Ulepszone renderowanie tekstu w Chrome dzięki technologii Microsoft Edge

Ulepszone renderowanie tekstu w Chrome dzięki technologii Microsoft Edge

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/25/2024, 8:30 PM

Liczba odsłon: 422

3 lata temu Microsoft ogłosił ulepszenia renderowania tekstu w przeglądarce Edge, która odtąd wyświetla lepsze fonty ze zwiększoną gammą i kontrastem. Stało się to możliwe dzięki zastosowaniu ustawień ClearType Text Tuner w systemie Windows. Teraz Microsoft pomaga Google zaimplementować tę technologię w Chrome.

Jak podaje strona Chrome Platform Status, brak możliwości dostosowania renderowania tekstu przez użytkownika jest to rzecz, na którą skarżą się użytkownicy Chrome od dawna, a niektóre posty pochodzą nawet z 2015 roku. Problem polega na tym, że Chromium korzysta z renderowania tekstu Skia, który ma na sztywno zakodowane wartości gammy i kontrastu dla każdej platformy, co uniemożliwia personalizację. W rezultacie Chrome i inne przeglądarki oparte na Chromium wydają się mieć o wiele węższy i jaśniejszy tekst, zwłaszcza w znakach CJK (chińskich, japońskich i koreaństkich), które używają dużo anti-aliasingu pikseli w każdym renderowanym glifie. Można zauważyć różnicę, porównując tekst w Chrome z Edge i Firefox.

Tak jak wiele natywnych aplikacji systemu Windows, Microsoft Edge Legacy wykorzystywał framwork DirectWrite do renderowania glifów na ekranie. Zaletą używania DirectWrite jest to, że pewne ogólnosystemowe ustawienia użytkownika są respektowane i korzystają z tego samego potoku renderowania we wszystkich innych natywnych aplikacjach Windows.

Chromium wykorzystuje natomiast DirectWrite tylko w części potoku renderowania tekstu: wyliczaniu czcionek, pobieraniu informacji o glifach i generowaniu bitmapy glifów; obsługuje własne kształtowanie, układ i renderowanie tekstu. Umożliwia to ponowne wykorzystanie kodu na różnych platformach, ale w Windows wyniki są zazwyczaj inne niż reszta renderowania tekstu w systemie.

Ostateczne komponowanie bitmap glifów w Chromium jest obsługiwane przez bibliotekę graficzną Skia i nie uwzględnia ustawień Windowsa dotyczących zwiększania kontrastu i korekcji gamma wygładzonego tekstu.

— Microsoft

Microsoft chce pomóc Chrome, umożliwiając silnikowi Skia aplikowanie ustawień ClearType Text Tuner. Według strony Chrome Platform Status funkcjonalność ta będzie dostępna, począwszy od wersji Chromium 124.

Jeśli korzystasz z Edge i chcesz poprawić kontrast tekstu, udaj się na edge://flags i włącz flagę Enhance text contrast. Po ponownym uruchomieniu przeglądarki zauważysz lepszą gammę i kontrast. Microsoft planował włączenie tego ustawienia w Edge 92, ale nawet w aktualnej wersji 123 flaga jest domyślnie wyłączona.

W systemie Windows możesz kontrolować wygładzanie czcionek ekranowych w systemie, wyszukując w menu Start "Dopasuj tekst ClearType" i klikając wynik. W optymalizatorze tekstu ClearType możesz włączać i wyłączać opcję "Włącz technologię ClearType". Efekty widoczne są natychmiast.

Źródło: https://www.neowin.net/news/chrome-will-get-improved-text-rendering-thanks-to-microsoft/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia