Nie ma nic za darmo. Avast sprzedaje dane swoich użytkowników. Jak się zabezpieczyć?

Nie ma nic za darmo. Avast sprzedaje dane swoich użytkowników. Jak się zabezpieczyć?

Autor: Wojciech Błachno

Opublikowano: 1/28/2020, 9:02 AM

Liczba odsłon: 2324

Jeśli coś jest za darmo, to produktem tak naprawdę jesteś Ty.

Powyższa życiowa prawda zyskała na mocy w czasach nowych technologii. Dane użytkowników Sieci są teraz na wagę złota i udowodniła to między innymi afera z Cambridge Analytica, która zbierała te dane w celu profilowania, co miało ułatwić manipulacje i szerzenie fakenewsów przed wyborami. W ostatnich dniach dziennikarze PCMag i Vice odkryli w tym kontekście niecne występki producenta jednego z najpopularniejszych darmowych Antywirusów - Avast.

Krótko mówiąc, firma ta, za pośrednictwem spółki zależnej o nazwie Jumpshot sprzedawała dane na temat każdego kliknięcia użytkownika. Obejmowały one wyszukiwania w Google, Mapach Google, YouTube czy fraz wpisywanych w wyszukiwarce stron pornograficznych. Są one co prawda anonimowe, ale informacje o konkretnej dacie, lokalizacji i frazach wpisywanych w wyszukiwarkach mogą posłużyć do łatwej identyfikacji danego użytkownika. Oczywiście to nie jest powód do tego, by od razu zakładać foliową czapkę na głowę. Dane te służą głównie do oceny trendów, a nie konkretnego użytkownika. Dla firm skupujących takie dane liczą się jedynie jako zbiór i tylko wtedy przedstawiają konkretną wartość rynkową.

Windows Defender

Na szczęście można w prosty sposób ustrzec się przed tego typu działaniami. Pierwszy i najprostszy sposób to... nie używać żadnego zewnętrznego antywirusa. To już nie są te czasy, gdzie system Windows 10 bez zainstalowanego antywira był praktycznie bezbronny. Windows Defender doskonale radzi sobie z ochroną przed zagrożeniami i użytkownicy Windows 10 nie potrzebują żadnego dodatkowego oprogramowania.

Avast Instalacja

Jeśli jednak już koniecznie chcecie pozostać przy Avaście, to możecie wyłączyć śledzenie w ustawieniach programu. Mamy taką możliwość jeszcze na etapie instalacji oprogramowania, ale większość użytkowników przeklikuje się przez instalator z prędkością światła, nie zważając na to, co się w nim wyświetla. Można to zmienić również już po instalacji:

  1. Otwieramy Avasta, wybierając odpowiednią pozycję w menu Start.
  2. Klikamy Menu w prawym górnym rogu.
  3. Avast

  4. Wybieramy opcję Ustawienia.
  5. Avast

  6. Przechodzimy do karty Ustawienia prywatności.
  7. Odznaczamy zgodę na udostępnianie danych.
  8. Avast

To tyle. Od teraz możecie spać mniej więcej spokojnie, choć trzeba się pogodzić z tym, że Avast i tak będzie zbierać nasze dane. Teraz po prostu nie ma naszej zgody na ich udostępnianie.