Rosną inwestycje w środowiska hybrydowe i wielochmurowe

Rosną inwestycje w środowiska hybrydowe i wielochmurowe

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/22/2022, 4:47 PM

Liczba odsłon: 1908

Wzrost użycia chmury trwa od lat, ale stał się znacznie bardziej wyraźny podczas pandemii. A jakie trendy ostatnio zaobserwowano? Według nowego badania coraz więcej firm decyduje się na wdrożenia hybrydowe (połączenie środowiska on-premise i przynajmniej jednej chmury publicznej) lub wielochmurowe (wiele chmur publicznych). Jak prezentują się statystyki i co jeszcze warto wiedzieć?

Wyniki badania przeprowadzonego przez The Harris Poll i sponsorowanego przez Microsoft pokazały aktualne trendy w adaptacji chmury. Wynika z nich m.in., że 86% respondentów planuje zwiększyć inwestycje w środowiska hybrydowe (hybrid) lub wielochmurowe (multicloud), a 95% twierdzi, że te technologie już teraz mają kluczowe znaczenie dla ich sukcesu.

Microsoft Cloud

Są też inne ciekawe wglądy. Okazuje się, że 88% firm z listy Fortune 500 planuje zrewidować swoje wdrożenia chmurowe w przyszłym roku, z czego połowa zamierza zwiększyć liczbę dostawców chmury. Z kolei 76% wybrało strategię hybrydową lub multicloud jako proaktywną strategię biznesową. Wreszcie blisko 9 na 10 respondentów zamierza zwiększyć inwestycje w środowiska hybrid/multicloud w ciągu 3 następnych lat.

Badanie i nasze własne obserwacje podkreśliły, w jaki sposób firmy kładą nacisk na pracę zdalną, rosnące wymagania dot. wydajności i wszechobecną presję konkurencji na obniżanie kosztów. Chociaż pandemia już przyspieszyła wykorzystanie technologii chmury, respondenci przyznali, że w ciągu najbliższych kilku lat będą nadal aktywnie i strategicznie inwestować w chmurę, w szczególności w rozwiązania hybrydowe i wielochmurowe.

Sprowadza się to do sedna sprawy: technologie te mają kluczowe znaczenie dla sukcesu biznesowego, umożliwiając nowe scenariusze, poprawiając wydajność zasobów i zwiększając elastyczność biznesową. Firmy korzystające z tych technologii częściej zgłaszały wzrost przychodów w ciągu ostatnich 12 miesięcy, przy czym 83% tych, którzy działają zarówno w chmurze hybrydowej, jak i środowiskach multicloud, odnotowało wzrost przychodów — w porównaniu do zaledwie 58% użytkowników niehybrydowych i wielochmurowych. W rzeczywistości prawie wszyscy specjaliści w organizacjach korzystających z rozwiązań hybrydowych lub wielochmurowych stwierdzili, że te rozwiązania przynoszą bezpośrednie wyniki biznesowe.

Podczas gdy niektóre firmy mogą organizować rozwiązania hybrydowe lub multicloud, badanie pokazuje, że większość organizacji wybiera te technologie z zamiarem strategicznym. Firmy wdrażają dodatkowe chmury do określonych celów, na przykład chmurę tylko dla sztucznej inteligencji.

— Erin Chapple, CVP w Azure Core PM & Design, Microsoft

W badaniu wzięło udział 510 profesjonalistów zaznajomionych z technologią chmury. Raport z wynikami w formacie PDF można pobrać bezpłatnie tutaj.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia