Surface Event w marcu? Co szykuje Microsoft?

Surface Event w marcu? Co szykuje Microsoft?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/18/2024, 5:00 PM

Liczba odsłon: 528

Według zapewnień Microsoftu 2024 będzie rokiem "AI PC". Na początku stycznia firma zaprezentowała nowy klawisz Copilot, zapowiadając, że pojawi się on na wielu nowych PC z Windows 11 od naszych partnerów ekosystemu – z dostępnością przewidzianą na późny luty i wiosnę, wliczając w to nadchodzące urządzenia Surface. Ostatnie doniesienia mówią, że urządzenia te poznamy już za około 2 miesiące.

Zac Bowden z Windows Central przekazał, że prawdopodobną datą wiosennej konferencji sprzętowej Surface będzie 21 marca 2024 r., zaś nowy sprzęt ma trafić na rynek w kwietniu i czerwcu. Jako pierwszy tę datę podał na Twitterze znany leakster WalkingCat, zaś źródła Bowdena ją potwierdziły. Co zostanie tam pokazane? Najprawdopodobniej Surface Pro 10 i Surface Laptop 6. Oczekuje się, że otrzymają one spore upgrade'y formy i odświeżone designy oraz nowe chipy, wliczając w to NPU (Neural Processing Unit) odpowiedzialne za obliczenia związane ze sztuczną inteligencją, która ma odgrywać ważną rolę w Windows 12. Wspólnie wdrażamy nowe architektury systemów, aby zapewnić nowe doświadczenia Windows AI, łącząc GPU, CPU, NPU i chmurę – pisał Yusuf Mehdi z Microsoft na początku tego roku.

Nowy sprzęt będzie wprowadzany na rynek prawdopodobnie w dwóch falach: w kwietniu i czerwcu. Ta czerwcowa fala ma objąć Surface Pro 10 i Surface Laptop 6. Wtedy też bowiem mają zacząć się ukazywać pierwsze Qualcomm X Series PCs, zależne od wydania platformy Windows Germanium, która nie przejdzie w etap RTM przed kwietniem, czyli ukaże się zbyt późno, by trafić na pecety w tym miesiącu.

Zac Bowden podaje, że kwietniowa fala obejmie sprzęt Intel z Windows 11 Moment 5 Update. Jeśli chodzi o produkty Microsoftu, to mogą to być komercyjne wersje Surface Pro i Surface Laptop z nowymi układami Intela 14. generacji i funkcjami dla użytkowników komercyjnych. Te funkcje to m.in. powłoka antyrefleksyjna ekranu, nowy czytnik NFC i wsparcie dla Windows Studio Effects. Konsumenci prawdopodobnie także będą mogli je kupić, ale rekomendowane im będą raczej wspomniane już, nowe modele Pro i Laptop z chipami ARM następnej generacji.

Będą to pierwsze prawdziwe AI PC w portfolio Microsoftu, a także pierwsze z nowym wydaniem platformy Windows Germanium. Jak twierdzi Bowden, to zaplanowane na jesień wydanie Windows OS odblokuje szereg next-genowych funkcji AI zaprojektowanych specjalnie dla tego sprzętu, znanego wewnętrznie jako CADMUS PCs.

Na marcowym evencie Microsoft może jedynie zapowiedzieć Surface Pro 10 i Laptop 6, nie wchodząc zanadto w szczegóły. Dokładniejszego omówienia Bowden spodziewa się w czerwcu. Jeśli zaś chodzi o Surface Laptop Go 4 oraz Surface Go 4, to prawdopodobnie planowane są one dopiero na październik.

Źródło: https://www.windowscentral.com/hardware/surface/microsofts-next-surface-pc-announcements-may-take-place-in-marchhttps://www.windowscentral.com/hardware/surface/microsofts-next-surface-pc-announcements-may-take-place-in-march