Microsoft ułatwia firmom wdrażanie technologii blockchain

Microsoft ułatwia firmom wdrażanie technologii blockchain

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/12/2017, 7:18 PM

Liczba odsłon: 3502

Boom na Bitcoin i inne kryptowaluty w ostatnich latach skupił uwagę banków i firm informatycznych na stojącej za tym technologii Blockchain. Łańcuch bloków oferuje nowe funkcjonalności, które mogą być używane do zabezpieczania płatności i w wielu przypadkach przyspieszyć istniejące systemy. Łańcuch bloków jako usługa (Blockchain as a Service) jakiś czas temu został oddany do użytku dla klientów Microsoft Azure. Teraz firma dodaje do niego specjalny framework, który ułatwi firmom wdrażanie tej technologii.

Być może na początku należy się kilka słów wyjaśnień, czym właściwie jest Blockchain. "Łańcuch bloków to nowe rozwiązanie dla firm, organizacji publicznych i branż umożliwiające niemal natychmiastowe przeprowadzanie i weryfikowanie transakcji, dzięki czemu można uprościć procesy biznesowe, zaoszczędzić pieniądze i zmniejszyć prawdopodobieństwo oszustwa. Łańcuch bloków jest strukturą danych umożliwiającą utworzenie cyfrowego rejestru transakcji, który jest udostępniany w rozproszonej sieci komputerów, a nie przechowywany u jednego dostawcy. W wyniku tego uzyskano bardziej otwarty i czytelny system, który można zweryfikować publicznie. Może on znacząco zmienić podejście do wymiany środków i aktywów, egzekwowania postanowień umów oraz udostępniania danych między branżami. Zastosowania łańcucha bloków są niemal nieograniczone: pożyczki, zobowiązania, płatności i wydajniejsze łańcuchy dostaw, a nawet weryfikacja tożsamości i zarządzanie nimi" - wyjaśnia Microsoft. Choć technologia jest atrakcyjna, jej wdrożenie może okazać się problematyczne. Z tego powodu Microsoft zdecydował się zaimplementować Coco Framework.

Blockchain. Źródło: PCMag

Co zyskają użytkownicy, korzystający z nowego frameworka? "Blockchain to przekształcająca technologia z możliwością znaczącej redukcji tarć przy robieniu biznesu. Microsoft zobowiązuje się dostarczać łańcuch bloków dla firm. Słuchaliśmy o potrzebach naszych klientów i społeczności blockchain, i wprowadzamy podstawowe funkcjonalności z Coco Framework. Wierzymy, że to kolejny krok w stronę gotowości blockchain na biznes" - pisze Microsoft. Nowy framework celuje w klientów z takich sektorów, jak bankowość, usługi medyczne czy handel detaliczny, którzy dzięki niemu doświadczą pełnej szybkości technologii łańcuchów bloków. Microsoft ponadto zamierza zestandaryzować blockchain, zapewniając bezpieczne protokoły spełniające wymagania przemysłu. Warto jeszcze wspomnieć o kilku możliwościach, jakie daje Coco Framework:

  • Szybkość transakcji sięgająca ponad 1600 transakcji na sekundę.
  • Łatwe zarządzanie danymi bez negatywnego wpływu na wydajność.
  • Kompleksowy, zorientowany na przemysł model sieci blockchainowych.

Microsoft udostępnił już dokumentację i technologiczne demo nowej implementacji, jednak ogólnodostępna stanie się dopiero w 2018 r., kiedy Microsoft wrzuci wszystko na GitHub. Coco Framework we współpracy z Blockchain as a Service będzie technologią otwartoźródłową, zaś projekt będzie rozwijany przy udziale społeczności blockchain.