Microsoft zapewnia więcej pomocy dla Ukrainy

Microsoft zapewnia więcej pomocy dla Ukrainy

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/24/2022, 3:23 PM

Liczba odsłon: 2198

Microsoft od dawna pomaga Ukrainie w obronie przed atakami cybernetycznymi sterowanymi przez państwa. Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji gigant z Redmond wzmógł te wysiłki, a także zaczął działać na innych polach. Wojna trwa już prawie od miesiąca. Co jeszcze udało się zrobić przez ten czas?

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa już 29 dzień. W tym czasie na agresora nałożono wiele sankcji i to nie tylko ze strony rządów państw, ale również dostawców technologii. Microsoft na przykład ogłosił, że zawiesza sprzedaż wszystkich swoich produktów i usług nowym klientom w Rosji. Z kolei jeśli chodzi o Ukrainę, firma uruchomiła m.in. darmowe rozmowy telefoniczne poprzez Skype z i na numery ukraińskie, a także tłumaczenie rozmów Skype i telefonicznych z/do Ukrainy na język ukraiński. Z kolei działy Microsoft Philanthropies oraz UN Affairs współpracują z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża (ICRC) i wieloma agencjami ONZ w zakresie pomocy uchodźcom, wsparcia finansowego i technologicznego organizacji pozarządowych i ochrony tych grup przed cyberatakami. Co jeszcze udało się zorganizować?

  1. Microsoft przeznaczył do tej pory ponad 35 mln dolarów na wsparcie pomocy humanitarnej i akcji humanitarnych dla Ukrainy. Obejmuje to technologie Microsoftu o wartości ponad 18 mln dolarów, które mają pomóc reagować na krytyczne potrzeby organizacjom, takim jak Polska Akcja Humanitarna i innym świadczącym usługi w terenie.
  2. Darowizny pracowników Microsoftu są uzupełniane przez firmę w skali 2:1, w wyniku czego do tej pory zebrano ponad 13,5 mln dolarów na wsparcie zarówno organizacji działających w Ukrainie, jak i uchodźców, którzy uciekli do sąsiednich krajów. Fundusze te trafiają do kluczowych organizacji pozarządowych z misją pomocy Ukraińcom.
  3. Microsoft wykorzystał możliwości spod szyldu RiskIQ, aby zidentyfikować luki w cyberbezpieczeństwie w ukraińskich systemach rządowych. W rezultacie gigant udostępnił rządowi ukraińskiemu listę narażonych i podatnych systemów, które miały niezałatane, znane luki i podatności (CVE) o dużym znaczeniu, które mogą stanowić cel dla atakujących.
  4. Microsoft wdrożył środki ochrony cyberbezpieczeństwa w dziesiątkach organizacji we współpracy z rządem Ukrainy, a także dostarcza licencje i usługi, które umożliwiają działanie organizacjom w Ukrainie poprzez przenoszenie krytycznych usług oprogramowania z serwerów lokalnych do chmury.
  5. Zespoły Microsoft Disaster Response pracowały lub zakończyły już 67 projektów w mniej niż 4 tygodnie, aby pomóc grupom, które są na terytorium Ukrainy lub jej pomagają. Zespół otrzymał ponad 130 requestów od organizacji rządowych, non-profit i komercyjnych pomagających potrzebującym i będzie nadal odpowiadać na zgłoszenia.
  6. Zespół Skype przedłużył swoje bezpłatne rozmowy z i do Ukrainy o kolejne 2 tygodnie, zapewniając już ponad 6,5 miliona minut rozmów, pomagając Ukraińcom pozostać w kontakcie ze światem.
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia