Windows 11 24H2 może blokować starsze procesory

Windows 11 24H2 może blokować starsze procesory

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/12/2024, 5:30 PM

Liczba odsłon: 771

Do tej pory wymagania systemowe Windows 11 można było traktować bardziej jako rekomendację niż rzeczywiste "wymagania minimalne". Jeśli Twój procesor nie znajdował się na liście obsługiwanych modeli albo na Twoim komputerze nie było modułu TPM 2.0, to w ten czy inny sposób instalacja ciągle była możliwa. Wygląda jednak na to, że pewne restrykcje są w drodze.

Jeszcze inna cecha wymagań Windows 11 dotyczących procesora przez jest ich absurdalność. System uznaje wiele nie tak starych modeli za niezgodne i nieobsługiwane (CPU/APU Intel 7. generacji, ostatecznie dodane do listy, i Ryzen 1. generacji). Mimo braku oficjalnego wsparcia użytkownikom (np. Intel Core i5-580M) udaje się postawić "Jedenastkę", która działa jak magia. Inny absurd dostrzeżono w aplikacji PC Health Chceck, która uznaje Pentium 4 za w pełni zdolny do obsługi Windowsa 11. Co zabawne, taką sytuację wyemitował nawet pracownik Microsoftu na webcaście Windows Insider.

Zdaje się, że Microsoft wprowadza zmiany w obsłudze architektury zestawu instrukcji procesora (ang. instruction set architecture, ISA), które mogą zdeterminują, z jakim powodzeniem uda się zainstalować tegoroczną aktualizację na starszych konfiguracjach. Jak raportuje Bob Pony na Twitterze, gigant oprogramowania prawdopodobnie zamierza uczynić instrukcję "POPCNT" wymaganiem w Windows 11 24H2. Co to znaczy?

POPCNT (skrót od population count) to instrukcja procesora zliczająca liczbę jedynek z reprezentacji binarnej. AMD wprowadził ją w 2006-07 w architekturze Barcelona, pierwszym quad-core na x86 z prawdziwego zdarzenia. Intel dodał ją w architekturze Nehalem z 2008, użytej w pierwszych generacjach Core i5 oraz i7. Nie jest jasne, dlaczego Microsoft chce uczynić tę instrukcję obligatoryjną. Możliwe, że jakieś nadchodzące funkcje Windows będą jej używać. Zmiana obowiązuje najwyraźniej od kompilacji 25905 z lipca zeszłego roku, co wydaje się zgodne z raportem, według którego konfiguracje PC z AMD Turion II i Intel Core 2 Duo nie mogą ominąć wymagań Windows 11.

Dowiedz się więcej z naszych artykułów:

Źródło: https://www.neowin.net/news/microsofts-upcoming-change-could-block-off-windows-11-cpu-requirements-bypass-on-old-pcs/