Więcej kontroli nad telefonem w Windows 10 20H1 (build 18908)

Więcej kontroli nad telefonem w Windows 10 20H1 (build 18908)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/29/2019, 8:06 PM

Liczba odsłon: 3651

Microsoft udostępnił nową kompilację Windows 10 Insider Preview z gałęzi 20H1. W dzisiejszym wydaniu dla Fast Ring znajdziemy sporo nowości dla aplikacji Twój telefon. Wstępnie można powiedzieć, że stała się bardziej przystępna, pojawiły się nowe opcje personalizacji, a także nowości związane z wysyłaniem i odbieraniem wiadomości. Poza tym dzisiejsza kompilacja wprowadza kilka poprawek rozwiązujących problemy. Pełną listę zmian przedstawiamy poniżej.

Co nowego w kompilacji 18908 (20H1) dla PC?

Nowości w aplikacji Twój telefon

Wsparcie dla czytnika ekranowego: użytkownicy TalkBack mogą skorzystać z usługi ułatwień dostępu Pomocnika aplikacji Twój telefon, dostępnej w ustawieniach telefonu z Androidem. Umożliwi to płynne czytanie na obu urządzeniach. Kiedy zostaną włączone obie usługi (TalkBack i ułatwienia dostępu Androida), Narrator zacznie działać na PC, opisując głosowo to, co obecnie robimy, a także aktywując ekran telefonu, gdy wykonujemy na komputerze interakcje za pomocą klawiatury lub myszy.

Twój telefon - Windows 10

Podążanie Lupy za wskaźnikiem myszy i fokusem klawiatury: możemy teraz korzystać z aplikacji Androida na PC z pomocą narzędzia Lupa. Śledzenie fokusu podąża za sygnałami wprowadzanymi z klawiatury i myszy. Aby aktywować funkcjonalność, najpierw trzeba włączyć TalkBack i usługę ułatwień dostępu Pomocnika aplikacji Twój telefon na Androidzie. Następnie na komputerze uruchamiamy Lupę, wyszukując ją w menu Start albo używając skrótu Win + [znak plusa].

Twój telefon - Windows 10

Język i układ klawiatury: na pasku narzędzi widoku telefonu zobaczymy nową ikonę. Po jej kliknięciu udajemy się na stronę ustawień telefonu, gdzie można zmienić język i układ klawiatury. Ustawienia te wiążą się z klawiaturą fizyczną komputera i nie wpływają na ustawienia klawiatury czy języka samego telefonu.

Twój telefon - Windows 10

Więcej modeli telefonów dostępnych na ekranie komputera: wsparcie dla obsługi ekranu telefonu zostało rozszerzone na kolejne smartfony. Obecnie ich lista obejmuje modele:

 • Samsung Galaxy S10e, S10, S10+, S9, S9+, S8, S8+
 • Samsung Galaxy Note 9, Note 8
 • Samsung Galaxy A8, A8+
 • OnePlus 6, 6T

Wysyłanie i odbieranie wiadomości MMS: można teraz (tak naprawdę to już od jakiegoś czasu) wysyłać i odbierać obrazy i animacje GIF, w tym pochodzące z Giphy, wprost w aplikacji Twój telefon.

Wskaźnik nieprzeczytanych wiadomości: wskaźnik wizualny wyświetlany jest na panelu nawigacji, na pasku zadań i obok samych nieprzeczytanych wiadomości.

Obrazy kontaktów: aplikacja Twój telefon synchronizuje teraz miniatury wszystkich kontaktów, które mają przypisany obraz, dzięki czemu łatwiej je zidentyfikować.

Szybkie odpowiedzi: można teraz błyskawicznie odpowiadać na wiadomości tekstowe wprost w powiadomieniach toast. Nie jest przy tym konieczne otwieranie okna aplikacji.

Twój telefon - Windows 10

Panel Emoji: uśmiechy, ludzie, jedzenie i nie tylko. Pisząc wiadomości w aplikacji Twój telefon, możemy teraz zamieszczać Emoji.

Synchronizacja z wykorzystaniem danych mobilnych: do tej pory smartfon i PC musiały łączyć się z tą samą siecią Wi-Fi, a to już stawiało pewne ograniczenia. Teraz przestaje to być koniecznością, bowiem aplikacja może działać z wykorzystaniem połączenia mobilnego po stronie telefonu z Androidem, by w ten sposób synchronizować powiadomienia, zdjęcia i wiadomości.

Twój telefon - Windows 10

Nowe, kolorowe ikony: Microsoft prezentuje nowy zestaw ikon zarówno dla aplikacji Twój telefon, jak i dla Pomocnika aplikacji Twój telefon. Ikona aplikacji na PC odświeży się za kilka dni, a ikona mobilnego pomocnika jest już dostępna.

Twój telefon - Windows 10

Choć nowości pojawiły się na liście zmian 20H1, aplikacja Twój telefon nie jest do niej sztywno przypisana. W rzeczywistości zmiany będą przez najbliższy czas udostępniane Insiderom również w gałęzi 19H1. Mogą pojawić się dopiero za parę dni.

