Teams dla użytkowników domowych szerzej dostępny. To był tydzień z Microsoft 324

Teams dla użytkowników domowych szerzej dostępny. To był tydzień z Microsoft 324

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/5/2024, 9:00 PM

Liczba odsłon: 798

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft wrócimy do takich tematów, jak Teams dla użytkowników domowych, Microsoft Designer dostępny po polsku i z nowymi formatami, wsparcie dla ODF 1.4 w aplikacjach Microsoft 365, planowane wyłączenie synchronizacji sterowników przez WSUS, problemy z folderami OneDrive, aktualizacja funkcji i wyglądu siatki Excela w przeglądarce, odświeżone menu 'Plik' w Word, Excel i PowerPoint w przeglądarce oraz wydanie Microsoft Dynamics 365 Contact Center. Warto wspomnieć, że w tym tygodniu nie było żadnych nowych buildów Windows Insider, więc tu o nich nie przeczytacie. Miłej lektury!

Teams dla użytkowników domowych teraz na Windows 10 i w przeglądarce

Microsoft Teams to jedna z najpopularniejszych platform komunikacji i współpracy dla firm, szkół i organizacji. Kilka lat temu pojawiła się również wersja dla użytkowników domowych – Teams for Personal. Wystarczy zalogować się na darmowe konto Microsoft, aby korzystać z Teams do użytku osobistego. W ostatnich latach ta wersja zdobyła kilka ekskluzywnych funkcjonalności, takich jak Społeczności (Communities). Teraz stała się ona dostępna również w przeglądarce.

Teams dla użytkowników domowych teraz na Windows 10 i w przeglądarce

Do niedawna nowy Teams na Windows 10, macOS i w przeglądarce obsługiwał jedynie konta służbowe i edukacyjne. Teraz, w odpowiedzi na feedback użytkowników, Microsoft dołączył do nich obsługę kont osobistych. Co ciekawe, nowy Teams na Windows 11 już wcześniej wspierał wszystkie typy kont. Wskutek tych najnowszych zmian użytkownicy Teams mogą logować się na konta osobiste, służbowe i szkolne na wszystkich tych platformach.

Microsoft Designer - po polsku i z nowymi formatami

Obrazy generowane przez AI nie muszą już być kwadratowe. W ostatnich dniach Microsoft Designer (dawniej jako Kreator obrazów Bing) zyskał obsługę orientacji pionowej i poziomej, dzięki czemu łatwiej nam będzie dopasować grafiki do różnego typu scenariuszy, jak np. grafika leadowa albo tapeta na telefon. Oprócz tego aplikacja doczekała się w końcu spolszczenia. Generator obrazów AI oferuje teraz formaty:

  • Kwadrat (1024 x 1024 px)
  • Orientacja pionowa (1024 x 1792 px)
  • Szeroki (1792 x 1024 px)

Microsoft Designer - po polsku i z nowymi funkcjami

Word, Excel i PowerPoint wspierają już format ODF 1.4

Microsoft poinformował, że aplikacje Word, Excel i PowerPoint obsługują już OpenDocument Format 1.4. Dzięki tej zmianie aplikacje Microsoft 365 będą już zapisywać pliki ODF tylko do formatu w wersji 1.4. Wprowadza on nowe funkcje (o których poniżej), które są już wspierane przez format Open Office XML (.docx, .xlsx i .pptx).

ODF 1.4

Pliki w formatach ODF 1.3 i starszych nadal mogą być otwierane, ale zapisywane będą już w ODF 1.4. Z kolei produkty obsługujące tylko format 1.3, takie jak starsze wersje Office, mogą otwierać pliki w formacie 1.4, jednak nie będą obsługiwać jego nowych funkcji. Aby zapisać plik w nowym formacie, kliknij Plik > Zapisz jako i z listy rozwijanej wybierz format:

  • OpenDocument Text (*.odt) w programie Word
  • OpenDocument Spreadsheet (*.ods) w programie Excel
  • OpenDocument Presentation (*.odp) w programie PowerPoint

Microsoft wycofuje synchronizację sterowników przez WSUS

Naszym planem jest wycofanie synchronizacji sterowników za pośrednictwem WSUS 18 kwietnia 2025 r. W kontekstach on-premises sterowniki będą dostępne w kalalogu usługi Microsoft Update, ale nie będziecie ich mogli importować do WSUS. Będziecie potrzebowali użyć innych środków, takich jak Device Driver Packages, aby dystrybuować sterowniki wewnątrz waszej sieci – zapowiedział Microsoft.

Problemy z folderami OneDrive – zamieniają się w skróty internetowe

W zeszłym miesiącu świat obiegła informacja o problemach z OneDrive. Użytkownicy z różnych stron świata raportowali, że foldery udostępnione OneDrive nagle zamieniły się w skróty internetowe. W końcu zostało to oficjalnie potwierdzone. Mia.H, Microsoft Community Support Specialist, poinformowała, że firma bada sprawę, oraz podała więcej szczegółów.

