Radar kosmiczny MARSIS z Windows 98 doczekał się aktualizacji oprogramowania

Radar kosmiczny MARSIS z Windows 98 doczekał się aktualizacji oprogramowania

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/24/2022, 5:27 PM

Liczba odsłon: 3897

Windows 98 został wydany w 1998 roku, co oznacza, że ma już 22 lata. W przypadku ogólnych zastosowań i użycia domowego system już dawno został zapomniany, jednak co jakiś czas można usłyszeć o wciąż działających implementacjach. Jedna z nich znajduje się na sondzie kosmicznej MARSIS. Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała o jego aktualizacji.

European Space Agency (ESA) poinformowała, że aktualizuje oprogramowanie na MARSIS, aby zwiększyć jego wydajność i możliwości. Po dekadach owocnej nauki i uzyskiwania dobrego zrozumienia Marsa chcieliśmy popchnąć wydajność instrumentu ponad pewne ograniczenia wymagane wcześniej, gdy misja się rozpoczęła — mówi Andrea Cicchetti, MARSIS Deputy PI i Operation Manager w INAF, który przewodzi wdrożeniu aktualizacji. Napotkaliśmy szereg wyzwań, aby poprawić wydajność MARSIS — dodaje Carlo Nenna, inżynier oprogramowania pokładowego MARSIS w Enginium, który wdraża aktualizację. I nie tylko dlatego, że oprogramowanie MARSIS zostało pierwotnie zaprojektowane ponad 20 lat temu przy użyciu środowiska programistycznego opartego na systemie Microsoft Windows 98!

Woda na Marsie? INAF - Istituto Nazionale di Astrofisica

Nowe oprogramowanie zostało zaprojektowane wspólnie przez zespół INAF i Carlo Nennę, a teraz jest implementowane na Mars Express przez ESA. Zawiera ono szereg upgrade'ów, które poprawiają odbieranie sygnału i pokładowe przetwarzanie danych, aby zwiększyć objętość i jakość danych naukowych przesyłanych na Ziemię. Ponadto nowe oprogramowanie umożliwi włączanie MARSIS na pięciokrotnie dłużej i eksplorację znacznie większego obszaru w każdej sesji.

Badania Marsa - sonda MARSIS, European Space Agency

Jest wiele obszarów w pobliżu bieguna południowego Marsa, z których mogliśmy już widzieć sygnały wskazujące na płynną wodę w danych o niskiej rozdzielczości — dodaje naukowiec Mars Express z ESA, Colin Wilson. To nowe oprogramowanie pomoże nam szybciej i dokładniej zbadać te regiony w wysokiej rozdzielczości i potwierdzić, czy są one miejscem nowych źródeł wody na Marsie. To naprawdę tak, jakby mieć zupełnie nowy instrument na pokładzie Mars Express prawie 20 lat po starcie.

Windows 98 to już nieco podstarzały system. O ile nie utrzymujesz radaru kosmicznego, to polecamy raczej coś bardziej współczesnego. 😉 Sprawdź naszą ofertę w Sklepie CentrumXP:

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia