.NET świętuje w tym miesiącu 20-lecie. Czas na małe wspominki

.NET świętuje w tym miesiącu 20-lecie. Czas na małe wspominki

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/14/2022, 7:03 PM

Liczba odsłon: 3378

Wczoraj minęło 20 lat od uruchomienia Visual Studio .NET i premiery pierwszej wersji .NET. Microsoft świętuje jednak przez cały miesiąc. Dziś firma poprowadziła specjalny webcast (zamieszczamy tu nagranie), a także dzieli się wspomnieniami z 20-letniej historii platformy. Fragment urodzinowego posta przytaczamy poniżej.

Microsoft zawsze miał głębokie korzenie deweloperskie. Narodził się z DOS-a i BASIC-a, a w latach 90. mieliśmy duże portfolio narzędzi programistycznych wraz z wieloma różnymi narzędziami i językami do budowania wielu rodzajów aplikacji. Każde narzędzie było dobre do rozwiązywania różnych problemów. Aplikacje miały jednak trudność we wzajemnej komunikacji, zwłaszcza poza granicami maszyn.

Wraz z rozwojem Internetu świat zobaczył łatwiejszy sposób udostępniania informacji. Technologia poszła w kierunku rozproszonych systemów, które komunikowały się przez internet. .NET został zbudowany dla tej internetowej rewolucji. Wiele języków, jedno środowisko uruchomieniowe oraz zestaw bibliotek i APIs, które były wszystkie kompatybilne. .NET stał na czele transformacji Microsoftu, by ogarnąć erę internetu. Zaczęliśmy wtedy nawet dodawać etykietę ".NET" w wielu naszych nazwach produktów! Kto pamięta Windows .NET Enterprise Server? 😊

W minucie, w której zaczęłam bawić się z .NET, byłam już wciągnięta. Od tego momentu poświęciłam karierę na dzielenie się moją wiedzą i miłością do .NET. Miałam przyjemność pracować z Microsoft już przez prawie 15 lat i zawsze z .NET. Gdy lata mijały, widziałam, jak .NET nieustannie ewoluuje. To nie tylko niesamowici inżynierowie w Microsoft. Feedback i pomoc społeczności deweloperów zawsze był kluczem do sukcesu.

Kiedy Microsoft przechodził przez kolejną dużą transformację, tym razem w stronę open source, .NET również był na czele. W 2012 roku w pełni otworzyliśmy źródła frameworka webowego ASP.NET MVC i akceptowaliśmy kontrybucje. W tym czasie był to jeden z pierwszych dużych projektów open source Microsoftu. W 2014 r. zaczęliśmy budować cross-platformowy i open-source'owy .NET w GitHub i te niewiarygodne wsparcie oraz kontrybucje społeczności open-source zwaliły nas z nóg. Wypuściliśmy pierwszą wersję na konferencji Red Hat DevNation w 2016 r. i zademonstrowaliśmy ją na Red Hat Enterprise Linux, czymś, o czym nikt nie słyszał we wczesnych dniach. .NET to nie tylko Windows. Zbudowaliśmy silne partnerstwa z firmami, takimi jak Red Hat i IBM, aby wprowadzić .NET na RHEL, IBM Z i IBM LinuxONE. Mamy też relacje z innymi dystrybucjami, zarówno komercyjnymi, jak i kierowanymi przez społeczność.

— Beth Massi, Marketing Director w .NET, Microsoft

Co dalej? Nie tak dawno temu Microsoft wypuścił .NET 6, a teraz szykuje się do wydania .NET 7. W rzeczywistości pierwsza wersja Preview 1 ukaże się w tym tygodniu. Firma przygotowuje się też do wydania .NET Multi-platform App UI (.NET MAUI), który pozwoli tworzyć natywne aplikacje na Windows, macOS, iOS i Androida przy pomocy pojedynczej bazy kodu.

Wspomniany we wstępie webcast możecie obejrzeć poniżej.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia