Nadchodzi koniec wsparcia dla April 2018 Update. Co dalej?

Nadchodzi koniec wsparcia dla April 2018 Update. Co dalej?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/21/2019, 8:17 PM

Liczba odsłon: 1187

W styczniu 2018 roku Microsoft wprowadził tzw. nowoczesne zasady cyklu życia, którym podlega półroczny kanał (SAC) dystrybucji systemu Windows 10. We wrześniu przedłużono natomiast czas wsparcia (obsługi) dla klientów Enterprise i Education. Mimo to pozostałe edycje Dziesiątki, czyli Pro, Pro for Workstations oraz Home, obowiązuje okres 18 miesięcy wsparcia, licząc od daty wydania. A wkrótce do końca tego okresu zbliży się April 2018 Update.

Dziś miała miejsce premiera May 2019 Update, czyli pierwszej dużej aktualizacji Windows 10 w tym roku. I chociaż między nią a April 2018 Update pojawiła się jeszcze jedna aktualizacja, czyli October 2018 Update, to z uwagi na różne początkowe problemy większość użytkowników w ogóle jej nie pobrała, przez co stała się najsłabiej przyjętą wersją Dziesiątki. April 2018 Update do teraz pozostaje najczęściej używaną wersją, ale i jej dni chwały są policzone. Wszystko za sprawą wspomnianych zasad cyklu życia, które ilustruje poniższa tabela:

April 2018 Update

Użytkownicy wersji sprzed roku mogą już teraz rozważyć aktualizację do May 2019 Update, ale tak naprawdę mogą jeszcze się wstrzymać (z naszego poradnika dowiecie się, jak opóźnić aktualizację do May 2019 Update), bowiem ich system będzie jeszcze przez jakiś czas aktualizowany. Sytuację nakreśla Microsoft:

Na urządzeniach z Windows 10, dla których kończy się (lub zakończy w najbliższych miesiącach) okres wsparcia, Windows Update zainicjuje aktualizację funkcjonalną, utrzymując dla nich wsparcie i otrzymywanie miesięcznych aktualizacji, które są krytyczne dla bezpieczeństwa urządzenia i kondycji ekosystemu. Windows 10 April 2018 Update (Windows 10, wersja 1803) w edycjach Home i Pro przestanie być obsługiwany 12 listopada 2019 r. Startując w czerwcu, zaczniemy aktualizować urządzenia z April 2018 Update i wcześniejszymi wersjami Windows 10, by mieć pewność, że możemy nadal obsługiwać te urządzenia i dostarczać najnowszych aktualizacji, aktualizacji bezpieczeństwa i poprawek. Rozpoczynamy ten proces dystrybucji, oparty na machine learningu (ML) i trwający kilka miesięcy, by do daty końca wsparcia wyznaczyć odpowiedni czas na bezproblemowy proces aktualizacji.
– John Cable, Director of Program Management, Windows Servicing and Delivery

Wszystko wskazuje na to, że April 2018 Update niebawem straci pozycję najpopularniejszej wersji Windows 10. Według ostatnich danych wersja ta znajduje się na 63,2% komputerów z Dziesiątką. Pamiętając katastrofę, jaka towarzyszyła premierze October 2018 Update, kiedy to odkryto poważne błędy i problemy już po, a nie przed premierą, Microsoft wzmocnił swoją infrastrukturę testową, a ostatecznie nawet opóźnił premierę aktualizacji 1903, która wcześniej nosiła jeszcze nazwę "April 2019 Update". Wszystko po to, by przedłużyć testy w kręgu Release Preview i upewnić się, że nie będzie problemów ze zgodnością. Czy warto więc zaktualizować system już teraz?

Dziś, pierwszego dnia dostępności May 2019 Update tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, by pobrać aktualizację ręcznie lub przy pomocy Windows Update, co zresztą wielu z nas już zainicjowało. Jeśli jednak zależy Wam na poznaniu opinii pierwszych użytkowników, jasne - można na jakiś czas się wstrzymać.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia