W ostatnim czasie sporo pisze się o wymaganiach Windowsa 11 i o tym, co w przypadku, gdy komputer ich nie spełnia. Nic dziwnego – zegar nieubłaganie odmierza czas do końca wsparcia Windows 10, dlatego dobrze już teraz przemyśleć, co zrobić, gdy ten moment nadejdzie. Microsoft wydaje się nieubłagany, tylko jeśli chodzi o obecność TPM 2.0, natomiast przy niewspieranym procesorze aktualizacja może przebiegać bez problemu.
Jeden z czytelników Neowin podzielił się swoim doświadczeniem z instalacji Windows 11 24H2 na oficjalnie niewspieranych maszynach z procesorami Intel 5. i 6. generacji. Eksperyment przeprowadzono na niezmodyfikowanym obrazie Jedenastki w wersji 24H2 z użyciem aplikacji Media Creation Tool. Mimo że procesory nie spełniały wymagań, to na wszystkich urządzeniach obecny był moduł TPM 2.0. Warto przypomnieć, że TPM 2.0 został wprowadzony w 2014 roku, czyli na długo przed pojawieniem się Windowsa 11 i jego obsługiwanych procesorów, więc niczym dziwnym nie jest np. laptop z procesorem Skylake i TPM 2.0.
Jak raportuje użytkownik Adam, proces instalacji przebiegł bez żadnych przeszkód ani blokad, a pobieranie aktualizacji po zainstalowaniu Windowsa także przebiegało bez problemów. To dość ważne, bowiem Microsoft zastrzega, że przy niespełnionych wymaganiach pobieranie uaktualnień może (ale de facto nie musi) być blokowane.
Choć opisane wyżej próby zakończyły się sukcesem, to aplikacja PC Health Check ("Sprawdzanie kondycji komputera") uruchomiona na tych maszynach nadal pokazuje, że komputer jest niezgodny z systemem. Ponadto wyłączenie TPM 2.0 natychmiast blokuje kreatora instalacji i pojawia się powiadomienie, że system jest niezgodny z Windows 11. To samo zaobserwowano w przypadku Windows 11 23H2.
Wszystko to nie oznacza jednak, że Jedenastka uruchomi się na dowolnym procesorze. W rzeczywistości wersja 24H2 wymaga już CPU z obsługą instrukcji SSE4.2 i PopCnt, z których korzysta wiele podstawowych składników systemu. Obie te technologie występują jednak na praktycznie wszystkich procesorach z ostatnich kilkunastu lat.
Wiele wskazuje na to, że większość wymagań Windowsa 11 funkcjonuje tylko na papierze i można je ominąć na kilka sposobów.