Potężne aktualizacje Windows 11. Co nowego? To był tydzień z Microsoft 207

Potężne aktualizacje Windows 11. Co nowego? To był tydzień z Microsoft 207

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/18/2022, 8:13 PM

Liczba odsłon: 4365

Witajcie, drodzy Czytelnicy! W dzisiejszym odcinku To był tydzień z Microsoft będzie wyjątkowo dużo do oglądania. Zajmiemy się przede wszystkim dwiema dużymi aktualizacjami Windows 11, które ukazały się w tym tygodniu. Pierwsza dostępna jest dla wszystkich w wydaniu publicznym, a druga kierowana jest do Insiderów. Mamy też nowe wiadomości dotyczące warunków sanitarnych związanych z COVID-19 na kampusach Microsoftu, urodzin platformy .NET, wymagań sprzętowych dla aplikacji Androida na Windows oraz emoji w Microsoft Teams. Zapraszamy do sprawdzenia naszego podsumowania!

Pierwsza duża aktualizacja Windows 11 po premierze

Duże aktualizacje Windows 11 mają co prawda wychodzić tylko jesienią, ale update z tego tygodnia jest na tyle okazały, że wykracza nawet ponad to, do czego przyzwyczaiły nas ostatnio półroczne aktualizacje "Dziesiątki". Aktualizacja z lutego zawiera wiele spośród najbardziej wyczekiwanych funkcji i zmian dla Windows 11, których nie udało się dołączyć do systemu w dniu premiery. Najważniejsze zmiany to:

Aplikacje i gry z Androida w Microsoft Store:

Wyciszanie/wyłączanie wyciszania i udostępnianie okien z paska zadań:

Pogoda po lewej stronie paska zadań:

Zegar i data na drugim monitorze:

Zegar na drugim monitorze

Nowa aplikacja Media Player:

Odświeżona aplikacja Notatnik:

Więcej na temat lutowej aktualizacji w naszym artykule: Pierwsza duża aktualizacja Windows 11: aplikacje Androida, Media Player, nowy Notatnik i funkcje paska zadań.

Potężna aktualizacja Windows 11 w Dev Channel (build 22557)

Również w wersji zapoznawczej Windows 11 otrzymał sporo nowości. Ilość zmian i poprawek w aktualizacji z tego tygodnia jest chyba największa w całej historii testów Windows 11 Insider Preview. Najważniejsze zmiany to:

 • Tworzenie i zarządzanie folderami w obszarze przypiętych aplikacji w Start.
 • Tryby "Nie przeszkadzać" i "Skupienie".
 • Napisy generowane na żywo.
 • Ulepszony widok Szybki dostęp w Eksploratorze plików.
 • Sprawdzanie ilości miejsca na OneDrive w Eksploratorze plików.
 • Nowe gesty dotykowe.
 • Ulepszenia układów przyciągania.
 • Bardziej zrównoważone ustawienia energii i rekomendacje.
 • Ulepszenia przeglądania w Edge przy pomocy Narratora.
 • Nowy układ Menedżera zadań oraz Tryb wydajności.
 • Nowy moduł językowy w PowerShell.
 • Przeciąganie i upuszczanie na pasek zadań.
 • Podgląd elementów folderu w Eksploratorze plików.
 • Tworzenie wiadomości e-mail bezpośrednio w okienku udostępniania.
 • Tryb okienkowy widoku ALT + TAB.
 • Nowości z zakresu wprowadzania i dostępu głosowego.
 • Optymalizacje dla gier okienkowych.
 • Aktualizacje Emoji i Kaomoji.
 • Efekt Mica na powierzchni większej ilości pasków tytułowych.

To tylko część nowości dostępnych w wersji zapoznawczej. Szczegółowe opisy i zrzuty ekranu znajdziecie w naszym artykule: Ogromna lista zmian w Windows 11 Insider Preview (build 22557 w Dev Channel).

.NET ma już 20 lat!

W tym tygodniu minęło 20 lat od uruchomienia Visual Studio .NET oraz premiery pierwszej wersji .NET. Microsoft świętuje jednak przez cały miesiąc. Firma poprowadziła specjalny webcast (nagranie poniżej), a także dzieli się wspomnieniami z dwudziestoletniej historii platformy.

Co dalej? Nie tak dawno temu Microsoft wypuścił .NET 6, a teraz szykuje się do wydania .NET 7. W rzeczywistości pierwsza wersja Preview 1 ukaże się w tym tygodniu. Firma przygotowuje się też do wydania .NET Multi-platform App UI (.NET MAUI), który pozwoli tworzyć natywne aplikacje na Windows, macOS, iOS i Androida przy pomocy pojedynczej bazy kodu.

