Windows 10 dostępny do pobrania. Znamy już wymagania sprzętowe

Windows 10 dostępny do pobrania. Znamy już wymagania sprzętowe

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/1/2014, 7:35 PM

Liczba odsłon: 38626

Zgodnie z zapowiedziami, Windows 10 Technical Preview został udostępniony do pobrania. Do wyboru mamy wersję 32- i 64-bitową. Znamy też wymagania sprzętowe - są one takie same, jak w przypadku Windows 8. Oznacza to, że Windows 10 uruchomimy bez problemu nawet na nieco starszych maszynach.

Wersja poglądowa to jedynie przedsmak tego, co Windows 10 zaoferuje w połowie przyszłego roku. Udostępniona dziś kompilacja o numerze 9841 to jedna z wcześniejszych wersji systemu. Jak donoszą źródła, w Redmond krążą już nowsze buildy, które być może zostaną w przyszłości udostępnione jako aktualizacje. Powróćmy jednak do dzisiejszej wersji Windows 10. Należy pamiętać, że licencja wersji preview zakłada jedynie niekomercyjne jej wykorzystanie, dlatego nie powinniśmy jej instalować na komputerach firmowych. Najbezpieczniejszą opcją będzie więc skorzystanie z wirtualnej maszyny (np. VirtualBox). Gwarantuje to również bezpieczeństwo samego komputera - wersja poglądowa nie jest bowiem całkowicie pozbawiona błędów czy luk bezpieczeństwa, o których jeszcze nie wiemy. Według oświadczenia Microsoftu cykl życia Windows 10 Technical Preview zakończy się 15 kwietnia. Dwa tygodnie przed tą datą rozpoczną się powiadomienia o konieczności migracji na inny system lub upgrade do nowszej wersji.

Windows 10

Rzućmy jeszcze okiem na wymagania sprzętowe Windows 10. Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie są one zbyt wysokie, dlatego posiadacze słabszych komputerów nie mają się czego obawiać. Listę wymagań przedstawiamy poniżej:

  • Procesor: 1 GHz (lub szybszy) ze wsparciem dla PAE, NX i SSE2
  • RAM: 1 GB dla wersji 32-bitowej lub 2 GB dla wersji 64-bitowej
  • Wolna przestrzeń na dysku twardym: 16 GB (32-bit) lub 20 GB (64-bit)
  • Karta graficzna: zgodna z Microsoft DirectX 9 i ze sterownikiem WDDM

Jeśli porównać powyższą listę z wymaganiami Windows 7, okazuje się, że różnice są niewielkie. Windows 7 nie wymagał wsparcia dla PAE, NX i SSE2, podczas gdy Windows 8 i Windows 10 - już tak.

Kompilacje systemu Windows 10 Technical Preview pobierzemy bezpośrednio z serwerów Microsoftu w postaci plików .ISO: x86 (wersja 32-bitowa) | x64 (wersja 64-bitowa).

Aktualizacja 3.10.2014, 4:18 AM:

Jak pisze Joe Belfiore, Windows 10 w wersji preview dla urządzeń ARM i smartfonów ukaże się nie prędzej, niż w 2015 r.