Microsoft potwierdza: foldery OneDrive zamieniają się w skróty internetowe

Według oficjalnego komunikatu problem wydaje się dotyczyć jedynie folderów udostępnionych OneDrive. Użytkownicy z różnych regionów zgłaszają ten sam problem od czerwca 2024. Wskutek tego błędu foldery udostępnione OneDrive przestają być dostępne jako normalne foldery z plikami w Eksploratorze plików i zamiast tego przyjmują formę skrótów internetowych (.URL), które po kliknięciu otwierają witrynę OneDrive zamiast wyświetlać zawartość folderów. Prawdopodobną przyczyną jest wewnętrzny błąd wpływający na synchronizację danych i obsługę zawartości w usłudze OneDrive. Microsoft pracuje już aktywnie nad rozwiązaniem.

Duża aktualizacja funkcji i wyglądu siatki Excela w przeglądarce

Excel dla sieci Web czasem zostaje w tyle względem wersji desktopowej. Ostatnio dotyczyło to na przykład interfejsu siatki, czyli głównego obszaru roboczego Excela. Zmieniło się to za sprawą najnowszej aktualizacji. Dzięki niej projektowanie i edytowanie arkusza będzie prostsze, szybsze i bardziej satysfakcjonujące.

Duża aktualizacja funkcji i wyglądu siatki Excela w przeglądarce

Główne nowości to łatwe zmienianie rozmiaru kolumn i wierszy, uproszczone opcje wstawiania, uproszczone odkrywanie ukrytych wierszy/kolumn, zamrażanie okienek dla lepszej widoczności, obsługa metody przeciągnij i upuść, aby przestawić elementy i zaznaczanie komórek dla skupienia uwagi.

Odświeżone menu 'Plik' w Word, Excel i PowerPoint w przeglądarce

Menu "Plik" to jeden z podstawowych elementów interfejsu w wielu aplikacjach, wliczając w to Worda, Excela i PowerPointa. Z tego miejsca możemy tworzyć, otwierać, zapisywać, udostępniać i zarządzać dokumentami. Teraz przeglądarkowe wersje tych aplikacji otrzymały ulepszenia zarówno w obszarze menu "Plik", jak też i w jego okolicach.

Możesz utworzyć kopię pliku i pobrać ją na komputer

W odpowiedzi na feedback użytkowników Microsoft poinformował, że menu "Plik" jest teraz bardziej intuicyjne i lżejsze:

  • Zmiana nazwy pliku została zoptymalizowana, by była bardziej wydajna – wystarczy jedno kliknięcie nazwy na pasku tytułu, aby zmienić nazwę.
  • Doświadczenie autozapisu zostało odświeżone – zielona ikona daje wizualne potwierdzenie, że wszystkie edycje są zapisane.
  • Wyszukiwanie ważnych poleceń nie sprawia już problemów – wszystko, czego potrzebujesz, masz na wyciągnięcie ręki.

Microsoft Dynamics 365 Contact Center już ogólnodostępny

W czerwcu tego roku Microsoft zaprezentował Dynamics 365 Contact Center, skupione wokół Copilota i chmury rozwiązanie Dynamics 365 dla contact centers, które wprowadza generatywną sztuczną inteligencję do każdego kanału zaangażowania klienta. To samodzielne rozwiązanie Contact Center as a Service (CCaaS) pozwala klientom zmaksymalizować ich inwestycje, łącząc się z preferowanymi systemami CRM i własnymi aplikacjami.

1 lipca Microsoft ogłosił, że Dynamics 365 Contact Center jest już ogólnodostępny. Firmy mogą też czerpać korzyści z nowych możliwości, takich jak generatywna AI, technologia od Nuance i wiele innych.

CentrumXP - więcej niż licencje

Czy wiesz, że w Sklepie CentrumXP znajdziesz nie tylko licencje Microsoft, ale także nowoczesne usługi oraz szkolenia zaprojektowane z myślą o dynamicznie rozwijającym się biznesie? Zespół ekspertów z CentrumXP & Onex Group pomoże Twojej firmie m.in. w wykonaniu migracji skrzynek pocztowych do Exchange Online i skonfigurowaniu domeny w Microsoft 365, a także przeprowadzi kompleksowe szkolenie z wykorzystania usług i aplikacji Microsoft 365. Sprawdź naszą ofertę lub skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Ciebie indywidualne rozwiązanie.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z OneDrive, Bookings, Loop, To Do, Copilot, Edge, SharePoint, Project, Outlook, Windows 11, AI, Teams, Microsoft 365, Planner, Loop i nie tylko.

Źródło: opracowanie własne

TBTZM możesz również czytać na bieżąco na LinkedIn: Subskrybuj na LinkedIn

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia