Microsoft zapowiedział rewolucję w obsłudze Office i Microsoft 365

Microsoft zapowiedział rewolucję w obsłudze Office i Microsoft 365

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 7/22/2020, 3:00 PM

Liczba odsłon: 2664

Historia wstążki sięga 2003 roku, kiedy to zespół odpowiedzialny za interfejs w aplikacjach pakietu Office postanowił porzucić klasyczne menu i paski narzędziowe, na rzecz zupełnie nowego interfejsu, pogrupowanego we wstęgi (zakładki) funkcyjne. Na podstawie bagatela 3 miliardów sesji pomiarowych, wykonanych w czasie 10 000 godzin, naukowcy dowiedli, że interfejs musi być dostosowany do tego, czego użytkownik najczęściej używa i gdzie najczęściej spogląda na ekran. Powstała na tej podstawie wstążka zawiera zdecydowanie mniej funkcji i kontrolek niż przestarzałe paski i menu narzędziowe. Teraz mamy pod ręką zestaw najpopularniejszych funkcji. Jednakże taki interfejs sprawdza się świetnie na komputerach z dużymi ekranami. W przypadku tabletów, urządzeń przenośnych i smartfonów, niestety wstążka nie zdaje egzaminu.

Nowości w Office i Microsoft 365 - wstążka

Nowości w Office i Microsoft 365 - pojedyncza wstążka

W związku z tym Microsoft zapowiedział sporą rewolucję, jaka czeka interfejs w aplikacjach Office for the Web, a także możliwe, że w przyszłości w desktopowych odpowiednikach tychże programów. Zamiast obecnej, statycznej, jednowierszowej wstążki, wprowadzona zostanie nowa elastyczna wstążka, która swoją zawartość dostosowywać będzie do naszych obecnych działań i potrzeb. Ponadto górne belki aplikacji zostaną zunifikowane i usunięty z nich zostanie charakterystyczny kolor dla danej aplikacji. Każda ma być taka sama, wyróżniana tylko ikoną. Na środku z kolei znajdzie się pole wyszukiwarki, wspieranej przez sztuczną inteligencję. Częściowo taki interfejs górnej belki można już teraz zaobserwować w aplikacji Teams. Podsumowując, nowa wstążka będzie kontekstowa, prosta, jednolita, z zawartością dostosowaną do naszych potrzeb, bez zbędnych elementów, które mogłyby nas rozpraszać i utrudniać pracę.

Poza zmianami w interfejsie, zapowiedziano także:

  • integrację sztucznej inteligencji w asystentce Cortana,
  • asystenta budowania formuł w Excelu, który będzie wychwytywał błędy podczas pisania formuł,
  • implementację sztucznej inteligencji do Plannera, która sama będzie sugerować datę zakończenia zadania na podstawie opisu,
  • ewolucję Project Cortex,
  • większą integracją Teams z Planner, PowerPoint i Whiteboard.

Nowości w Office i Microsoft 365 - sugestia formuły w Excel

Prace nad opisywanymi zmianami trwają i ciężko w tym momencie mówić o konkretnych datach. Padają jednak dwie: część tych zmian otrzymamy już za około rok, na inne przyjdzie nam poczekać dłużej. Śmiem twierdzić, że nowy kontekstowy interfejs aplikacji będzie najdłużej rozwijaną i wdrażaną nowością w Office oraz Microsoft 365.