Szybka zmiana rozmiaru wielu zdjęć jednocześnie w PowerToys v0.16

Szybka zmiana rozmiaru wielu zdjęć jednocześnie w PowerToys v0.16

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/1/2020, 12:24 PM

Liczba odsłon: 9432

PowerToys to wyjątkowo ciekawy zestaw narzędzi od Microsoft. Swoje korzenie ma jeszcze w epoce Windows 95, a od niedawna trwa jego intensywny rozwój dla Windows 10. Jego najbardziej chyba znanym narzędziem dla "power userów" jest PowerRename, umożliwiający zmianę nazwy wielu plików jednocześnie, podmianę znaków w nazwach i inne operacje. Kolejne "masowe" podejście do plików oferuje nowe narzędzie Image Resizer — tym razem zorientowane na obrazy i ich rozmiary. Pojawia się ono w PowerToys v0.16 wraz z innymi nowościami, w tym z alternatywą dla Alt-Tab.

Image Resizer to rozszerzenie powłoki Windows. Podobnie jak PowerRename wywołujemy go, klikając pliki prawym przyciskiem myszy w Eksploratorze. Jak sama nazwa wskazuje, Image Resizer służy do szybkiej zmiany rozmiaru wielu grafik w oparciu o predefiniowane ustawienia, w tym kodowanie (JPG, PNG itd.), jakość i rozdzielczość. Możemy także wprowadzić własną rozdzielczość. Oprócz rozmiaru możemy włączyć lub wyłączyć opcje, takie jak jedynie zmniejszanie, a nie powiększanie obrazów; zmiana rozmiaru oryginalnych obrazów (bez tworzenia kopii); i ignorowanie orientacji obrazów. Domyślnie tworzone są kopie, dzięki czemu w razie pomyłki oryginalne zdjęcia pozostają nienaruszone — polecamy zachować to ustawienie.

Image Resizer

Drugą ważną nowością jest Window Walker, alternatywa dla widoku Alt-Tab. Zamiast przeskakiwać kolejno przez miniatury aplikacji, Windows Walker pozwala wyszukiwać aplikacje tekstowo. Wystarczy zacząć wpisywać nazwę w polu wyszukiwarki, by wyświetliły się wszystkie aplikacje zawierające w nazwie tę frazę. Może to się okazać przydatne zarówno dla wielbicieli trybu tekstowego, jak i w przypadku otwarcia ogromnej liczby programów.

Image Resizer

Dodatkowo w PowerToys v0.16.0 pojawiły się inne zmiany, w tym:

  • Ulepszenia FancyZone dla konfiguracji z wieloma monitorami i poprawione UX.
  • Nowe narzędzia: rozszerzenia paneli SVG Preview i Markdown Preview.
  • Poprawki ponad 100 błędów.
  • Poprawki testów.

Najnowsze wydanie PowerToys można pobrać bezpłatnie z GitHub (instalator to plik PowerToysSetup-0.16.0-x64.msi).