Po 2 latach pandemii Microsoft w pełni otwiera swoje kampusy

Tuż po wybuchu pandemii Microsoft zarządził obowiązek pracy z domu, by po późniejszych analizach wprowadzić tryb hybrydowy. Przez ten czas firmowe kampusy, takie jak ten w Redmond, były albo zamknięte dla niemal wszystkich, albo częściowo otwarte. Teraz gigant szykuje się do tego, co wiele osób nazywa powrotem do normalności.

Microsoft powiadomił pracowników, że szykuje się do pełnego ponownego otwarcia swoich placówek w stanach Waszyngto i Kalifornia, wliczając w to Silicon Valley Campus. Etap ten rozpocznie się z dniem 28 lutego. Od tej daty pracownicy będą mieli 30 dni na wprowadzenie zmian w swoich rutynach i przyjęcie preferencji roboczych, które uzgodnili z przełożonymi — napisał Chris Capossela, Executive Vice President i Chief Marketing Officer w Microsoft.

Całkowite otwarcie stacjonarnych miejsc pracy nie równa się nakazowi przychodzenia do biur, chyba że tak uzgodniono z menadżerami. Zatrudnieni w Microsoft najpewniej będą mogli kontynuować pracę w trybie zdalnym lub hybrydowym. Innymi słowy większość osób będzie mogła permanentnie pracować z domu — jeśli to im bardziej odpowiada.

Zaskakujące wymagania dla aplikacji Androida na Windows 11

Ogólna dostępność technologii umożliwiających otwieranie aplikacji Androida bezpośrednio w Windows sprowadza się do jej wyjścia poza Dev Channel i wydania w publicznej wersji systemu. Nie wszyscy jednak na tym skorzystają. Funkcjonalność jest ograniczona do użytkowników z USA, a ponadto w sklepie Amazona nie ma wszystkich aplikacji, które znajdują się w Sklepie Play od Google. Gdyby tego było mało, podane przez Microsoft wymagania wykraczają poza zwykłe wymagania Windows 11. A wyglądają one tak:

Zasoby Wymagania
RAM 8 GB (minimum)
16 GB (zalecane)
Dysk Solid State Drive (SSD)
Procesor Intel Core i3 8th Gen (minimum)
AMD Ryzen 3000 (minimum)
Qualcomm Snapdragon 8c (minimum)
Architektura procesora x64 lub ARM64
Maszyna wirtualna Wirtualizacja musi być włączona.

Oprócz tego wymagane jest pobranie Amazon Appstore z Microsoft Store. Po zakończeniu instalacji Amazon Appstore oraz aplikacja ustawień Windows Subsystem for Android™ pojawią się w menu Start i na liście aplikacji. Należy wtedy otworzyć sklep Amazona i zalogować się na swoim koncie Amazon.

Co więc w tym takiego zaskakującego? Przede wszystkim fakt, że jako wymaganie Microsoft podaje dysk SSD. Nie oznaczono go przy tym ani jako minimalne, ani jako rekomendowane. Prawdopodobnie więc aplikacje Androida będą się uruchamiać na urządzeniach z samymi dyskami twardymi (HDD), choć ich wydajność może nie być zadowalająca.

Emoji 3D trafiły do Microsoft Teams

Pod koniec 2021 roku Microsoft pokazał, jak Fluent Emoji prezentują się w Teams. Na zrzutach ekranu pokazano nowe grafiki zarówno w panelu emoji, jak i w menu szybkich reakcji. Od wczoraj znajdują się one w publicznej wersji zapoznawczej. Oznacza to, że emoji w wiadomościach na czacie i kanałach zostaną zaktualizowane do nowego stylu Fluent oraz otrzymają animacje (choć nie wszystkie). Aktualizacje dostaną też reakcje w czatach, na kanałach i na spotkaniach na żywo.

Panel emoji w Microsoft Teams
Panel emoji w Microsoft Teams

Szybkie reakcje w Microsoft Teams
Szybkie reakcje w Microsoft Teams

Nowe emoji są dostępne w wersji zapoznawczej i zapewne niedługo trafią do wszystkich w Teams.

I to by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze rzeczy, które działy się w ciągu ostatnich 7 dni. Dzięki, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie, a także na naszym blogu, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, porady i ciekawostki. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia