Windows 10 22H2 i WSL 1.0 już szerzej dostępne. To był tydzień z Microsoft 245

Windows 10 22H2 i WSL 1.0 już szerzej dostępne. To był tydzień z Microsoft 245

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/26/2022, 10:00 AM

Liczba odsłon: 1207

Czas na kolejne podsumowanie najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft dowiecie się więcej o dostępności Windows 10 22H2 oraz Windows Subsystem for Linux, nowych funkcjach i obrazie ISO Windows 11, SwiftKey na iOS i kontrolerze Xbox 360, który powraca w nowoczesnej odsłonie. Zapraszamy do lektury!

Windows 10 22H2 gotowy do powszechnego wdrażania

18 października aktualizacja Windows 10, wersja 22H2 (2022 Update) została oficjalnie wydana. Wersja ta wprowadza "ograniczony zestaw funkcji produktywnych" dla tych, którzy nie są gotowi na Windows 11. Po upływie przeszło miesiąca Microsoft ogłosił, że aktualizacja jest już gotowa do powszechnego wdrażania.

Windows 10 22H2 gotowy do powszechnego wdrażania

Gotowość do powszechnego wdrażania ("ready for broad deployment") to typowy, ostatni etap udostępniania w cyklu życia wydania Windows. Oznacza to, że więcej użytkowników ze zgodnymi komputerami otrzyma ofertę aktualizacji (nie tylko ci, którzy klikają "Sprawdź aktualizacje") w Windows Update. Teraz w ten etap weszła wersja Windows 10 22H2. Nastąpiło to dość szybko, bo dla porównania poprzednie wydanie 21H2 czekało na ten etap aż pół roku, a Windows 11 22H2 ciągle na niego czeka.

Dedykowany wskaźnik VPN na pasku zadań w Windows 11

W ostatniej kompilacji Windows 11 o numerze 25247 w Dev Channel pojawiła się ciekawa, choć ukryta przed ogółem funkcja. Dzięki nowemu, dedykowanemu wskaźnikowi na ikonie sieci w obszarze powiadomień będą oni mogli łatwo sprawdzić, czy połączenie przechodzi przez VPN.

wskaźnik VPN na pasku zadań w Windows 11

Jest to jedna z tych niewielkich, ale znaczących zmian. Dzięki wskaźnikowi w postaci ikony kłódki/tarczy nałożonej na ikonę sieci w zasobniku systemowym Windows 11 użytkownik jednym rzutem oka sprawdzi, czy połączenie jest szyfrowane przez VPN. Sama funkcja wydaje się być dopiero na wczesnym etapie rozwoju i działa tylko przy połączeniach przewodowych i skonfigurowanych w Ustawieniach.

Windows 11 z nowym obrazem ISO

Wspomniana wyżej kompilacja Jedenastki w Dev Channel zawiera ona trochę nowych funkcji, a niektórych z nich mogliście już przeczytać na liście zmian builda 22623.891 w Beta Channel. Jest też parę zupełnych nowości, a także poprawki błędów. System w tej kompilacji jest udostępniany również w formie obrazu ISO, co umożliwia czystą instalację.

Build 25247 ISO

Windows 11 Build 25247 został wydany jako obraz ISO — do pobrania tutaj.

SwiftKey na iOS powraca zza grobu

Niecałe dwa miesiące temu Microsoft zapowiedział, że 5 października wsparcie dla SwiftKey na iOS dobiegnie końca i zostanie on wycofany z Apple App Store. Zainstalowana przed tym czasem aplikacja działała jednak dalej. Teraz pod wpływem feedbacku użytkowników Microsoft zdecydował się przywrócić klawiaturę do życia.

SwiftKey na iOS

Wcześniej nie zostało podane, dlaczego SwiftKey traci wsparcie. Microsoft bez specjalnych tłumaczeń wyciągnął wtyczkę, zapewniając jedynie, że nadal będzie wspierał SwiftKey na Androidzie, a także leżącą u jego podstaw technologię, która napędza klawiaturę dotykową w Windows. Nie minęły jednak 2 miesiące, a gigant z Redmond przywraca wsparcie słynnej aplikacji klawiatury. Tym razem powód jest znany — chodzi o dużą popularność i zapotrzebowanie.

Windows Subsystem for Linux ogólnodostępny w Microsoft Store

Nieco ponad rok temu Windows Subsystem for Linux na Windows 11 został wydany w Microsoft Store w wersji zapoznawczej. Sama platforma debiutowała na Windows 10 w 2017 roku, umożliwiając otwieranie środowisk GNU/Linux bezpośrednio na Windows bez udziału VM czy konfiguracji dual-boot. Teraz WSL przeszedł na ogólną dostępność i z Microsoft Store można go pobrać na Windows 11 i Windows 10.

Windows Subsystem for Linux

Wraz z wydaniem WSL 1.0.0 została usunięta etykieta "Preview", a wariant ten stał się domyślnym doświadczeniem dla osób uruchamiających polecenia wsl --install albo wsl --update. Microsoft wspomina też o korzyściach z instalowania sklepowej wersji Podsystemu. To między innymi szybsze aktualizacje, lepsze zwracanie błędów, WSLg i WSL w pojedynczym pakiecie czy możliwość korzystania z obsługi systemd.

Kontroler Xbox 360 powraca w nowoczesnej odsłonie

Gamepady starszych generacji mają w sobie to coś, co potrafi uradować nie tylko fanów retrogamingu. Po wydaniu repliki kontrolera "Duke" z czasów oryginalnego Xboksa przyszedł czas na kolejne dzieło od Hyperkin. Producent ponownie zaskakuje — tym razem nowoczesną repliką zainspirowaną wczesnym kontrolerem Xbox 360 o nazwie "Xenon".

Hyperkin Xenon

Oficjalnie licencjonowany produkt (Designed for Xbox) zawiera elementy przywołujące nostalgię, takie jak choćby pochylony w lewo pad kierunkowy. Wprowadzono przy tym zmiany, aby kontroler był zgodny z Xbox Series X|S, Xbox One oraz komputerami z Windows 10 i 11. Przywołujący na myśl konstrukcje sprzed 20 lat kontroler został wyposażony w odłączany kabel USB-C, gniazdo audio jack oraz przyciski View i Share. Niestety brak obsługi połączenia bezprzewodowego.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z OneDrive, Outlook, Microsoft 365, Microsoft Teams, SharePoint, Office Mobile, Intune, Visio i nie tylko. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia