Obraz ISO i nowe ustawienia Windows 11 (build 25346 w Canary Channel)

Obraz ISO i nowe ustawienia Windows 11 (build 25346 w Canary Channel)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/19/2023, 8:37 PM

Liczba odsłon: 2179

Windows 11 Insider Preview otrzymał dziś aktualizację w Canary Channel. Build 25346 dostępny jest w Windows Update oraz jako obraz ISO do pobrania ze strony Microsoftu. Najważniejsze zmiany dotyczą ustawień CABC, grafiki i prywatności, Zabezpieczeń Windows i Pulpitu zdalnego. Spora część z nich pojawiła się już wcześniej w Dev Channel.

Windows 11: nowości w buildzie 25346 w Canary Channel

Obraz ISO

Windows 11 Build 25346 został wydany jako obraz ISO — do pobrania tutaj.

Content Adaptive Brightness Control (CABC) na urządzeniach podłączonych do zasilania, w tym na desktopowych PC

Content Adaptive Brightness Control (CABC) to funkcja w Windows 11, która przyciemnia lub rozjaśnia obszary wyświetlacza lub monitora w zależności od wyświetlanej zawartości w celu znalezienia równowagi między zmniejszonym zużyciem energii a wrażeniami wizualnymi. Począwszy od tej wersji, uruchamianie tej funkcji jest możliwe na urządzeniach, takich jak laptopy i urządzenia 2-w-1, które są podłączone do ładowania, a także na komputerach stacjonarnych. Dla większości użytkowników ta zmiana nie będzie zauważalna i powinna zmniejszyć zużycie energii.

Content Adaptive Brightness Control (CABC)

Zmiany i ulepszenia

Pulpit zdalny

 • Microsoft przeprojektował pasek połączenia dla sesji pulpitu zdalnego. Zobaczymy tu nowy, odświeżony design jasnego/ciemnego motywu, który dopasowany jest zasad designu Windows 11.
 • Pulpit zdalny - Windows 11

Eksplorator plików

 • Podczas udostępniania pliku lokalnego w Eksploratorze plików do kontaktów Outlooka, zobaczymy teraz opcję szybkiego wysłania e-mailem pliku do samego siebie. Dodano też ulepszenia ładowania kontaktów z Outlooka. Ta funkcjonalność nie jest dostępna dla plików przechowywanych w folderach OneDrive, jako że OneDrive ma swoje własne doświadczenie udostępniania.

Nowe ustawienia i API prywatności czujników

 • Jeśli masz urządzenie z kompatybilnymi czujnikami obecności (ang. presence sensors), możesz teraz zarządzać swoją prywatnością i blokować/zezwalać wybranym aplikacjom na uzyskiwanie dostępu do tych czujników. Żadne obrazy ani metadane nie są gromadzone przez Microsoft, zaś całe przetwarzanie odbywa się lokalnie na sprzęcie urządzenia w celu maksymalizacji prywatności.

  Ustawienia prywatności czujników w Windows 11

  Nowe opcje znajdziesz w Ustawieniach > Prywatność i zabezpieczenia > Wyczuwanie obecności, jeśli Twoje urządzenie obsługuje te sensory. Deweloperzy aplikacji z urządzeniami ze zgodnymi czujnikami obecności mogą targetować aplikacje, aby wysyłały żądania i odczytywały informacje o obecności użytkownika po zażądaniu funkcji obecności człowieka. Microsoft udostępnia związaną z tym API dokumentację.

Zabezpieczenia Windows

 • Po naprawieniu kilku błędów wskazanych w feedbacku testerów Microsoft ponownie wprowadza zaktualizowane okna dialogowe powiadomień Zabezpieczeń Windows (zapory/firewalla), zgodne ze stylem designu Windows 11.
 • Zabezpieczenia Windows

Narrator

 • Użytkownicy Narratora, którzy mają do czynienia ze znakami w chińskim tradycyjnym, mogą teraz robić do z większą pewnością, korzystając z Narratora i okna kandydata edytora IME na Windows. Uzyskano to poprzez utworzenie słownika chińskiego tradycyjnego dla szczegółowego czytania. Narrator korzysta teraz ze słownika, aby ujednoznacznić każde tradycyjne chińskie słowo. Użytkownicy powinni mieć świadomość, że szczegółowe czytanie Narratora jest obsługiwane tylko w przypadku pakietu językowego Tajwanu. Pakiet językowy Hong-Kong nie jest obsługiwany przez Narratora.

Grafika

 • Łatwiej jest teraz skonfigurować stan HDR podczas korzystania z urządzenia na baterii. Udaj się do Ustawień > System > Ekran > HDR i wybierz, czy chcesz, aby HDR (lub streaming wideo HDR) pozostawał włączony, gdy PC działa na zasilaniu z baterii.
 • Ustawienia HDR

  Ustawienia HDR

Dziś ukazała się też kompilacja Windows 11 w Dev Channel (build 23440), o której piszemy w kolejnym artykule!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia