Pierwsza na świecie blockchainowa platforma ubezpieczeń morskich działa w Azure

Pierwsza na świecie blockchainowa platforma ubezpieczeń morskich działa w Azure

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/28/2018, 8:11 PM

Liczba odsłon: 1880

Oferta blockchainowa Azure otwiera się na nową branżę. Insurwave, pierwsza na świecie blockchainowa platforma ubezpieczeń morskich, zbudowana wspólnie przez EY i Guardtime, jest już komercyjnie dostępna. To pierwszy w swoim rodzaju łańcuch wartości cyfrowych ubezpieczeń. Insurwave zbudowano w technologii łańcucha bloków oraz Distributed Ledger w Microsoft Azure. Twórcy nie zamierzają jednak poprzestać na ubezpieczeniach morskich.

Microsoft Azure + Blockchain + Cloud

Łańcuch bloków jako usługa (Blockchain as a Service) został oddany do użytku dla klientów Microsoft Azure w zeszłym roku. Niedługo później firma dodała do niego specjalny framework, który ułatwi firmom wdrażanie tej technologii. Jednym z ciekawszych i zarazem najświeższych przykładów wykorzystania tej oferty jest Insurwave. Za pomocą technologii oferowanych przez Azure jest w stanie wspierać ponad pół miliona zautomatyzowanych transakcji w systemie rejestrów rozproszonych i pomaga zarządzać ryzykiem dla ponad tysiąca jednostek pływających w pierwszym roku.

Klientem pilotażowym platformy był Moller-Maersk, który również dorzucił do rozwoju projektu swoje trzy grosze. "Naszą ambicją było napędzanie cyfrowej transformacji w przemyśle transportu i logistyki. Postrzegamy tę platformę jako świadectwo wartości, jaką można wyciągnąć dzięki usprawnianiu tych obszarów naszego przemysłu, które wciąż opierają się na ręcznych i często skomplikowanych procedurach" - wyjaśnia Lars Henneberg, szef Risk Management w A.P. Moller-Maersk. Insurwave działa w Microsoft Azure, ponieważ EY wybrał je ze względu na bezpieczeństwo, skalowalność i wiarygodność.

Insurwave

"Insurwave bierze klientów, brokerów, ubezpieczycieli i firmy zewnętrzne, i łączy ich w systemie rejestrów rozproszonych, który przechwytuje dane o podmiotach i ryzyku, integrując te informacje z kontraktami ubezpieczeniowymi. Rozwiązanie zawiera możliwość tworzenia i utrzymywania danych o aktywach wielu podmiotów, podpinania danych do kontraktów, odbierania i działania na informacjach, co prowadzi do zmian cenowych lub na poziomie procesów biznesowych, łączenia aktywów klienta, transakcji i płatności, oraz przechwytywania i weryfikowania powiadomień lub utraty danych" - wyjaśnia dalej Microsoft.

EY i Guardtime planują rozszerzyć platformę na inne rodzaje ubezpieczeń biznesowych, w tym obejmujących ładunki morskie, globalną logistykę, lotnictwo i sektory energetyczne.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia