Projektant interfejsu Windows 8 krytykuje nowe menu Start

Projektant interfejsu Windows 8 krytykuje nowe menu Start

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/29/2019, 5:58 PM

Liczba odsłon: 1539

Zamieszanie wywołane przez nieoficjalną kompilację 19847 i nowe menu Start odbija się nadal głośnym echem. Największą zmianą jest pozbycie się dynamicznych kafelków i zastąpienie ich układem siatki, przypominającym nieco ten w Androidzie. Nie wszystkim jednak przypadło to do gustu, a już zwłaszcza autorom poprzedniego standardu.

Do głosów krytyki dołączył się Steven Sinofsky, czyli człowiek odpowiedzialny za interfejs użytkownika Windows 8. Warto przypomnieć, że interfejs ten, choć wciąż ma swoich fanów, to przez wielu uznawany jest za najgorsze, co spotkało Windows przez całą jego historię. Cóż, każdy ma swoją opinię. Wracając do Sinofsky'ego - zacytował on tweeta Toma Warrena, w którym potwierdzono "błędne" udostępnienie kompilacji oraz jej "wycofanie". Sinofsky pyta, czy "to" odnosi się do designu, czy do wydania tego builda.

Skąd ta zgryźliwość? Sinofsky jako szef Windows Division w latach 2009-2012 nadzorował produkcję Windows 8 i jego kontrowersyjnego interfejsu Metro/Modern UI. Styl ten mocno zbliżył desktopowy Windows do stylu panującego w telefonach, zwłaszcza tych z systemem Microsoftu. Wszechobecne kafelki ułatwiały zapewne życie posiadaczom tabletów, choć wielu krytykowało je za zbytnią prostotę. Największym jednak zamachem na przyzwyczajenia użytkowników było usunięcie menu Start i zastąpienie go ekranem Start, w niewielkim stopniu przypominającym poprzednika. Sinofsky, który na to pozwolił, musiał chyba mocno wierzyć, że to się uda. Nie udało się. Menu Start ku uciesze wszystkich zostało przywrócone, choć dynamiczne kafelki pozostały w nim po dziś dzień.

Reklama

Wracając do pytania, czy błędem było nowe menu Start, czy też wydanie kompilacji 19847 - na razie nie wiadomo, jak to widzi Microsoft. Oczywiście gigant przeprosił za przypadkowe udostępnienie nieprzetestowanego builda, ale nie potwierdził ani nie zaprzeczył, czy nowe menu zostanie zaimplementowane w takiej formie. Kilka dni po tym incydencie wypuszczono kompilację 18945, już oficjalną, która zawiera część nowości z "pomyłkowego" builda, jednak nie ma w niej nowego menu Start.

Oczywiście kompilacja 18945 jest nieco niższa od 19847 i możliwe, że nowe menu nie zostało do niej jeszcze doczepione. Rozstrzygnąć to może następna kompilacja 20H1, która zapewne ukaże się w tym tygodniu. Z drugiej strony Microsoft wcale nie musi - przynajmniej na razie - testować nowego menu Start z Insiderami.