Surface Laptop Studio - potężny następca Surface Booka oficjalnie zapowiedziany!

Surface Laptop Studio - potężny następca Surface Booka oficjalnie zapowiedziany!

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/22/2021, 7:54 PM

Liczba odsłon: 2928

Plotki na temat dzisiejszego eventu sprzętowego Microsoftu mówiły o Surface Book 4 lub Surface Book Pro. Zamiast tego gigant z Redmond zaskoczył wszystkich, prezentując Surface Laptop Studio — następcę linii potężnych notebooków Surface Book. Prezentuje ona całkowity redesign flagowej linii, porzucając odłączany wyświetlacz na rzecz takiego, który przesuwa się do przodu, aby przekształcić się z laptopa w tablet (lub to, co Microsoft nazywa trybem Studio, znanym z innej niezwykle potężnej linii urządzeń AiO — Surface Studio). To prawdziwa petarda wśród zapowiedzi sprzętowych Microsoftu tego sezonu!

Surface Laptop Studio to najpotężniejsze urządzenie Surface, jakie kiedykolwiek zbudowaliśmy. Jest to kulminacja lat innowacji Surface — w zakresie zawiasów, wyświetlacza, krzemu i nie tylko — i łączy to, co najlepsze w dziedzictwie Surface, w jednym potężnym urządzeniu.
— Pete Kyriacou, VP w Microsoft Devices

Natychmiast rzucającą się w oczy nowością u następcy Surface Booka jest ekran i zawias, który go utrzymuje. 14,4-calowy wyświetlacz PixelSense Flow (2400 x 1600) obsługuje częstotliwość odświeżania 120Hz i technologię Dolby Vision. Microsoft użył tu nowego, elastycznego zawiasu Dynamic Woven Hinge, który cechować się ma zwiększoną trwałością i umożliwiać laptopowi przechodzenie między różnymi pozycjami — tak jak w urządzeniach Surface Studio. Wspierane układy to laptop, scena i studio. Jest to zatem hybryda laptopa z nowatorską stacją roboczą All-in-One.

Surface Laptop Studio

W trybie laptopa Surface Laptop Studio przypomina... normalnego laptopa z pełną klawiaturą i nowym touchpadem z technologią haptyczną. Tryb sceny to nowość, przy której zaczyna robić się naprawdę interesująco. Możemy bowiem przyciągnąć ekran i ustawić go pod kątem, który będzie dla nas wygodny do grania, streamowania albo prezentowania. Przykryje on klawiaturę, za to uwydatni ekran, z którym możemy wykonywać interakcje za pomocą dotyku lub nowego pióra Surface Slim Pen 2.

Surface Laptop Studio

Ostatnim ustawieniem jest tryb studio, który został zaprojektowany do pisania, szkicowania i innych kreatywnych działań. Microsoft zdaje się celowo unikać sformułowania "tryb tabletu", jako że Surface Laptop Studio nie jest ani tak lekki, ani cienki jak inne jego tablety. Poza tym "tryb studyjny" brzmi bardziej profesjonalnie i nawiązuje do Surface Studio — niegdyś najpotężniejszego urządzenia tej marki.

Surface Laptop Studio

Większość podzespołów producent umieścił w części klawiatury, co zresztą jest widoczne na zdjęciach. Różni się to mocno od typowego zestawu tablet + ultracienka klawiatura Type Cover. Sprawia to wrażenie większej stabilności, ale jednocześnie oznacza, że ciepło może być odprowadzane wprost na nasze kolana (do systemu chłodzenia chcielibyśmy jeszcze powrócić, gdy pojawi się więcej informacji). Podobnie jak w pozostałych modelach zaprezentowanych dzisiaj "baza" zawiera specjalne gniazdo na Surface Pen 2 — co zaskakujące, sprzedawane oddzielnie.

Surface Laptop Studio

Czas na trochę twardych danych, czyli to, co czyni nowego laptopa w chwili obecnej "najpotężniejszym urządzeniem Surface". Na wyposażeniu znajdziemy procesory czterordzeniowe Intel Core i5 lub i7 11. generacji (Intel® Core™ H35 i5-11300H lub Intel® Core™ H35 i7-11370H). Modele z i5 będą dostarczane z grafiką Iris Xe, podczas gdy dla wariantów i7 przewidziano grafikę Nvidia RTX 3050 Ti z 4GB VRAM. Do wyboru będą konfiguracje od 16GB do 32GB RAM LPDDR4x oraz od 256GB do 2TB wymienianej pamięci SSD. Czas pracy baterii wynosi do 18-19 godzin w zależności od modelu procesora. Technologie bezprzewodowe obejmują Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1 i wsparcie dla kontrolerów bezprzewodowych Xbox. Jak widać, moc jest niezrównana i komputer świetnie sprawdzi się zarówno w gamingu, jak i edytowaniu wideo, projektowaniu graficznym czy w innych wymagających zadaniach.

Podobnie jak w zapowiedzianym dziś Surface Pro 8, również tu Microsoft zastosował Thunderbolt 4. Laptop został wyposażony w dwa porty USB 4.0 z obsługą Thunderbolt 4, a także w standardowe złącze Surface Connect do ładowania i gniazdo jack 3,5 mm. Thunderbolt umożliwia połączenie Surface Laptop Studio z wieloma monitorami 4K, użycie szybkiego dysku zewnętrznego albo podłączenie zewnętrznego GPU.

Surface Laptop Studio jest już dostępny w przedsprzedaży w cenach zaczynających się od 1599 dolarów (ok. 6300 zł). Dostępność dla klientów z Polski przewidziano na początek 2022 roku. Urządzenie będzie dostępne z fabrycznie zainstalowanym systemem Windows 11 Home.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia