Microsoft wycofuje 3 rzadziej używane funkcje Excela

Microsoft wycofuje 3 rzadziej używane funkcje Excela

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/31/2022, 4:17 PM

Liczba odsłon: 1369

Zwykle o Excelu piszemy w kontekście nowości, ale od czasu do czasu program zrzuca też zbędny balast w postaci przestarzałych lub rzadko używanych funkcji. Teraz Microsoft zapowiedział, że do końca czerwca 2023 roku zakończy wsparcie dla 3 takich składników: Money in Excel (tylko USA), ofert partnerów i typów danych Wolfram.

Money in Excel

Jeśli chodzi o Money in Excel, Microsoft pisze, że wiele się z tej funkcji nauczył oraz że wierzy, iż istnieją inne obszary, w których może mieć większy wpływ — i to na nich skupi się w przyszłości. Funkcja przestanie działać 30 czerwca 2023 roku. Dane użytkowników przechowywane w plikach (także w OneDrive) pozostaną nadal dostępne, jednak już nie dla Microsoftu. Jako alternatywę proponowane jest narzędzie Tiller. Nie jest ono jednak bezpłatne.

Oferty partnerów

Oferty partnerów zostaną wycofane z subskrypcji Microsoft 365 Personal i Family 30 czerwca 2023 roku. Microsoft tłumaczy to tym, że zobowiązuje się dostarczać subskrybentom stałą wartość i wyciągnąwszy lekcje z tego programu i od partnerów, zamierza użyć innych sposobów na dostarczenie tej wartości. Podobnie jak w przypadku funkcji Money, gigant będzie działał w innych obszarach.

Typy danych Wolfram

Parę lat temu do Excela zaczęły trafiać dziesiątki nowych typów danych, a także wsparcie dla ponad setki typów obsługiwanych przez Wolfram Alpha. Microsoft tłumaczy teraz, że postanowił nie odnawiać partnerstwa z Wolfram w odniesieniu do tego konkretnego zakresu danych. Zamiast tego firma skupi się na innych innowacjach, takich jak używanie typów danych, by połączyć się z naszymi osobistymi danymi, a także organizowanie typów danych połączonych z usługami deweloperów. Usługa łącząca Excela z Wolframem przestanie działać 11 czerwca 2023 roku.