Poprawki i inne zmiany

 • Rozwiązano problem występujący na niektórych komputerach z szybkim uruchamianiem - Wyświetlanie nocne nie włączało się do czasu ponownego uruchomienia.
 • Rozwiązano problem występujący na niektórych komputerach z szybkim uruchamianiem - profile kolorów i ustawienia jasności nie włączały się do czasu ponownego uruchomienia.
 • Rozwiązano problem z tłumaczeniem niektórych elementów menu Start i listy Wszystkich aplikacji na języki FR-FR, RU-RU i ZH-CN.
 • Rozwiązano problem z bezstratnym dekoderem WMA, z którego wychodziły śmieci, jeśli pracował w rozdzielczości 24-bitowej. Miało to wpływ na niektóre aplikacje odtwarzaczy.
 • Rozwiązano problem z ustawieniami odtwarzania wideo, w których rozwijana lista opcji baterii mogła być pusta.
 • Rozwiązano problem z przyciskiem zasilania w menu Start, który czasem nie wyświetlał kropki wskazującej dostępność aktualizacji, mimo że dostępna była opcja "Zaktualizuj i zamknij".
 • Rozwiązano problem z zaznaczaniem w MS Paint za pomocą strzałek na klawiaturze - przeskoki były niespodziewanie duże.
 • Zaktualizowano menu kontekstowe japońskiego edytora IME, zamieniając "Słownik Użytkownika" na "Dodaj słowo".
 • Rozwiązano problem z Narratorem, jąkającym się podczas czytania pasków postępu.
 • Rozwiązano problem z Narratorem, który powodował wysypywanie się Firefoksa przy nawigacji po nagłówkach.
 • OneDrive w wersji 19.086.0502 otrzymuje nową ikonę wspierającą zarówno jasny, jak i ciemny motyw.
 • Tymczasowo wstrzymano wypuszczanie nowego nagłówka Ustawień i nowej wyszukiwarki Eksploratora plików - Microsoft rozwiązuje problemy zgłoszone przez użytkowników. Funkcje zostaną przywrócone później.

Znane błędy i problemy

 • W aplikacji Twój telefon nie działa obsługa dotyku, nie są aplikowane ustawienia wyświetlania nocnego, dźwięk (oprócz czytnika ekranowego) dobiega tylko z głośnika telefonu, a korzystanie z Lupy i Narratora jednocześnie powoduje zatrzymanie prostokąta zaznaczania tego drugiego.
 • Na niektórych urządzeniach z edycją Home może nie wyświetlać się komunikat o pomyślnie zainstalowanej aktualizacji na stronie historii aktualizacji.
 • Na niektórych urządzeniach z edycją Home może nie wyświetlać się postęp podany w procentach na stronie ustawień Windows Update.
 • Wcześniej występowały problemy ze starszymi wersjami oprogramowania antycheatowego używanego w grach, gdzie po aktualizacji do ostatnich buildów 19H1 mogło dochodzić do wysypywania się systemu z błędami GSOD. Microsoft pracuje z partnerami nad poprawkami dla ich oprogramowania, a większość gier otrzymała już łatki zapobiegające tym problemom. By zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, warto upewnić się, że uruchamiamy aktualne wersje gier, nim wykonamy aktualizację. Microsoft współpracuje też z deweloperami systemów antycheatowych i gier, aby rozwiązać podobne problemy, które mogą wystąpić w buildach 20H1, a także aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia ich w przyszłości.
 • Niektóre czytniki kart SD od Realtek nie działają poprawnie. Microsoft bada sprawę.
 • Jeśli używamy pulpitu zdalnego, by połączyć się z rozszerzoną sesją VM, wyniki wyszukiwania na pasku zadań nie będą widoczne (pusty obszar) do czasu zrestartowania searchui.exe.
 • Występuje zauważalne opóźnienie przy przeciąganiu panelów emoji i dyktowania.
 • Ochrona przed naruszeniami w aplikacji Zabezpieczenia Windows może być wyłączona po aktualizacji do tego builda. Możemy włączyć ją ponownie.
 • Zaznaczenie filtru koloru w ustawieniach Ułatwień dostępu może nie przynieść efektu do czasu, aż opcja filtru zostanie wyłączona i włączona ponownie.
 • Wejście na stronę ustawień wyświetlania może wysypać aplikację Ustawienia.
 • Okno kandydata w edytorach IME (uproszczony chiński, tradycyjny chiński, japoński) może się czasem nie otwierać. Microsoft bada sprawę. Tymczasowym rozwiązaniem jest zamknięcie procesu “WindowsInternal.ComposableShell.Experiences.TextInput.InputApp.exe” w Menedżerze zadań.
 • Badane są również problemy z Bopomofo IME.
 • Jeśli instalowaliśmy którykolwiek z ostatnich buildów z pierścienia Fast i przeszliśmy do Slow lub Release Preview, składniki opcjonalne, takie jak tryb dla deweloperów, nie będą działać. Jeśli nam na nich zależy, powinniśmy na razie pozostać w Fast Ring.