Poprawione wyszukiwanie i inne zmiany w Windows 10 20H1 (build 18941)

Poprawione wyszukiwanie i inne zmiany w Windows 10 20H1 (build 18941)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/18/2019, 8:17 PM

Liczba odsłon: 4477

Mamy dopiero czwartek, a w tym tygodniu Microsoft zdołał już dwa razy zaktualizować Windows 10 w gałęzi 19H1. Mimo wszystko trzeba przyznać, że póki co najbardziej znaczące zmiany trafiają jedynie do 20H1. Dziś właśnie ukazała się nowa kompilacja w tej gałęzi. Zawiera ona zmiany w edytorze IME oraz poprawki, przede wszystkim związane z systemową wyszukiwarką. Microsoft poświęcił też uwagę błędowi o kodzie c1900101, który wyświetlał się niektórym Insiderom próbującym pobrać ostatnie kompilacje. Zmiany te szczegółowo opisujemy poniżej.

Co nowego w kompilacji 18941 (20H1) dla PC?

Zaktualizowany koreański edytor IME

W kwietniowej kompilacji 18875 pojawiły się zaktualizowane wersje edytorów chińskiego i japońskiego. W ramach tych trwających wysiłków Microsoft zmodernizował również koreański IME, za cel stawiając sobie bezpieczeństwo, niezawodność i estetykę. Aktualizacja dostępna jest dla wszystkich w Fast Ring. Zmiany zauważą przede wszystkim osoby posługujące się pismem koreańskim, zwłaszcza znakami hanja. Zaktualizowane zostało okno wyboru nowego kandydata, które wykorzystuje nowoczesne kontrolki i czytelniejszą typografię.

IME

Microsoft udoskonalił też algorytm wykorzystywany do prognozowania tekstu podczas pisania w języku koreańskim z użyciem klawiatury dotykowej. Sugestie tekstowe powinny być teraz dokładniejsze i bardziej adekwatne do tego, co piszemy. W tym wydaniu istnieją jednak pewne problemy: szybkie pisanie w Notatniku może spowodować zaprzestanie działania IME, a także mogą wystąpić nieoczekiwane zachowania aplikacji po naciśnięciu Ctrl + A w trakcie pisania.

Poprawki i inne zmiany

  • Rozwiązano problem ze sporymi opóźnieniami (lagami), których doświadczali niektórzy użytkownicy w poprzednim buildzie.
  • Rozwiązano problem z wysypującym się explorer.exe, jeśli rozpoczęliśmy wyszukiwanie w Eksploratorze plików z otwartym folderem OneDrive.
  • Rozwiązano problem z wyszukiwaniem zaawansowanych opcji Windows Update - wyniki wyszukiwania kierowały nas do głównej strony ustawień Windows Update zamiast do stron opcji zaawansowanych.
  • Rozwiązano problem z wysypującymi się Ustawieniami, jeśli kliknęliśmy sekcję mikrofonu w ustawieniach prywatności, gdy w tym czasie włączone było nagrywanie dźwięku w aplikacji Win32.

Reklama

Znane błędy i problemy

  • Jeśli próbowaliście zainstalować builda 18936 lub 18941 i doświadczyliście problemów z błędem c1900101 - zobaczcie wyjaśnienia poniżej.
  • Wcześniej występowały problemy ze starszymi wersjami oprogramowania antycheatowego używanego w grach, gdzie po aktualizacji do ostatnich buildów 19H1 mogło dochodzić do wysypywania się systemu z błędami GSOD. Microsoft pracuje z partnerami nad poprawkami dla ich oprogramowania, a większość gier otrzymała już łatki zapobiegające tym problemom. By zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, warto upewnić się, że uruchamiamy aktualne wersje gier, nim wykonamy aktualizację. Microsoft współpracuje też z deweloperami systemów antycheatowych i gier, aby rozwiązać podobne problemy, które mogą wystąpić w buildach 20H1, a także aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia ich w przyszłości.
  • Niektóre czytniki kart SD od Realtek nie działają poprawnie. Microsoft bada sprawę.
  • Ochrona przed naruszeniami w aplikacji Zabezpieczenia Windows może być wyłączona po aktualizacji do tego builda. Możemy włączyć ją ponownie.
  • W niektórych przypadkach wybór kandydata w japońskim IME może nie zgadzać się z ciągiem kompozycji. Microsoft pracuje nad rozwiązaniem.

Problem z aktualizacją - błąd c1900101

Błędu o tym kodzie doświadczyła niewielka część Insiderów próbujących zainstalować kompilacje 18936 lub 18941. Jest on spowodowany niezgodnością ze sterownikiem magazynu na urządzeniu. W takim przypadku aktualizacja zacznie być instalowana, ale zakończy się to niepowodzeniem i pomyślnym powrotem do dotychczasowej wersji. Tak samo wygląda to przy ponownych próbach, zarówno ręcznych, jak i automatycznych. Na chwilę obecną nie istnieje znane rozwiązanie, ale Microsoft pracuje już nad poprawką.

Microsoft wspomina też o rzadkim przypadku "pętli bootowania", czyli powtarzającym się na okrągło restartowaniu komputera bez ostatecznego uruchomienia systemu. W takim przypadku należy utworzyć dysk odzyskiwania USB, odznaczając opcję utworzenia kopii zapasowej plików systemowych, wykonać rozruch z tego nośnika i skorzystać z Wiersza polecenia. Szczegółowe komendy Microsoft opisał w poście na blogu - link znajduje się poniżej.