Ostatnie miesiące wsparcia dla Internet Explorera. Co dalej?

Ostatnie miesiące wsparcia dla Internet Explorera. Co dalej?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/18/2022, 6:25 PM

Liczba odsłon: 3839

Prawie rok temu Microsoft zapowiedział, że Internet Explorer utraci wsparcie w 2022 roku. W międzyczasie wsparcie dla IE zostało wyłączone dla Microsoft 365. Teraz czas na ostatni krok, jakim jest wyłączenie wsparcia dla aplikacji desktopowej przeglądarki.

Można powiedzieć, że większości użytkowników PC ta sprawa nie dotyczy przynajmniej z kilku powodów: do systemów Windows 10 i 11 dołączany jest Microsoft Edge, działa on też na Windows 7 i Windows 8.1, a sam Internet Explorer jest używany przez ok. 2% użytkowników PC. Z kolei zatwardziali użytkownicy IE, którzy potrzebują go choćby do uruchamiania przestarzałych aplikacji webowych, mogą z powodzeniem korzystać z trybu IE w Microsoft Edge.

Internet Explorer

Z drugiej strony nadal istnieje jakaś tam baza użytkowników IE. Dość powiedzieć, że Internet Explorer zajmuje 5 miejsce na urządzeniach desktopowych (według NetMarketShare) i wyprzedza dziesiątki innych przeglądarek, również tych nowoczesnych, wliczając w to Operę czy Vivaldi. Warto więc przypominać o nadchodzącym końcu wsparcia i to właśnie uczynił w tym tygodniu Microsoft:

Aplikacja desktopowa Internet Explorer zostanie wycofana 15 czerwca 2022 r.

Jak wcześniej ogłoszono, przyszłością Internet Explorera w Windows jest Microsoft Edge. Tryb Internet Explorera (IE mode) zapewnia obsługę starszej przeglądarki wewnątrz Microsoft Edge. Z tego powodu aplikacja desktopowa Internet Explorer 11 (IE11) zostanie wycofana 15 czerwca 2022 roku dla wybranych wersji Windows 10. Oznacza to, że aplikacja desktopowa IE11 nie będzie już wspierana i będzie przekierowywać do Microsoft Edge, jeśli użytkownik spróbuje zyskać do niej dostęp.

Dowiedz się więcej na ten temat z naszego poprzedniego artykułu:

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia