Nie tylko Microsoft rozważa multiplatformowość

Nie tylko Microsoft rozważa multiplatformowość

Autor: Piotr Maciejko

Opublikowano: 2/13/2014, 9:37 PM

Liczba odsłon: 1964

Google tworząc Chromebooki miało jeden cel – złamać monopol Microsoftu. Plan ten wszedł w kolejną fazę realizacji. Urządzenia, które były przez dłuższy czas lekceważone, mogą mocno zachwiać pozycją giganta w sektorze biznesowym.

Microsoft od lat niepodzielnie panuje na rynku biznesowym. Pomaga mu w tym wielkie przywiązanie przedsiębiorstw do pakietu biurowego Office oraz do systemu Windows. Znaczna część oprogramowania biznesowego była i nadal jest tworzona głównie z myślą o platformie Microsoftu. Jednak sporo komputerów wykorzystywanych przez różne firmy wciąż działa pod kontrolą Windowsa XP. Biznesowe aplikacje, dedykowane tej wersji systemu, potrafią działać niestabilnie na nowszych Windowsach. Powoduje to konieczność modyfikowania ich kodu źródłowego, co zwiększa koszty migracji.

Koncern z Redmond podjął decyzję, która znacznie ułatwiła zadanie firmie Google. Microsoft poinformował, że zakończy wsparcie dla Windowsa XP, tym samym pozostawił firmom trzy opcje. Pierwszą jest wykupienie dodatkowego wsparcia, druga wiąże się z migracją i tworzeniem oprogramowania dostosowanego do nowszych Windowsów oraz trzecia – niezwykle korzystna dla Google – migracja na Chromebooki i Chromeboksy.

Chromebook i Chromebox to w większości tanie urządzenia z zainstalowanym systemem ChromeOS, który intensywnie wykorzystuje koncepcję chmury. W większości posiadają one konfigurację sprzętową komputera ze średniej półki. ChromeOS nie jest zgodny z systemem Windows i nie potrafi uruchamiać aplikacji pisanych z myślą o platformie Microsoftu, jednak ma się to niebawem zmienić. Google nawiązało współpracę ze znaną firmą w dziedzinie wirtualizacji – VMware. Ma to na celu stworzenie odpowiednich narzędzi, które pozwolą na uruchamianie aplikacji biznesowych, dedykowanych systemowi Windows XP, w środowisku ChromeOS. Z powodu słabej konfiguracji sprzętowej, aplikacje mają być wirtualizowane na serwerach Google i przesyłane strumieniowo na urządzenia użytkowników.

Dość ciekawa koncepcja, aczkolwiek możliwe, że niewielu będzie chciało z tej usługi skorzystać. Czynnikiem decydującym będzie cena takiego rozwiązania - musi być ona co najmniej mniejsza niż koszty przedłużenia wsparcia dla Windows XP.

Źródło: http://www.theverge.com/2014/2/13/5407650/google-windows-apps-chrome-os-vmware

Rekrutujemy: Dołącz do zespołu eskpertów Data & AI!
Rekrutujemy: Dołącz do zespołu eskpertów Data & AI!

Wydarzenia