Ostatnie miesiące wsparcia Windows 10 21H1. To był tydzień z Microsoft 235

Ostatnie miesiące wsparcia Windows 10 21H1. To był tydzień z Microsoft 235

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/16/2022, 8:37 PM

Liczba odsłon: 1371

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym odcinku To był tydzień z Microsoft omawiamy takie tematy, jak wygaszenie wsparcia dla May 2021 Update, darmowy VPN w Edge, blokowanie reklam na YouTube w Edge, aktualizacja Windows Terminal, samodzielna naprawa Surface Laptop Go 2 i ostatnie wyniki Microsoft Defendera. Miłej lektury!

Windows 10 21H1 przestanie być wspierany w tym roku

Microsoft powiadomił, że Windows 10 May 2021 Update przestanie być wspierany 13 grudnia 2022 roku. Dotyczy to wszystkich edycji systemu Windows 10 wydanych w maju 2021 roku, tj. Enterprise, Enterprise multi-session, Education, IoT Enterprise, Home, Pro, Pro Education i Pro for Workstations.

Windows 10 21H1 - koniec wsparcia

Po 13 grudnia wszystkie te edycje nie będą otrzymywać aktualizacji zabezpieczeń, a klienci, którzy skontaktują się ze wsparciem technicznym Microsoftu, będą kierowani do aktualizacji urządzenia do najnowszej wersji Windows 10 lub Windows 11, aby zachować wsparcie. Informacja o tym powinna być ważna dla wielu osób, bowiem według aktualnych danych (AdDuplex) z wersji 21H1 nadal korzysta ok. 21% użytkowników Windows 10/11.

Darmowy VPN w Microsoft Edge Canary

W kwietniu tego roku Microsoft zaczął udostępniać w wersji zapoznawczej Microsoft Edge Secure Network — darmowy VPN zintegrowany z przeglądarką Edge. "Bezpieczna Sieć" jest napędzana przez Cloudflare i wiąże się z większymi ograniczeniami niż np. darmowy VPN w Operze. Teraz, po kilku miesiącach, rozwiązanie zostało mocniej zintegrowane z Edge Canary.

Microsoft Edge Secure Network

Ustawienia spod szyldu Microsoft Edge Secure Network dotarły do części użytkowników w ostatniej aktualizacji Edge Canary. Są one dostępne w menu "Prywatność, wyszukiwanie i usługi" w Ustawieniach. Pozwala to wybrać tryb włączania VPN, aby zaoszczędzić dane (niestety ograniczenie do 1GB miesięcznie wciąż obowiązuje) lub nie przejmować się zużyciem danych. Część informacji można sprawdzić też szybko w wysuwanym menu obok paska adresu.

YouTube na Androidzie bez reklam dzięki Microsoft Edge

Microsoft Edge w wersji na urządzenia mobilne, choć nie obsługuje innych rozszerzeń, to posiada wbudowany bloker reklam (integracja z AdBlock). Nie jest on jednak idealny i nie radzi sobie choćby z reklamami na YouTube. Microsoft jest tego świadomy i aby rozwiązać problem, wprowadza nową flagę do Edge Canary na Androida.

YouTube bez reklam na Androidzie

Nowa flaga nosi nazwę "Edge Block Video Ads" i pozwala blokować reklamy na YouTube i nie tylko. Według opisu w edytorze flag, kiedy zostanie włączona, Edge będzie starał się blokować reklamy wideo. Flaga jest dostępna jedynie w Edge Canary, dlatego użytkownicy wydań Dev i Stable jeszcze nie mają do niej dostępu.

Windows Terminal z obsługą motywów i nowym silnikiem

Windows Terminal Preview v1.16.252 obsługuje teraz motywy. Aby to podkreślić Microsoft zmienił domyślną kompozycję na Windows Dark. W razie chęci można zmienić ją na dowolną inną. Program otrzymał też nowy silnik renderowania tekstu, który jest domyślnie włączony w kompilacjach Preview.

Windows Terminal - kompozycje (motywy)

Aktualizacja wprowadza też szereg innych zmian w obszarach UI, interakcji, zgodności i nie tylko. Możecie o nich przeczytać w naszym artykule.

Jak samodzielnie rozebrać i naprawić Surface Laptop Go 2?

W ramach nieustających starań, by ułatwić klientom samodzielny demontaż i naprawę urządzeń, Microsoft opublikował nowy poradnik wideo. Zobaczymy na nim, jak rozebrać jeden z najnowszych modeli z rodziny Surface. Chodzi mianowicie o Surface Laptop Go 2, który kontynuuje względnie nową tradycję przystępnych w rozbiórce laptopów i tabletów Microsoftu.

Surface Laptop Go 2 posiada wymienne części, które umożliwiają samodzielną naprawę. Na powyższym wideo zobaczymy, w jaki sposób rozebrać urządzenie z minimalną ilością potrzebnych narzędzi.

Microsoft Defender ze skutecznością na poziomie 99%. To za mało!

AV-Comparatives przedstawił wyniki najnowszego badania, które obejmuje okres lipiec-sierpień 2022. Wyniki oparte są na teście 312 przypadków (złośliwe URL-e znalezione naturalnie), składających się z działających exploitów i linków prowadzących bezpośrednio do malware. Są to więc te same wektory infekcji, które spotyka na co dzień typowy użytkownik.

AV-Comparatives - najlepsze antywirusy 2022

Jeśli chodzi o Microsoft Defender, to zatrzymał on poprawnie 99% zagrożeń i przepuścił 1%. Były też 2 przypadki fałszywych alarmów (false positives). Z jednej strony to dobry wynik, ale z drugiej — Defender został zdeklasowany przez większość badanych rywali.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie, a także na naszym blogu, gdzie znajdziecie dodatkowe informacje, porady i ciekawostki. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!