Nowe doświadczenie przydzielania uprawnień w Word, Excel i PowerPoint

Nowe doświadczenie przydzielania uprawnień w Word, Excel i PowerPoint

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/9/2024, 6:30 PM

Liczba odsłon: 195

Microsoft wypuścił usprawnione i zmodernizowane doświadczenie definiowanych przez użytkownika uprawnień w aplikacjach Word, Excel i PowerPoint na Windows. Dzięki niemu łatwiej jest chronić dokumenty przed nieautoryzowanym dostępem, zwłaszcza gdy pracujemy z wrażliwymi lub poufnymi danymi. Microsoft 365 dla firm pozwala szyfrować dokumenty i przydzielać do nich dostęp konkretnym osobom lub grupom.

Uprawnienia definiowane przez użytkownika (user-defined permissions – UDP) to funkcja pozwalająca Ci kontrolować, kto może przeglądać, edytować, drukować, kopiować lub wykonywać inne interakcje z Twoimi plikami niezależnie od tego, gdzie są one przechowywane i udostępniane. Microsoft dostawał wcześniej feedback, że UDPs mogą być wolne, mylące i/lub niespójne na różnych platformach i w różnych produktach, a także trudne do spersonalizowania. Prezentowana tu aktualizacja adresuje te kwestie na kilka sposobów:

 • Zaktualizowany zestaw predefiniowanych poziomów zezwoleń pokrywa najczęstsze przypadki użycia: przeglądający, edytor z ograniczeniami, edytor i właściciel. Możesz szybko przypisać te poziomy do osób albo grup bądź też użyć sekcji "Więcej opcji", by dostosować uprawnienia do konkretnych potrzeb.
 • Nowoczesne menu wyboru osób ("people picker") pozwala Ci wyszukać i przypisać uprawnienia do wybranych osób lub grup z Twojej organizacji lub zewnętrznych domen. Ta funkcja oferuje szybsze i bardziej niezawodne działanie weryfikowania nazwisk i uprawnień w czasie rzeczywistym.
 • Czytelny i łatwo dostępny design jest teraz zgodny z zasadami Microsoft Fluent Design System i lepiej wspiera tryby wysokiego kontrastu oraz czytniki ekranu.

Jak to działa?

 1. Aby aktywować uprawnienia definiowane przez użytkownika:
  • W organizacjach korzystających z etykiet poufności: zastosuj dla pliku etykietę poufności, która jest skonfigurowana dla zezwoleń definiowanych przez użytkownika.
  • W organizacjach korzystających z samodzielnego Information Rights Management (IRM): kliknij Plik > Informacje > Chroń dokument > Ogranicz dostęp i wybierz Dostęp ograniczony.
 2. W oknie dialogowym Uprawnienie dodaj użytkowników i/lub domeny, którym chcesz nadać uprawnienia danego poziomu i kliknij OK.
 3. Nowe doświadczenie przydzielania uprawnień w Word, Excel i PowerPoint

 4. Kliknij Więcej opcji, aby ustawić datę wygaśnięcia zezwoleń, ustalić, do kogo może zgłosić się użytkownik, aby poprosić o zezwolenie, oraz skonfigurować inne ustawienia.
 5. Nowe doświadczenie przydzielania uprawnień w Word, Excel i PowerPoint

Na ten moment nowe okno dialogowe uprawnień nie dostosowuje się jeszcze do trybu ciemnego. Aby korzystać z tej funkcjonalności, musisz być w organizacji, która jest licencjonowana do korzystania z etykiet poufności w Microsoft 365 albo która aktywowała Rights Management Service (RMS). Ta funkcjonalność jest dostępna dla Microsoft 365 Insiderów korzystających z wersji 2406 (Build 17630.20000) lub nowszej.

CentrumXP - więcej niż licencje

Czy wiesz, że w Sklepie CentrumXP znajdziesz nie tylko licencje Microsoft, ale także nowoczesne usługi oraz szkolenia zaprojektowane z myślą o dynamicznie rozwijającym się biznesie? Zespół ekspertów z CentrumXP & Onex Group pomoże Twojej firmie m.in. w wykonaniu migracji skrzynek pocztowych do Exchange Online i skonfigurowaniu domeny w Microsoft 365, a także przeprowadzi kompleksowe szkolenie z wykorzystania usług i aplikacji Microsoft 365. Sprawdź naszą ofertę lub skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Ciebie indywidualne rozwiązanie.

Źródło: https://insider.microsoft365.com/en-us/blog/modernized-experience-for-user-defined-permissions-in-word-excel-and-powerpoint

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia