafi na tę właśnie stronę ustawień, aby mógł zmienić stan przełącznika obok danej aplikacji. Niestety, powiadomienia nie obejmują jeszcze aplikacji skonfigurowanych za pomocą RunOnce, Service albo ScheduledTask. Funkcjonalność dostępna jest dla Insiderów w Dev Channel po zainstalowaniu kompilacji 20231.

Aplikacje w Autostarcie

Dodanie tych powiadomień pomoże użytkownikom wykrywać potencjalnie niechciane aplikacje, które mogą, ale nie muszą być złośliwe w klasycznym rozumieniu. Mogą natomiast niepotrzebnie zużywać zasoby pamięci i procesora, zwyczajnie spowalniając pracę systemu.

Co się zaś tyczy pozostałych aplikacji uruchamianych wraz z systemem, nadal możemy je kontrolować. Istnieją do tego różne narzędzia. Jednym z najprostszych i najwygodniejszych jest naszym zdaniem bezpłatny program Starter wydawany przez CodeStuff.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia